• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niepoważne sny o Wolnym Mieście Gdańsku

Marcin Stąporek
5 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
O tym, że przedwojenne Wolne Miasto Gdańsk zostanie włączone do Polski, zdecydowano podczas konferencji jałtańskiej, trwającej od 4 do 11 lutego 1945 r. na Krymie. O tym, że przedwojenne Wolne Miasto Gdańsk zostanie włączone do Polski, zdecydowano podczas konferencji jałtańskiej, trwającej od 4 do 11 lutego 1945 r. na Krymie.

70 lat po zakończeniu II wojny światowej istnieje kilka organizacji, które uważają, że w sensie prawnym Wolne Miasto Gdańsk wciąż istnieje, bo zarówno do Niemiec w 1939 r., jak i do Polski w 1945 r. włączono je nielegalnie.



Dykusja o statusie prawnym Gdańska:

To oczywiście zagadnienie z gatunku political fiction i nie ma obaw, by ktokolwiek poważny podważał przynależność Gdańska do Polski. Nawet jeśli analiza stanu prawnego po zakończeniu wojny rzeczywiście może budzić zdumienie, to pamiętajmy, że o sytuacji państw decyduje realna polityka i międzynarodowe uznanie, a nie niuanse prawne sprzed 70 lat.

Przyjrzyjmy się jednak argumentom, którymi posiłkują się organizacje podające się za spadkobierców prawnych dawnych władz Wolnego Miasta Gdańska.

Wolne Miasto Gdańsk, formalnie utworzone 15 listopada 1920 r., powstało na mocy traktatu wersalskiego. Działało do 1 września 1939 r., kiedy to na mocy decyzji Alberta Forstera (23 sierpnia 1939 r. ogłosił się zwierzchnikiem Wolnego Miasta Gdańska, był szefem NSDAP w mieście i zbrodniarzem wojennym) i Adolfa Hitlera zostało włączone do Niemiec.

W świetle prawa międzynarodowego przyłączenie Gdańska do Niemiec w 1939 r. było jednak nielegalne i nie zostało uznane przez żadne z państw alianckich. Z tego powodu potraktowanie terytorium byłego Wolnego Miasta Gdańska jako części Niemiec (co faktycznie miało miejsce w 1945 r.) było także bezprawiem. Przywódcy "wielkiej trójki" na konferencji w Poczdamie nie mieli mandatu do decydowania o losie Gdańska i przyległego obszaru, a - co ważniejsze - żadne z państw niemieckich po drugiej wojnie światowej, które kolejno zawierały traktaty graniczne z państwem polskim (NRD w 1950 r., RFN w 1970 r., wreszcie zjednoczone Niemcy w 1990 r. - traktat ratyfikowany w Bundestagu pod koniec 1991 r.), także nie miało prawa dysponować tym terytorium.

Osoby związane z ideą Wolnego Miasta Gdańska naklejają na swoje samochody nalepki o treści DA (od "Danzig") nawiązujące do jego quasi-państwowości. Osoby związane z ideą Wolnego Miasta Gdańska naklejają na swoje samochody nalepki o treści DA (od "Danzig") nawiązujące do jego quasi-państwowości.
I te argumenty sprawiają, że co najmniej pięć działających w Niemczech organizacji lub stowarzyszeń uważa, że stanowi przedłużenie władz przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska. Są to:

  • "Rat der Danziger" (Rada Gdańszczan) założona w 1947 r. i mająca siedzibę w Lubece. W 2005 r. inkorporowała ona tzw. Przedstawicielstwo Wolnego Miasta Gdańska, także mające swoją siedzibę w Lubece. Rada posiada witrynę internetową Ratderdanziger.infoprofil facebookowy.
  • "Danzig-Committeè e.V." (Komitet Gdański) z Frankfurtu nad Menem, założony 20 sierpnia 1992. Jego przedstawicielami mają być Harry Jochim, Artur Felski i inni. Grupa ta posiada stronę internetową Danzig free state.
  • "Danziger Exilregierung" (Gdański Rząd na wygnaniu), również działający we Frankfurcie nad Menem, założony w 1999 r. Jego przedstawicielem jest m.in. Gerold Ewald. Podmiot ten zarządza facebookowym profilem.
  • "Verwaltung der Freien Stadt Danzig" (Zarząd Wolnego Miasta Gdańska) z Coburga, założony 23 maja 2008 r., zgodnie z własnym pismem do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Najaktywniejszym przedstawicielem jest niejaki Beowulf Adalbert von Prince, podający się za Prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska (czyli faktyczną głowę państwa zgodnie z konstytucją WMG). Informacje o jego działalności można znaleźć na freistaat-danzig.com.
  • "Autonomiebehörde Freistaat Danzig" (autonomiczne władze Republiki Gdańskiej) z Glücksburga, działające prawdopodobnie od października 2011 r. Przedstawicielem jest m.in. niejaki Ignatz Tanenbaum, a internetową emanacją tej grupy jest ta strona internetowa.


Chęć odzyskania autonomii przez gdańskich Niemców jest o tyle paradoksalna, że postanowienia traktatu wersalskiego, odłączające Gdańsk od Rzeszy Niemieckiej i tworzące z niego odrębne quasi-państwo, zostały przez ludność ówczesnego Gdańska przyjęte bez entuzjazmu, a nawet z oburzeniem. Doprawdy, trudno odnaleźć choćby jedną wypowiedź prasową czy książkową z lat 1920-1939, która w jakikolwiek sposób wyrażałaby satysfakcję z odłączenia Gdańska od Niemiec.

Gdy 19 września 1939 r. Adolf Hitler przyjechał do Gdańska, pozdrawiały go tysiące mieszkańców miasta. Gdy 19 września 1939 r. Adolf Hitler przyjechał do Gdańska, pozdrawiały go tysiące mieszkańców miasta.
Po klęsce III Rzeszy i zajęciu Gdańska przez Armię Czerwoną, wśród niemieckich mieszkańców miasta pojawiło się jednak - nie wiadomo, na czym oparte - przekonanie, że Wolne Miasto Gdańsk zostanie utrzymane jako odrębne terytorium. Ponieważ jednak w latach 1945-1946 zdecydowana większość Niemców została z miasta wysiedlona, podjęli oni pewne inicjatywy polityczne na zachodzie Niemiec, obliczone na poparcie przez mocarstwa zachodnie.

Można sądzić, że swoje nadzieje opierali na losach Austrii: państwo to także powstało jako niemieckojęzyczna republika po I wojnie światowej z woli zwycięskich mocarstw, a wbrew woli ludności (ponoć pierwszą uchwałą świeżo wybranego parlamentu Republiki Austriackiej była rezolucja wyrażająca wolę natychmiastowego przyłączenia się do Niemiec). Gdy w 1938 r. Hitler przyłączył Austrię do Rzeszy, Austriacy w euforii świętowali upadek własnego kraju - w pewnym sensie analogicznie, jak niemieccy mieszkańcy Gdańska po 1 września 1939 r. Tymczasem po klęsce Niemiec w 1945 r. zwycięzcy puścili postawę przedwojennych Austriaków w niepamięć i reaktywowali ich państwo, co dało jego obywatelom możliwość przedstawiania się jako pierwsze ofiary niemieckiej agresji.

W odróżnieniu od Austrii, której istnienie i suwerenność zyskały międzynarodowe uznanie, wyznawcom poglądu o dalszym prawnym istnieniu Wolnego Miasta Gdańska nie udało się przekonać do swoich racji Organizacji Narodów Zjednoczonych ani, o ile mi wiadomo, żadnego państwa.

Wszystkie wymienione wyżej inicjatywy skazane są więc na status "politycznego folkloru".

O autorze

autor

Marcin Stąporek

- autor jest publicystą historycznym, prowadzi firmę archeologiczną. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Obecnie jest pracownikiem Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

Opinie (300) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Gdańsk był i będzie niemiecki. Obecnie trwa krótki epizod polskiej okupacji. Czy to będzie powrót do Niemiec czy FSD pod protektoratem Niemiec nie ma żadnego znaczenia, ważne, że coraz więcej gdańszczan widzi taką potrzebę i możliwości. W naturze rodowitych gdańszczan jest ład, organizacja i porządek. Brzydzę się polskiej bylejakości, krętactwa i cwaniactwa. Język polski jest moim drugim językiem i życzyłbym wszystkim polskim patriotom by opanowali go w takim stopniu jak ja.
    Uczcie się hymnu FSD.

    • 9 19

    • Krzysiu, w muzeum wiedzą o twoich internetowych wypocinach? Myślisz, że jak raz cie kara ominęła to po latach juz możesz?

      • 3 2

  • Ha ha - maja racje ...

    Wielka trojka (z Francja lub bez jak kto woli) zdecydowala o przylaczeniu Gdanska do Polski na 50 lat od momentu decyzji. Po 50 ciu latach o dalszym losie Gdanska mialy zdecydowac umowy miedzynarodowe ... czyje ? Jakby istniala Liga Narodow to byloby jasne. Czy ONZ jest sukcesorem LN w pelnym zakresie ? Pewnie nie . Mozliwe ze nie ma komu podjac decyzji , wiec stan prawny powinien wrocic do stanu sprzed II wojny.
    Tylko dlaczego jacys Niemcy roszcza sobie prawo do bycia senatem Wolnego Miasta Gdanska ? Czemu nie Holendrzy z Amsterdamu , albo Polacy z Warszawy ? Mam chec byc w senacie, moge oglosic , ze to ja sobie roszcze prawa ...

    Ale to nic. Gdansk traktaty jednak przydzielily na jakis czas Polsce ,ale Szczecina nie ! Nie ma zadnego traktatu miedzynarodowego , przydzielajacego Szczecin do Polski ! Sa za to przydzielajace Szczecin do Niemiec po II wojnie . To czemu jest wiec w Polsce ? Bo to byla jednoosobowa decyzja Stalina. NRD nie smialo podwazac takiej decyzji. Byl nawet moment ze Chruszczow chcial oddac Szczecin Niemcom ...

    Tu sie rodzi wielki szacun dla Mazowieckiego, ktory zmusil Khola do podpisania traktatu o granicznego w szantarzu o zablokowanie polaczenia Niemiec. To chyba jedyne osiagniecie Mazowieckiego, ktore zaden inny premier nie zalatwilby , niezaleznie jak bardzo slabym premierem byl Mazowiecki.

    • 5 2

  • Warto dodać tu Śląsk ,

    pozbawiony autonomii po II Wojnie Światowej , w sposób niezgodny z obowiązującym wtedy prawem.

    • 5 5

  • Gdzie kupić takową naklejkę? (3)

    • 5 8

    • W lidlu

      • 5 0

    • pogooglaj na necie (1)

      i nie czytaj tych pisowskch komentarzy - naklejka nie ma nic wspólnego z hitlerowcami wręcz przeciwnie pokazuje że my Gdańszczanie nie jesteśmy ani Niemcami ani Polakami - tu jest nasza ojczyzna

      • 5 6

      • Ty jesteś głupolem, bo Polakiem i Gdańszczaninem to rzecz wątpliwa...

        jak w tytule.

        • 5 2

  • Lepsze Wolne Miasto Gdańsk niż Historyczna Stoleca Kaszeb

    To, że w Wolnym Mieście Gdańsku Polacy stanowili jedynie 20% mieszkańców to fakt historyczny. To że jest to historyczna stolica Kaszub to kłamstwo historyczne lansowane na siłę przez Budynia. Niedługo ogłoszą, że w Katowicach żyją Kaszubi południowi a w Australii kaszubi dalekowschodni.

    • 8 6

  • o ludzie.... Gdańsk był i jest stolicą regionu i tym samym jest i był stolicą Kociewia, Kaszub, Żuław, Powiśla

    I wszystkiego innego na swoim terenie.

    W czym problem? A jeśli chodzi o Gdańsk sam w sobie nigdy nie był " Kaszubski", INNA SPRAWA, żE się rozrasta i wchłania wioski i Kaszubskie leżąco za dawnym Gdańskiem.

    Nie szukajcie problemów tam gdzie ich nie ma, człowiek jest człowiek.

    • 8 4

  • Dziekuje za omowienie waznego tematu,

    • 6 1

  • Miasto Kapusiow SB-kow, Bolkow (1)

    • 6 18

    • Fakt to nie to samo co żoliborskie rewiry,

      Ostoja polskości, antykomunizmu i prawości...

      • 1 0

  • Gduńsk je polszczi e kaszebszczi. (2)

    Gduńsk je polszczi e kaszebszczi.
    Mniemce von za Łaba.

    • 11 5

    • a kto w Gdańsku używał języka kaszubskiego? wioski okoliczne. (1)

      przywozili na targi płody rolne, mleko, masło. Mówili po Kaszubsku. Gdańszczanie mówili po holendersku albo hiszpańsku i nikt nie robił afery. Opamiętajcie się. Tu nie dzieli się ludzi na lepszy i gorszy sort. Nie dajcie się skłócić!!!

      • 2 5

      • Do XIII w gdańszczanie gadali tylko po polsku / kaszubsku / pomorsku

        Pierwsi niemieckojęzyczni (dolnoniemiecki / holenderski) w Gdańsku na stałe pojawili się w dopiero XIII w. na prawie lubeckim, potem od 1308r. Krzyżacy (górnoniemiecki).
        ...
        A ci Twoi hiszpańskojęzyczni gdańszczanie to gadali po kastylijsku czy katalońsku?
        :-)

        • 5 0

  • (2)

    ostatnia konferencja w Moskwie /tz 4plus 2/ jeszcze raz potwierdzila ze sprawa WMG nie jest do konca zalatwiona,poniewaz zostala wylaczona spod obrad.Ponadto chcialbym zauwazyc,ze WMG to nie tylko Niemcy ale takze Polacy,Holedrzy,Rosjanie,Anglicy.....inni.Wczesna administracja sporzadzala dokumenty po polsku i niemiecku.Dla ludnosci polskiej dokumenty byly dwu jezyczne.WMG moze byc polskio-niemiecke-holenderskie, ale co wazne bez decyzji z Warszawy.Ta wielonarodowasc wylaniala najlepsze cechy ludzi,gospodarnosc,pracowitosc,rzetelnosc.....i tp.

    • 5 8

    • dobrze powiedziane a zdjęcia hitlerowców w artykule chyba pokazują jak nami

      chca manipulować osoby sypatyzujące z PIS , i narodowościowcami

      • 1 5

    • Polacy, Holendrzy, Rosjanie, Anglicy w WMG???? To pojechałeś...

      Tak było - ale mniej więcej do XVIII wieku, a więc 2 wieki wcześniej niż Wolne Miasto Gdańsk. Większość obywateli tych narodowości w XX wieku już została dawno zasymilowana i tym samym wchłonięta. W czasach Wolnego Miasta Gdańsk na tym terenie około 86- 90 % mieszkańców stanowili Niemcy. Polacy według różnych źródeł od 9 do 13 %. Ten 1 % to Rosjanie, Ukraińcy, Szwajcarzy, Żydzi. Jak widzisz, Rosjanie i Polacy to jedyne narodowości, jakie się utrzymały przez te wszystkie wieki.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Co znajdowało się wcześniej w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się parking przy Centrum Handlowym Batory?

 

Najczęściej czytane