• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak walczono o Gdańsk w 1945 roku

Marcin Stąporek
15 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zobacz powojenny Gdańsk na wystawie online
Niemiecki PzKpfw. VI B "Königstiger" unieruchomiony na Długich Ogrodach Niemiecki PzKpfw. VI B "Königstiger" unieruchomiony na Długich Ogrodach

Opisując działania wojenne na Pomorzu Gdańskim w końcowej fazie II wojny światowej trzeba podkreślić że dla Armii Czerwonej atakowanie ufortyfikowanego zespołu Gdańsk - Gdynia miało charakter jedynie pomocniczej operacji. Przyjrzyjmy się przebiegowi walk.



Cała operacja miała za zadanie zabezpieczać prawe skrzydło głównych sił 1. Frontu Białoruskiego i 1. Frontu Ukraińskiego, prących jak najszybciej w kierunku Berlina - serca Niemiec. Gdy 4 marca oddziały sowieckiej 1. Armii Pancernej Gwardii przedarły się do Bałtyku w okolicy Kołobrzegu, niemiecka 2. Armia została w całości odcięta na Pomorzu i cofała się na wschód, w kierunku Gdańska. Dowódca gdańskiego okręgu wojskowego, gen. Karl-Wilhelm Specht, nakazał przygotowanie pozycji obronnych na wzgórzach otaczających Trójmiasto.

Odwrócenie kierunków, zbliżanie się Armii Czerwonej od Zachodu potęgowało u części wojska, a tym bardziej u odciętych od informacji o sytuacji na froncie cywilów, wrażenie chaosu i paniki. Jak wspominał jeden z  żołnierzy wysłanych w głąb Kaszub do przygotowywania okopów: "Nie mam pojęcia, gdzie znajduje się nieprzyjaciel, ale wydaje mi się, że jest za nami. Przygotowane przez nas stanowiska artylerii przeciwpancernej i przeciwlotniczej zwrócone są w kierunku południowego zachodu, a nawet zachodu, czyli w jedynym możliwym kierunku odwrotu. Nic z tego nie rozumiem" (Guy Sajer, "Zapomniany żołnierz").

Sowieckie czołówki pancerne pojawiały się w zasięgu niemieckich pozycji już od 8 marca, jednak kilka dni zabrało im oczekiwanie na podciągnięcie sił piechoty, zwłaszcza że wiosenne roztopy bardzo utrudniały poruszanie się wojsk. 13 marca nastąpiło ześrodkowanie sił 2. Frontu Białoruskiego i marszałek Konstanty Rokossowski przedstawił swój plan koncentrycznego uderzenia od zachodu, południowego zachodu i południa. Dzień wcześniej dowództwo niemieckiej 2. Armii objął pochodzący z Prus Wschodnich gen. Dietrich von Saucken. Prócz dowodzenia wojskami, zajął się on też sprawami bezpieczeństwa ludności; dotychczasowy "udzielny władca" Gdańska i prowincji, hitlerowski gauleiter Albert Forster załamał się w tych dniach i niezdolny do sprawowania przywództwa, ewakuował się na Półwysep Helski.

Czołg T-34 na Długim Targu Czołg T-34 na Długim Targu
15 marca na wszystkich odcinkach Sowieci prowadzili intensywny ostrzał artyleryjski i naloty bombowe. Jednocześnie Niemcy pod osłoną wciąż panujących na Bałtyku okrętów Kriegsmarine kontynuowali ewakuację drogą morską. Silnie uzbrojone okręty Schlesien, Prinz Eugen i Leipzig ostrzeliwały pozycje Armii Czerwonej. Ta jednak, powoli, lecz nieubłaganie parła w kierunku Zatoki Gdańskiej. Dzięki zdobyciu 19 marca wzgórz w rejonie Sopotu, artyleria rosyjska mogła już razić okręty niemieckie na Zatoce. 20 marca dotarł nad Trójmiasto nalot bombowców alianckich (warto wspomnieć, że Winston Churchill podczas konferencji w Jałcie nalegał na jak najszybsze zajęcie Gdańska przez Sowietów, by powstrzymać intensywną produkcję okrętów podwodnych w tutejszych stoczniach).

22 marca atakujący czerwonoarmiści dotarli do brzegu morskiego pomiędzy Kolibkami a Sopotem, odcinając w ten sposób rejon umocniony Gdyni. Dzięki akcji gdyńskich harcerzy, którzy wykradli i przekazali Rosjanom plany niemieckich umocnień, zajęcie miasta było tylko kwestią czasu. Ewakuujący się Niemcy wysadzili w powietrze znaczną część urządzeń portowych i zatapiali statki, by uniemożliwić korzystanie z gdyńskiego portu. Nocą z 26 na 27 marca ostatni żołnierze niemieccy przeszli na Kępę Oksywską.

Czytaj też: Jak wyzwalano Gdynię w 1945 roku

23 marca zajęty został Sopot, co szczegółowo opisywaliśmy w artykule Sopot w Ogniu. Marzec 1945 w kurorcie.

W kolejnych dniach, dzięki zajmowaniu kolejnych wzgórz, artyleria i osławione "organy Stalina", czyli wyrzutnie pocisków rakietowych, bezlitośnie bombardowały Gdańsk, powodując liczne zniszczenia i pożary. 25 marca (w Niedzielę Palmową) ostrzał prowadzono już z Oliwy i z Cygańskiej Góry. Tego dnia dowództwo Kriegsmarine ewakuowało się z Gdańska na Hel. W Nowym Porcie wybuchły dwa załadowane amunicją transportowce "Bille" i "Weser", po czym już żaden statek nie wyszedł z Gdańska w morze. Kolumny uchodźców próbowały wydostać się z miasta w jedynym kierunku skąd nie atakowali Rosjanie, czyli na Żuławy.

Wrak pancernika "Gneisenau" blokujący wejście do portu w Gdyni. Wrak pancernika "Gneisenau" blokujący wejście do portu w Gdyni.
24 i 25 marca samoloty sowieckie rozrzucały ulotki, wzywające Niemców do poddania się. Ci jednak nadal desperacko walczyli, wycofując się z Oliwy, następnie z Wrzeszcza. Stoczono zacięty bój o lotnisko we Wrzeszczu, następnie o teren Stoczni Schichaua, w końcu o Śródmieście. 30 marca wojsko niemieckie wycofało się za Martwą Wisłę na Stogi i tę datę przyjmuje się symbolicznie jako dzień wyzwolenia Gdańska. Prawdopodobnie tego dnia (choć podawane są także daty 28 lub 29 marca) biało-czerwona flaga zawisła nad Dworem Artusa.

Udział polskich oddziałów w zdobywaniu Trójmiasta był jednak stosunkowo niewielki. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte, dowodzona zresztą w tym czasie przez sowieckiego pułkownika Aleksandra Malutina, atakowała przez Wejherowo i Rumię-Janowo, a następnie przez Mały Kack i Witomino brała udział w zdobyciu Gdyni. Ze względów symbolicznych część sił brygady - batalion piechoty zmotoryzowanej wsparty plutonem czołgów - skierowano do walk ulicznych w Gdańsku i to właśnie tym żołnierzom przypadł historyczny zaszczyt zawieszania polskiej flagi.

Czytaj także: Nadpalili buty wieszając polską flagę na Dworze Artusa

W pierwszych dniach kwietnia Armia Czerwona zlikwidowała ostatnie punkty niemieckiego oporu na Westerplatte i na Stogach. Około 8 tys. żołnierzy wypartych z Gdyni na Kępę Oksywską, wraz z grupą cywilów udało się Niemcom przetransportować drogą morską na Półwysep Helski. Tam kilkadziesiąt tysięcy Niemców dotrwało aż do ostatniego dnia wojny i poddało się dopiero po kapitulacji Berlina. Podobny los spotkał resztę sił 2. Armii i uchodźców, którzy stłoczyli się na Wyspie Sobieszewskiej, Mierzei Wiślanej i w północnej części Żuław Wiślanych.

O autorze

autor

Marcin Stąporek

- autor jest publicystą historycznym, prowadzi firmę archeologiczną. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Obecnie jest pracownikiem Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

Opinie (597) ponad 50 zablokowanych

  • Do DrMaybach w sprawie ,,rustykalny" (1)

    Rustykalny-słownik PWN: mający związek ze wsią,mający cechy wiejskie. Proponuję nie pisać głupot.

    • 2 0

    • rustykalny

      O to właśnie chodzi. Rustykalny czyli ludowy,wiejski a nie rosyjski.

      • 1 0

  • DR Maybach (1)

    po analizie wielu Twoich wpisów stwierdzam, że potrzebna jest konsultacja u psychiatry

    • 3 1

    • Medyk hehe

      A cóż to dziecino cię tak zbulwersowało? Czyżbym gdzieś skłamał?

      • 0 2

  • Wyzwoliciele... Gwałciciele i podpalacze.

    • 5 2

  • ruscy zniszczyli to miasto, niemcow juz tu nie bylo,

    zniszczyli Gdańsk jak niemieckie miasto zdobyczne.

    • 8 2

  • Ruscy wieszali ludzi na drzewach przy obecnej Al. Zwycięstwa w kierunku Wrzeszcza. (2)

    Co drzewo, to kilku wisielców było. Wszyscy cywile, pochodzenia niemieckiego. To te obecne wielkie drzewa wzdłuż torów tramwajowych.

    • 4 6

    • Widac nawet obtarta kore na galeziach, od sznura.

      • 0 0

    • to niemcy wieszali swoich, tych co nie chcieli walczyć lub uznali za dezerterów

      jeszcze trochę to Polacy rozpoczęli II wojnę , że napadliśmy na szwabów.... portal antypolski

      • 3 1

  • Jesli Stąporek pracuje dla Budynia to niech nie udaje dziennikarza w trojmiasto.pl ! A Sielski i Naskręt też tak?

    • 6 3

  • na ostatnim zdjęciu ( na samym dole ) na czołgu śpi pijany sołdat ( prawdopodobnie odpoczywa po gwałcie )

    • 1 1

  • Gdansk byl ijest gdanski

    Gdanszczanie nigdy nie zostali podbici. Niemiec germanizowal, ruski rusyfikowal to po wojnie komuna, Polak polonizowal, a my ? My jestesmy Gdansk.

    • 2 5

  • bóg honor ojczyzna (1)

    Niemcy, Ukraińcy i Ruscy wybijali wam pradziadów którzy w grobach sie przewracaja!!! A co niektórzy jak "ciapaty" za takie same grosze zapie... U Hitlerowców ale nie ważne jest ze zarabia 50 więcej ważne ze za granica i przyjezdza na zakupy do polski bo taniej hahaha nowobogacki!!! Polaka wszedzie za granica poznaja(po głowie w chmurach) i nigdy niezaakceptuja!!! Najlepiej isc na łatwizne i uciec na socjal za granice;-) ale kto ma JAJA zostanie w ojczyznie i mimo przeciwnosci bedzie żyl U SIEBIE!!!! Jestem 24-letnia obywatelka RP i mimo nie blogiego życia jak bd trzeba walczyc i zginac za POLSKE to tak zrobie!!!! Jak moj dziad i pradziad!!!!

    • 5 2

    • zbadaj swoje dNa to oakze sie ze plak jestes moze w 20%

      rezta to mieszany kundel. Polska raz byla bardziej an wschod, raz na zachod, nigdy Polska nie byla tak dlugo jak Niemcy na jednym terenie. Polacy to jedynie Polanie a reszta to podbite plemiona slowian podpozradkowane Polanom.

      • 0 0

  • Czolg na zdjeciu nr. 2

    Pamiętam ten czołg ,był u zbiegu ul. Krowoderskiej i Elbląskiej.a odcinek od dzisiejszej ul. Stryjewskiego w kierunku plaży cały był zastawiony porzuconymi samochodami i nie tylko.Tak pozostało do końca 1946r.Mieszkałem wówczas na ul. Skotnickiej i jak to " chlupcy "( miałem wówczas 6-ć lat ) bawiliśmy sie w wojsko chodząc ze swoim " Dowódcą " ( miał 16 -cie lat ) na Sianki ( dzisiejsze Stogi ) po trotyl i proch wyjmowany z pocisków .Bóg darował mi życie i mogę o tym pisać.

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Katalog.trojmiasto.pl - Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

Co znajdowało się wcześniej w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się parking przy Centrum Handlowym Batory?

 

Najczęściej czytane