• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zniknęły ściany starej kawiarni. Nowe wstawili po 5 miesiącach

Szymon Zięba
12 maja 2024, godz. 12:00 
Opinie (70)

Pięć miesięcy po tym, jak "zniknęły" ściany remontowanej kawiarni "Połowa Alei"Mapka (niem. "Halbe Allee") na gdańskich Aniołkach, pojawiły się drewniane konstrukcje, na których oparty zostanie szkielet budynku. - Jesteśmy przekonani, że to będzie jeden z najpiękniejszych budynków na Aniołkach - zapowiadają przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości.

Westerplatte i Gdańsk na zdjęciach przed i po II wojnie światowejPołowa Alei. Co było w tym miejscu kiedyś?Podobają ci się odrestaurowane budynki w "dawnym" stylu?

Zabytkowy lokal, w którym niegdyś mieściła się kawiarnia "Połowa Alei", w historii Gdańska zapisał się nie tylko jako urokliwy punkt gastronomiczny, ale także miejsce, w którym w 1895 r., po raz pierwszy w Gdańsku, odbył się publiczny pokaz oświetlenia elektrycznego.

Po latach nieruchomość mocno nadgryzł ząb czasu. Lokal długo zamiast zdobić - szpecił okolicę. Od kilku miesięcy trwają jednak prace nad tym, by przywrócić mu dawny blask - co najmniej tak jak przed 125 laty.

W styczniu z placu budowy zniknęły ściany budynku. Jak zapewniały Gdańskie Nieruchomości, zostaną one odrestaurowane.

Po pięciu miesiącach od tych zapowiedzi, na placu budowy nareszcie pojawiły się drewniane konstrukcje.

Pięć miesięcy po usunięciu ścian wstawiono nowe- Ruszyliśmy właśnie z montażem drewnianej konstrukcji ścian w dawnej restauracji Café Halbe Allee. Nasze ekipy jednocześnie zajmują się zadaszeniem. Również w środku budynku roboty nie zwalniają nawet na chwilę - podkreślają urzędnicy.
  • Równolegle trwają prace nad drewnianym dachem.
  • Po pięciu miesiącach wróciły ściany kawiarni. A właściwie ich drewniany szkielet.
Pierwotnie zakończenie prac zostało zaplanowane na I kwartał 2024 r. Termin ten zostanie jednak przesunięty o około rok.

Co zmieni się przy al. Zwycięstwa?W ramach zaplanowanych przez Gdańskie Nieruchomości prac modernizacyjnych:

  • Zachowana zostanie więc historycznie wykształcona struktura przestrzennej zabudowy terenu i zieleni.
  • Przed budynkiem, zgodnie z przekazami archiwalnymi, zaprojektowany został dziedziniec oraz taras zewnętrzny.Prace remontowe zaplanowane w budynku obejmują m.in. rekonstrukcję części przegród budowlanych wraz z detalami architektonicznymi, które zachowane zostaną w niezmienionej historycznej formie.

W zakresie efektywności energetycznej, aby spełnić obecne wymagania w zakresie parametrów cieplnych i zapewnić komfort termiczny, zaplanowane zostało docieplenie budynku od wewnątrz.

Obecnie zabytkowy budynek niszczeje, ale są plany jego odremontowania.
 

 Obecnie zabytkowy budynek niszczeje, ale są plany jego odremontowania.
W programie prac znajduje się także rekonstrukcja historycznych drzwi i okien, zewnętrznych rolet oraz przywrócenie wejścia głównego wraz ze schodami zewnętrznymi w centralnej części budynku.

Połowa Alei - historia kultowej kawiarniW miejscu "Połowy Alei" w 1903 r. otwarto restaurację, która istniała przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Choć powstała w tym rejonie parę czy nawet kilkanaście lat po innych restauracjach, choćby najsłynniejszej na przełomie XIX i XX w. Café Ludwig, która słynęła nie tylko z kuchni, ale także organizowania zawodów sportowych - to udało jej się przetrwać różne zawirowania i działała do końca II wojny światowej.

Pocztówka przedstawiająca kawiarnię. Pochodzi z lat 1910/1912-1924.
 

 Pocztówka przedstawiająca kawiarnię. Pochodzi z lat 1910/1912-1924.
Początkowo nosiła nazwę Café Feyerabend (od restauratora, Gustava Feyerabenda), szybko jednak (w okolicach 1907 r.) zmieniono jej nazwę na Café Halbe Allee (niem. - "Połowa Alei").

Pod taką nazwą funkcjonowała najdłużej, nieprzerwanie do początku lat 30. Przez krótki okres, w 1933 r., względnie w latach 1932-1933, nosiła nazwę Café Wegener, od nowego właściciela, Johannesa Wegenera, następnie, już do 1945 r. - Café Woycke.


Westerplatte i Gdańsk na zdjęciach przed i po II wojnie światowej Westerplatte i Gdańsk na zdjęciach przed i po II wojnie światowej

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czerwcowe spacery historyczne - stocznia

20 zł
spacer

D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Na jaką nazwę Niemcy zmienili Gdynię w 1939 roku?

 

Najczęściej czytane