• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zapomniane kopalnie Trójmiasta. Odkrywka węgla na Niedźwiedniku

Marcin Dobrzyński
2 marca 2024, godz. 18:00 
Opinie (176)
Miejsce prowadzonej jeszcze w pierwszej połowie wieku odkrywki węgla na terenie dzisiejszego Niedźwiednika. Obecnie rośnie tu las. Miejsce prowadzonej jeszcze w pierwszej połowie wieku odkrywki węgla na terenie dzisiejszego Niedźwiednika. Obecnie rośnie tu las.

Kopalnie w Trójmieście? Choć górnictwo w ogóle nie kojarzy się z Trójmiastem, to znajdziemy tutaj co najmniej dwa miejsca, gdzie stosunkowo niedawno prowadzono odkrywkowo wydobycie cennych kopalin. Węgiel brunatny wydobywano w Gdańsku, a bursztyn w Gdyni. Co ciekawe, w dużej odległości od morza.




W pierwszej części zapraszamy na opowieść o odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, zlokalizowanej w Gdańsku. Za tydzień opiszemy dawne wyrobisku bursztynu w Gdyni.

Zapomniane kopalnie Trójmiasta: Zapomniane kopalnie Trójmiasta: "Bursztynowe Kule" w Gdyni

Ale najpierw słowo wyjaśnienia à propos pierwszego zdania tego artykułu. Pewnie mało kto wie, że w Gdańsku mieści się Okręgowy Urząd Górniczy. Jego działalność nie jest jednak związana z wydobyciem węgla czy innych lądowych kopalin, ale ropy i gazu z dna Morza Bałtyckiego, czym zajmuje się firma Lotos Petrobaltic.

Węglowa historia Niedźwiednika



Mieszkałem na "górzystym" osiedlu Niedźwiednik przez wiele lat. Poszczególne części osiedla łączy ul. GóralskaMapka, biegnąca od ronda de La SalleMapka aż do pętli autobusowejMapka, zlokalizowanej na szczycie najwyższego wzniesienia osiedla.

Wzdłuż końcowego odcinka ul. Góralskiej, stojąc tyłem do skrzyżowania z Potokową, po prawej (północnej) stronie rozciąga się ściana lasu. Jednak tuż przed pierwszymi drzewami widoczny jest głęboki rów.

Prawa strona ul. Góralskiej - widoczny głęboki rów oddzielający drogę od ściany lasu. Prawa strona ul. Góralskiej - widoczny głęboki rów oddzielający drogę od ściany lasu.
Obecnym jego przeznaczeniem jest odprowadzanie nadmiaru wody z jeziorka położonego na samej górze osiedla. Jednak jego powstanie związane jest bezpośrednio z działalnością górniczą.

Na starej niemieckiej mapie z serii Messtischblatt odcinek ten oznaczony jest jako Braunkohlerschlucht, co oznacza wąwóz węgla brunatnego.

Mapa pochodzi sprzed I wojny światowej, ponieważ nie ma na niej jeszcze Kolei Kokoszkowej, zbudowanej do 1914 r. (obecnie po odbudowanie użytkowanej przez PKM).

Mapa z zaznaczonym obszarem wydobycia węgla na terenie dzisiejszego Niedźwiednika. W górnej części czerwona linia pokrywa się wąwozem biegnącym wzdłuż ul. Góralskiej. Mapa z zaznaczonym obszarem wydobycia węgla na terenie dzisiejszego Niedźwiednika. W górnej części czerwona linia pokrywa się wąwozem biegnącym wzdłuż ul. Góralskiej.

Wydobycie węgla na Niedźwiedniku w Gdańsku



Na szczycie wzniesienia, prawdopodobnie jeszcze w latach 20. XX wieku, prowadzono odkrywkowe wydobycie węgla. Do dziś w terenie są jedynie widoczne sztucznie utworzone niewielkie hałdy wydobytej ziemi i kamieni, szczególnie za garażami, położonymi też po prawej stronie ulicy Góralskiej.

Dlaczego nie trzeba zmieniać Niedźwiednika na Dzikownik? Dlaczego nie trzeba zmieniać Niedźwiednika na Dzikownik?

Co ciekawe, odcinek wskazany na mapie biegnie za nasyp PKM, aż do linii obecnej ul. TrawkiMapka. W terenie doskonale jest widoczny ogromny wąwóz, sztucznie "wyrwany" naturze, w drodze przez las do ogródków działkowych.

Sztucznie utworzony i biegnący dziś przez las wąwóz jest pozostałością po prowadzonej tu wcześniej odkrywce węgla. Sztucznie utworzony i biegnący dziś przez las wąwóz jest pozostałością po prowadzonej tu wcześniej odkrywce węgla.
Już wiele lat temu w sieci pojawiły się stare zdjęcia odkrywki węgla w tym miejscu (pochodzące sprzed 1939 r.), pięknie działające na wyobraźnię.

Jak na przykład takie oto:

Przechodząc w szczególności tym wąwozem, nadal doskonale widoczne są sztucznie usypane górki nadkładu. Za wąwozem, w kierunku kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po lewej stronie znajdują się obecnie ogródki działkoweMapka, a cały teren nosi znamienną nazwę "Węglisko", co sugeruje, iż tutaj także prowadzono wydobycie węgla.

Obecnie ten teren na mapie wygląda następująco:

Teren dawnego Węgliska na współczesnym zdjęciu lotniczym. Obszar wydobycia węgla ciągnął się od górnego odcinka ul. Góralskiej, widocznego po lewej stronie mapy, po teren ogródków działkowych, za którymi biegnie odcinek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (stacja PKM Niedźwiednik widoczna jest w prawym dolnym rogu). Teren dawnego Węgliska na współczesnym zdjęciu lotniczym. Obszar wydobycia węgla ciągnął się od górnego odcinka ul. Góralskiej, widocznego po lewej stronie mapy, po teren ogródków działkowych, za którymi biegnie odcinek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (stacja PKM Niedźwiednik widoczna jest w prawym dolnym rogu).
Po lewej stronie widoczna najwyżej położona część osiedla Niedźwiednik, następnie wzdłuż ściany lasu na górze przenosimy się po pasie miejsc wydobycia węgla, aż do prawej strony mapy, gdzie znajdują się ogródki działkowe.

Co ciekawe, na terenie Niedźwiednika znajdują się także inne miejsce wydobycia kopalin, w tym piasku oraz gliny. Doskonale widać takie wyrobiska na poniższym zdjęciu, po lewej stronie, za pierwszym pagórkami.

Dawna cegielnia widoczna po lewej stronie zdjęcia. Dawna cegielnia widoczna po lewej stronie zdjęcia.
Nie bez powodu w tym rejonie co najmniej od początku XX wieku do około 1945 r. działała cegielnia (w pobliżu ul. Leśna GóraMapka), którą można odszukać na starych mapach.

Cegielnie, fabryki, wytwórnie. Poznaj historię dawnych zakładów przemysłowych Gdańska, Gdyni i Sopotu

Węglisko na Niedźwiedniku: niewielkie wyrobisko, a nie przemysłowe wydobycie



Zakończenie wydobycia węgla zapewne nastąpiło zapewne z powodu wyczerpania złoża, jak to bywa w przypadku takich miejsc.

Brakuje wielu informacji na temat tej odkrywki. Nie ma też danych firmy, która zajmowała się wydobyciem, ani informacji na temat jego skali, daty rozpoczęcia i zakończenia. Pojawiają się gdzieniegdzie informacje, iż wydobyty węgiel miała transportować kolejka wąskotorowa w dół wzgórza, ale nie ma na to dowodów, np. w formie zdjęć.

To wszystko oznacza, że wydobycie było niewielkie, a urobisko nie miało charakteru przemysłowego. Z wydobytego węgla korzystały prawdopodobnie zlokalizowane po sąsiedzku domostwa lub małe zakłady przemysłowe, których w okolicy nie brakowało.

Nie tylko węgiel, ale też pociski i łuski



Miejsce jest bardzo urokliwe na spacery, znajduje się tu liczne ścieżki. Jednak trzeba zachować ostrożność. W tym rejonie w 1945 r. miały miejsce walki wojsk niemieckich i radzieckich. Niemcy, prawdopodobnie rękoma jeńców z pobliskiego obozu w VII Dworze, stworzyli linie okopów i stanowisk. Czytelne ślady na wzgórzach pozostały do dzisiaj. Nieraz już znajdowano tam niewypały oraz inne niebezpieczne przedmioty.

W latach 90. XX wieku "Dziennik Bałtycki" donosił o odnalezieniu na wzgórzu przy Węglisku składu pocisków. Co ciekawe, w reliktach okopów znajdowano m.in. łuski po amunicji karabinowej kalibru 7,92 mm, bardzo uniwersalnej i używanej przez kilka armii ówczesnej Europy.

Przykładowe łuski po amunicji polskiej 7,92 mm z czasów II RP. Przykładowe łuski po amunicji polskiej 7,92 mm z czasów II RP.
W jednym z dawnych okopów znaleziono łuski po amunicji tego kalibru produkcji polskiej, czechosłowackiej i niemieckiej. Obrońcy pozycji z 1945 r. używali tego, co jeszcze pozostało w magazynach, a co wcześniej zdobyli na innych armiach.
Marcin Dobrzyński

Opinie (176) ponad 20 zablokowanych

  • (18)

    Jeszcze nie dawno kolega Angeli mówił ,że wungla nie będzie a jest

    • 30 38

    • mistrz

      szacunek

      • 3 17

    • Natomiast (2)

      w szkole pani nauczycielka mówiła że niedawno piszemy razem. Niestety nie słuchałeś a prawa wyborcze masz takie same jak ten co słuchał.

      • 31 8

      • Ci, którzy dożebrali się orzeczenia o tzw. "dysortografii" mają pełnię praw. Boli mnie, że swoje lenistwo obrócili w przypadłość, ale nie zabierałbym im praw publicznych. To często ludzie zaniedbani w jakimś zakresie, ale inteligentni ogólnie. Jeśli marzy ci się eugenika i arystokratyczne pierd.ololo, to udowodnij, że nie pochodzisz od chłopa, a potem udowodnij czemu to ma ciebie wyżej "pozycjonować", mości hrabio.

        • 5 3

      • POkemon jak ci sie na łeb odlewaja to gadasz ze to deszcz pada ,i prawda cie boli najbardziej ale tez masz prawa wyborcze choc

        nikt ci ich nie odbiera ,odebrał bys je wszystkim co potrafia myslec samodzielnie w przeciwieństwie do ciebie.

        • 1 3

    • Anżej mówił, że mamy węgla na sto lat.. (3)

      A zabrakło nawet na jedną zimę.

      • 28 8

      • Anżej to coś tam bredził o 200 latach.
        Węgla co prawda nie ma, ale na całe szczęście za 16 miesięcy Anżeja też nie będzie.

        • 13 5

      • Andżej wie bo ma doradców którzy (1)

        w 20 dni ukończyli Colegium Tumanóm.

        • 4 1

        • Najwięcej "absolwentów" owego Collegium

          Jest wśród POsłusznych Niemcom.

          • 1 1

    • I dlatego Sasin ściągał wyrób węglopodobny z całego świata, za jedyne 4tys zł tona?

      • 22 6

    • A co mówił kolega Putina i dlaczego jego partia ściągała węgiel z Kolumbii, zamiast z polskich kopalni? (1)

      • 9 8

      • Za mało czytasz...

        Jeżeli z polskich, to kopalń...
        Jeżeli z kopalni, to z polskiej...

        • 1 0

    • jeden POfunkcjonariusz dodał szybko kilka komentarzy - halo funkcjonariuszu dziś sobota zrób sobie wolne (4)

      • 7 18

      • To wracaj oglądać TV Ruspublika, Rachoń tak ślicznie skomle o pieniądze. (3)

        • 17 10

        • 4,5 minuty zajeło funkcjonariuszowi reżimu PO oplucie kometującego (1)

          ale to plucie POlski z serduszkiem takiej oświeconej europejskiej

          • 8 21

          • taka charchla PO oświecona to pewnie wygląda jak karmel albo i kawior w odróżneniu do wstrętnej pluwociny opozycji

            • 4 10

        • Dobrze czynisz.

          Oglądaj TV Republika i POwiekszaj jej zasięgi.

          • 1 1

    • Kupujących brak (1)

      Jest w porcie gdańskim.Zagraniczny miał węglowy ,przypłynął statkami i leży na hałdach.Od czasu do czasu tli się i zasyfia okolicę z samozapłonów.

      • 9 1

      • Nowa Letnica

        Pył dociera do Nowej Letnicy.A służby miejskie mają wielki problem żeby ustalić źródło smrodu i pyłu,bo okazuje się że trucicieli powietrza w Gdańsku jest wielu.

        • 1 1

  • Fajna ciekawostka (18)

    Widać też po zdjęciach jak łyso było ponad sto lat temu. Nie dość, że wszędzie kopcono z domów i fabryk to jeszcze nie było gdzie odpocząć w naturze, bo były same pola i łąki.

    • 112 32

    • Nie było bloków tylko bieda domki (7)

      I lasy za ul.Leśna Góra.

      • 10 8

      • Zyło się swojsko i wesoło,ale warunki były ciężkie. (6)

        Na ul.Leśna Góra nie było nawet wodociągu.Wodę woziło się w baniakach i wiadrach ze studni--była pompa.Podłączono dopiero w końcówce lat 70 tych. Mieszkańcy przy domkach hodowali świniaki i drób,jak rodzina państwa L. i O i inni.

        • 5 3

        • Zycie prymitywne nazywasz swojskim?to sie zamuen na swoje wygody id...o jak ci tak zal (3)

          Id..o

          • 1 6

          • Przyszło nowe....

            Takie były czasy i tak się żyło.Sąsiad pomagał sąsiadowi.Wygody nadeszły wraz z rozwojem cywilizacji.

            • 2 0

          • Przy domkach ogródki,latem wszystko kwitło i pachniało.Zimą raj dla dzieci,kuligi w lesie,zabawa na nartach i sankach.

            • 2 0

          • Życie prymitywne ...

            Nie to co dzisiaj... Najedzony idziesz w nocy i świecisz swoją sylwetką bez ... odblasków. Smacznego...

            • 1 0

        • (1)

          W kamienicach na ul.Słowackiego np. 123 też nie mieli wody.Pompa była na podwórku ,a i ubikacje też na zewnątrz.

          • 1 0

          • Ulicą Słowackiego z fabryki z Kokoszek jeździł ciężki transport samochodowy z gotowymi elementami do budowy bloków.

            • 0 0

    • (1)

      Za to nie było samochodów, samolotów emitujących dużo spalin, i cała ropa naftowa nie była tak powszechna jak obecnie. Tak że coś za coś. A człowiek współczesny i tak jest większym d**ilem przez te wszystkie dobrodziejstwa i głupkiem bo wierzy we wszystko co powiedzą internetowi pseudo-kaznidzieje którzy często grają na emocjach.

      • 8 25

      • Masz rację, tylko żółte napisy na YT mówią prawdę.

        A teraz biegnij po folię aluminiową na czapeczki, bo ci zaraz sklep zamkną.

        • 22 7

    • Ciekawostka i**otyczna.

      • 0 33

    • Łyso bo w piecach trzeba było czymś palić a kozy i konie musiały coś żreć

      • 12 3

    • (2)

      Na szczęście urodził się Jarosław a potem Mateusz i posadzili te drzewa i teraz jest las.

      • 14 9

      • Do bolszewika

        Zluzuj gumę w berecie.

        • 2 4

      • Te drzewa sadzono w niedzielnym czynie partyjnym pod przewodnictwem

        PZPR.
        Towarzysz Szmaciak powinien to pamiętać.

        • 1 0

    • Dokladnie. (1)

      Nie było też internetu, telefonów komórkowych zakupów zdalnych i hulajnóg. W sklepach rurek i u Barbera słabe brody robili. Nie było też rowerów szosowych takich pod dobrą stylówę.

      • 4 1

      • Sklepów też nie było na leśnej Górze.Większe zakupy robiło się we Wrzeszczu.

        • 2 0

    • i lasy.....

      • 1 1

  • Nie prościej wytłumaczyć pisząc, że to w lesie po prawej stronie między przystankami Podkarpacka i Góralska?

    • 14 14

  • Kiedyś koks i mefe na grobla Maciek miał

    Ale że na niedźwiedniku mieli to niewiedziałem

    • 6 13

  • Ciekawostka (14)

    W rozmowach z Polakiem, który był autochtonem i mieszkał przed wojną w tej okolicy (nieco poniżej nowej myjni przy ul. Słowackiego) dowiedziałem się, że rzeczywiście była kolejka wąskotorowa ciągniona przez konie biegnąca rowem wzdłuż ulicy Góralskiej do nieistniejącego młyna na górze, koło parkingu osiedlowego. Kolejka nie dochodziła do młyna z powodu dużej stromizny na końcu i węgiel noszono na plecach pod górę do młyna (około 200 metrów). Widać tam resztki stawu zbierającego wody opadowe z wysoczyzny i grobli. Węgiel był wykorzystywany w młynie i w suszarni zboża, która należała do młyna. Zboże i mąkę wożono transportem konnym. Podobno cały węgiel skończył się już przed wojną i było go mało. Miejscowi kopali go sposobem gospodarczym do pieców, ale raczej to był bardziej torf niż węgiel brunatny. W czasie wojny gdy z powodu braku opału próbowano wrócić do eksploatacji okazało się, że zostały jedynie pojedyncze bryłki rozproszone w piachu i nie dało się tego już wykorzystać. Poniżej myjni jest przy samym chodniku głęboki schron przeciwlotniczy wykopany przez Niemca, który był funkcjonariuszem (nie pamiętam czy Gestapo?) i strasznym wrogiem Polaków. Schron jest niezasypany i dosyć głęboki, leży praktycznie przy samym chodniku.

    • 53 10

    • Mogę prosić o kontakt

      Dzień dobry jestem członkiem Gdańskiej Fundacji Historycznej. Czy mogę poprosić o napisanie mi w @ dokładnej lokalizacji. My takie rzeczy badamy + jestem z Niedźwiednika. Mój @ Largo21@onet.eu
      Będę wdzięczny za pomoc.
      Pozdrawiam

      • 11 10

    • (1)

      Torfem dawniej Kaszubi palili. Większa część mieszkańców z ul.Leśna Góra wyjechała za chlebem w latach 1970---80 do Niemiec i już nie wrócili.

      • 0 10

      • Wyjechali do krewnych.Do Polski przyjeżdżają zniemczeni,tylko w odwiedziny i na groby.

        • 0 1

    • Czy to na zakręcie autobusu 116 ?

      • 0 7

    • XXX (5)

      Rozmawiałem z kolegą co mieszkał obok 15 metrów od tego co mówisz i wychodzi na to że to wyssane masz z palca te opowieści , sam mieszkam 150 metrów od tego miejsca i pierwszy raz słyszę .

      • 6 8

      • XXX

        Kolega Marek Wortal jak hodował węże Australijskie na poczet filmu Przepraszam czy tu biją to on mówił że najwilgotniej w tym schronie mieli , tak , tak pamiętam a dawno to było a mam pamięć , mam.

        • 0 7

      • Wątpliwy schron (3)

        Wspomniany schron można łatwo zobaczyć, ponieważ leży półtora metra od chodnika lub ścieżki rowerowej, około 20 metrów poniżej zabudowań graniczących z myjnią samochodowa (w stronę Wrzeszcza). Jest przykryty płytą betonową, ponieważ jest dosyć głęboki. Podobno były podczas przebudowy ul. Słowackiego próby wykorzystania go jako komory instalacyjnej ale nie wiem na ile jest to prawda.

        • 4 5

        • a za co te minusy? (2)

          • 0 0

          • Nie wiesz, że na tym portalu każdy wpis dostaje minusy bez powodu? A może jest powód- poziom inteligencji forumowiczów

            • 1 0

          • Minusy?

            Od dzieci folksdojczów, za zdradę ich tajemnic...

            • 3 0

    • Ciekawa historia, ale mieszkam tu prawie 50 lat i schronu nie widziałem.

      • 8 2

    • schron (1)

      Można do tego schronu wejść?

      • 0 1

      • Widać go na streetview, płyta betonowa ma ~5-10cm prześwitu, możesz włożyć co najwyżej kamerkę

        • 1 1

    • Koło młyńskie

      W lesie przy Góralskiej, jeszcze przed pętla autobusową, leżało koło młyńskie. Pamiętam je jeszcze z lat 80-tych, potem nie kojarzę żebym je tam widywał. Potwierdzałoby to powyższą opowieść.

      • 6 0

  • Uff... Dobrze, że tego syfu już u nas nie ma (6)

    Teraz wypadałoby posprzątać resztę kraju. Jak najszybsze zakończenie wydobycia i przede wszystkim używania węgla jest naszym narodowym interesem.

    • 8 68

    • to przemądrzy statkami sprowadzą z Kolumbii......

      • 15 0

    • Fakt, te nierentowne skarbonki bez dna trzeba zlikwidować.. (4)

      Bo dokładamy do nich miliardy złotych rocznie, a węgiel kupujemy za granicą.

      • 11 6

      • Zasadnicza różnica (3)

        W naszych kopalniach jest węgiel,a sprowadziliśmy syf węglowy statkami.

        • 7 0

        • Zastanów się, kto ten syf zakontraktował i kto na tym zarabia sprzedając tutaj za krocie (2)

          • 5 0

          • Ja to wiem.

            • 0 0

          • Pyli na cały Gdańsk.

            Port nie jest z gumy,chwalą się wielkością przeładunków,a nie mają już miejsca na składowanie..Hałdy miału leżą nawet przy ul.Marynarki Polskiej przy przystanku tramwajowym bursztynowego stadionu.

            • 1 0

  • Nieznośna lekkość pióra

    Opisy zdjęć odzwierciedlają zaangazowanie w temat artykułu

    • 8 13

  • (19)

    Jak nam podniosą ceny prądu od lipca i gaz oraz vat od jedzenia, to będziemy wiedzieć gdzie kopać biedaszyby

    • 64 12

    • (6)

      za Odrą już czekają na zbieraczy szparagów z POlski

      • 13 11

      • Lepsza miska ryżu od Matousza? (1)

        • 12 15

        • Po czym POznać europejskiego bolszewika i oszusta?

          Po wyrwanym kontekstu ze zdania.

          • 1 0

      • (3)

        no no odwaga w fanatycznym bastionie Gdańskim krytykować PO

        • 7 6

        • Swiatla cześć społeczeństwa popiera PO, to jest oczywiste. (2)

          Wy tam sobie dalej szukajcie " agentów niemieckich".

          • 5 6

          • Światła część społeczeństwa, POwiadasz...

            Najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Polski jest Uniwersytet Jagieloński (601- 800).
            Bez dekomunizacji do 3 POkolenia nie widać nadziei na poprawę klasyfikacji.
            "Okrągły stół" będzie się toczył jeszcze długo...

            • 2 0

          • Agentów niemieckich

            Nie będziemy szukać. Sami uciekną i to już wkrótce...

            • 0 1

    • Tobie się zdaje (bo o myślenie nawet nie podejrzewam), że tarcze "rządowe" były za darmo?

      Może jeszcze napisz, że to Kaczyński dokładał ze swojej świnki skarbonki, albo że bezrobotna żona Moradzieckiego sprzedała kilka działek i dorzuciła.

      • 18 8

    • (1)

      tak, tak, idzie "POdwyżka" wszystkiego

      • 6 11

      • lokomotywy zdrożeją?

        • 1 2

    • Kwicz ile wlezie, twoje kochane PiS już nigdy nie wygra wyborów. (6)

      Za dużo afer wypływa na światło dzienne każdego dnia i nawet kłamstwa TV Republika (której głównym udziałowcem jest spółka "Srebrna", czyli Kaczyński z ferajną) wam w tym nie pomogą. A najlepiej dajcie się jak najczęściej wypowiadać szerbatemu wodzowi z Żuliborza, bo z każdą jego wypowiedzią słupki wam lecą w dół. Podpięcie się pod protesty rolników też wam nie pomaga, bo za zielony ład odpowiadają wasi ludzi - Morawiecki i Wojciechowski. Jedyne co czeka twoją kochaną partię, to śmietnik historii i wyroki dla jej polityków.

      • 14 11

      • Ciekawe gdzie ci wszyscy symetryści, co zawsze mówią - my nie wsadzamy waszych, wy nie wsadzacie naszych. (1)

        Skoro Andrzej Duda już musiał uniewinniać Ziemkiewicza, Ogórek, Wąsika i Kamińskiego.. i to zapewne jeszcze nie koniec, bo w kolejce czekają już Bąkiewicz, Wawrzyk, Obajtek, Ziobro..

        • 10 3

        • Po to jest.

          • 0 1

      • no po opinii to widać ciemnogród wyszedł, za dużo oglądasz TV trwam

        • 3 5

      • (1)

        Czy to jest temat przewodni artykułu?

        • 0 0

        • Niemiec naszym przewodnikiem...

          • 0 1

      • Misiu tęczowy.

        Waszych POlityków nikt w Polsce nie będzie karać. Sami z Polski uciekną...

        • 1 0

    • (1)

      O rany, jak prąd podrożeje to milion Polaków może mieć problem z codziennym ładowaniem swojej Izery. Szybko, jakąś tarczę trzeba zrobić!
      Trzeba dodrukować kasy i dać tym ludziom jakiś dodatek, Izera Plus jest czy jakoś tak.

      • 8 2

      • Będzie dodatek osłonowy.

        • 0 0

  • Bzdury!! (21)

    Okręgowy Urząd Górnicze mieści się w Poznaniu. Pomorze słynie z kopalń kruszywa naturalnego, jest tych kopalń bardzo dużo,takie polodowcowe ciekawostki. Kaszuby,Kociewie,rejon Gdańska to jest takie Pomorskie Złoto. Bursztynowa Góra pod Jankowem świadczy o Bursztynie Złotem Pomorza. Potężne złoża bursztynu leżą pod Puckiem tylko zbyt głęboko, żeby je eksploatować. Tak samo leżą tam złoża węgla. Wybrzeże ma tez złoża kredy pojeziornej. Artykuł napisał nieuk geologiczny.

    • 6 30

    • Idioci minusują.

      • 2 8

    • Gdzie mieści się najbliższy okręgowy urząd górniczy? (15)

      • 4 0

      • Przyznam się do błędu,wprowadzono OUG w Gdańsku,żeby górnicy z Pomorza nie musieli jeździć do Poznania. (13)

        Sorry. Ale artykuł jest i**otyczny.

        • 0 13

        • (12)

          A co konkretnie w tym artykule jest dla ciebie głupie/nieprawdziwe/nudne?

          • 7 1

          • (8)

            Informacja o odnalezionych łuskach i amunicji nie jest mądra. Poszukiwacze sensacji mają teraz dobrze zlokalizowane na mapach i zdjęciach miejsca,gdzie mogą coś "odkryć" zeby tyko im nic się nie stało.Powinny być podane materiały źródłowe, żeby można było zweryfikować informację o występowaniu węgla brunatnego w tym miejscu,tak to się robi.

            • 0 6

            • (6)

              We Wrzeszczu na ul.Słowackiego było wojsko tzw.niebieskie berety. Poligonem były pobliski tereny leśne i morenowe.

              • 4 2

              • (2)

                Pobliskie tereny to chyba szkolenie ZOMO.

                • 0 3

              • ORMO wspierające ZOMO miało niebieskie berety .

                • 1 3

              • Przecież ta jednostka we Wrzeszczu istniała kupę lat....

                • 3 0

              • Tam byla dawna strzelnica

                I mnostwo trupow. Do tego dwa samoloty ....

                • 2 1

              • (1)

                Strzelnica też była niedaleko.

                • 2 0

              • Uwczesne atrakcje dla dzieciaków

                Ulicą Słowackiego z koszar czołgi jechały w stronę lotniska.

                • 1 0

            • ratunku

              Myślisz, że to była tajemnica?
              Skąd się urwałeś?

              • 2 1

          • Nieprawdziwa jest informacje,że

            "(...)OUG nie jest związana z wydobyciem węgla czy innych lądowych kopalin ale ropy i gazu z dna Morza Bałtyckiego,czym zajmuje się firma Lotos Petrobal (...)" OUG systematycznie przeprowadza kontrolę w różnych kopalniach na Pomorzu,dozoruje wydobycie i prostą rzeczą jest,że inspektorzy OUG pracują na miejscu. Różnych kopalń na Pomorzu jest dużo.

            • 1 0

          • Artykuł jest nudny. Informacja o pociskach i amunicji miała to ożywić?

            • 0 4

          • A co konkretnie w tym artykule jest dla ciebie mądre/prawdziwe/ciekawe?

            • 2 2

      • W Porcie gdańskim,nawet Barbórkę obchodzą.

        • 1 0

    • Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku
      logo oug gdańskul. Biała 1, 80-435 Gdańsk
      Tel. 58 34 00 730
      Faks: 58 34 00 734
      e-mail: ouggdansk@wug.gov.pl

      • 5 0

    • Pod Puckiem złoża polihalitu,soli potasowo-magnesowej.

      • 1 0

    • Nauku

      Jak sie znasz to pisz. Autor dosc ciekawie napisal i mi to rybka czy wydobywali wegiel grzyby czy liscie. Wazne ze cos sie dzialo w okolicy.

      • 4 1

    • korekta.

      Okręgowy Urząd Górniczy znajduje się przy ul. Białej 1, 80-435 Gdańsk, nie w Poznaniu.

      • 0 0

  • (6)

    Na Rudnikach w IV wieku była kopalna rud chromu.Niestety UE zakazała wydobycia

    • 18 39

    • Kacper, daj spokój jest sobota (1)

      • 23 12

      • Za sobotę dostaje 20 kopiejek więcej od wPiSu.

        • 22 10

    • UE w IV wieku zakazała? A w domu wszyscy zdrowi? (3)

      • 24 8

      • Złoża są do tej pory ale unia zakazała bo Niemcy muszą zarobić na swoich złożach rud chromu.
        Z tego chromu Krzyżacy robili miecze a Żydzi jarmurki dla wojska

        • 9 12

      • (1)

        nie zrozumiałeś sarkazmu widać Grażynki

        • 9 7

        • nie pitol

          • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Grodzisko wczesnośredniowieczne w Sopocie, popularnie zwane "Górą Zamkową" jest:

 

Najczęściej czytane