• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Martensy, salon gier, McDonald's - niepozorny budynek, a wiele historii

Michał Brancewicz
28 maja 2023, godz. 18:00 
Opinie (112)
Budynek przy Partyzantów 6 zanim został przebudowany na bar McDonalds, mieścił salon gier i sklepy. Sprzedawno tutaj też bilety komunikacji miejskiej.   Budynek przy Partyzantów 6 zanim został przebudowany na bar McDonalds, mieścił salon gier i sklepy. Sprzedawno tutaj też bilety komunikacji miejskiej.

Nie wyróżnia się ani urodą, ani wielkością, nie jest też zabytkiem. A mimo to budzi emocje i wspomnienia. W budynku przy ul. Partyzantów 6Mapka w centrum Wrzeszcza działo się wiele.Dwupiętrowa, ceglana kamieniczka między Manhattanem a "Dolarowcem" większości z nas kojarzy się zapewne z miejscem, gdzie przez dwie dekady działał bar McDonald's. Był to drugi lokal tej sieci w Trójmieście, który został otwarty w lutym 1994 roku.

Lipiec 1993. Trwa przebudowa kamienicy na bar McDonalds, który zostanie otwarty w lutym 1994 roku. Lipiec 1993. Trwa przebudowa kamienicy na bar McDonalds, który zostanie otwarty w lutym 1994 roku.
Jednak od czasu zamknięcia McDonaldsa minie wkrótce 10 lat, a od sześciu lat działa tam restauracja Aioli.

Zamknięto bar McDonald's przy ul. Partyzantów we Wrzeszczu Zamknięto bar McDonald's przy ul. Partyzantów we Wrzeszczu

Dekada, do której masz największy sentyment to:

Nigdy nie było komisariatu MOWe wspomnieniach wielu osób utarło się, że w budynku przy Partyzantów 6 mieściła się kiedyś komenda Milicji Obywatelskiej.

To jednak nieprawda. Wynika to zapewne z tego, że sąsiadowały z nim "po skosie" dwa inne budynki, wyburzone w latach 70. XX wieku.

- Tam nigdy nie było komendy Milicji, Milicja była w nieistniejącym już budynku obok. W miejscu Manhattanu - prostował kilka lat temu jeden z użytkowników na facebookowej stronie Wrzeszcz Art's


Rok 1962. Budynek przy Partyzantów 6 widoczny w oddali za słupem trakcyjnym. Ale to w budynkach bliżej, których dzisiaj już nie ma, mieściła się komenda MO, dlatego wielu osobom się to myli. Rok 1962. Budynek przy Partyzantów 6 widoczny w oddali za słupem trakcyjnym. Ale to w budynkach bliżej, których dzisiaj już nie ma, mieściła się komenda MO, dlatego wielu osobom się to myli.
- Komenda była po lewej a w głębi areszt śledczy - wspominał inny.
A kolejny dodał:

- Na parterze były dwa symetryczne sklepy milicyjnej sieci "Konsumy" [sklepy zakładowe o ograniczonej dostępności dla osób spoza danego zakładu - przyp. red.], jeden na pewno z tkaninami, drugi chyba z butami.
Niewielki budynek w centrum Wrzeszcza. Jedyny, który przetrwał do dziś Niewielki budynek w centrum Wrzeszcza. Jedyny, który przetrwał do dziś

Nabijanie kredytów drutemRok 1990. Pewex, Dolarowiec i skromna kamieniczka przy Partyzantów 6. Wprawne oko dostrzeże napis "Salon gier" nad wejściem. Rok 1990. Pewex, Dolarowiec i skromna kamieniczka przy Partyzantów 6. Wprawne oko dostrzeże napis "Salon gier" nad wejściem.
Pod adresem Partyzantów 6 miała się za to mieścić siedziba Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Gdańsk-Gdynia. Sprzedawano tam też bilety miesięczne.

Wiele skojarzeń wiąże się też z obecnością w kamienicy salonu gier.

Pamiętam szefa, który jak cie złapał na nabijaniu kredytów drutem to zamykał w kantorku i dawał wpie... - opisywał z uśmiechem kolejny.

Martensy szło się tylko pooglądaćCo ciekawe, był tam też sklep z militariami i Dr Martens - sprzedający charakterystyczne obuwie lubiane przez punków i skinów.

Kto w latach 90. nie marzył, żeby mieć martensy? Ale kogo było na nie stać? Szło się głównie po to, żeby je pooglądać.

A tak budynek przy Partyzantów 6 prezentuje się dzisiaj. A tak budynek przy Partyzantów 6 prezentuje się dzisiaj.

Miejsca

  • Aioli Gdańsk, Partyzantów 6

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Przejazd historycznego pociągu z lat 70-tych

30 - 260 zł
spotkanie

Poznaj Gdynię na nowo | Miasto pod ostrzałem

wykład

Poznaj Gdynię na nowo | Gdyńska ziemia święta

spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Który władca sprowadził do Gdańska dominikanów?

 

Najczęściej czytane