• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niewielki budynek w centrum Wrzeszcza. Jedyny, który przetrwał do dziś

Michał Brancewicz
29 stycznia 2023, godz. 12:00 
Opinie (235)

Niewielki budynekMapka w centralnej części dawnego rynku wrzeszczańskiego powstał ponad 100 lat temu. Służył żołnierzom pełniącym wartę w garnizonie, potem funkcjonował jako szalet, a od lat działa tam kantor. Po dawnej zabudowie wokół byłego rynku nie ma dzisiaj praktycznie śladu, a niepozorny budyneczek nadal stoi.Wiedziałeś, że budynek kantoru powstał ponad 100 lat temu?

Na prostokątnym placu w centrum wsi Wrzeszcz handlowano już pod koniec XVIII wieku. Na rynku krzyżowały się drogi do okolicznych wsi i majątków. Przebiegał tamtędy też główny szlak handlowy, którym kupcy wędrowali między Gdańskiem a Oliwą.

Nic zatem dziwnego, że z czasem to miejsce, wchłonięte przez Gdańska zaczęło przeobrażać się w jego handlową dzielnicę, a na początku XX wieku wiejską zabudowę zastąpiły kamienice.

Wrzeszczański rynek (Marktplatz) po ukończonej w 1909 r. przebudowie na pocztówce wydanej ok. 1913 r. Z prawej strony dostrzec można niczym niewyróżniający się budynek, który przetrwał do naszych czasów, jako jedyny w całej okolicy. Wrzeszczański rynek (Marktplatz) po ukończonej w 1909 r. przebudowie na pocztówce wydanej ok. 1913 r. Z prawej strony dostrzec można niczym niewyróżniający się budynek, który przetrwał do naszych czasów, jako jedyny w całej okolicy.
W 1909 roku, na skrzyżowaniu dzisiejszej al. Grunwaldzkiej i Jaśkowej DolinyMapka, powstał budynek, w którym urządzono Dom Towarowy Waltera Edelsteina (widoczny w głębi starej fotografii). Przez lata zmieniał nazwy i właściciel. W PRL-u w jego miejsce powstał Domu Kupca.
Dom Kupca - zapomniana świątynia handlu we Wrzeszczu Dom Kupca - zapomniana świątynia handlu we Wrzeszczu

Mniej więcej od początku XX wieku istniał już niczym niewyróżniający się budyneczek przy wjeździe na dzisiejszą ul. Partyzantów. Powstał jako odwach, czyli pomieszczenie dla żołnierzy pełniących wartę. Potem pełnił rolę toalety publicznej.

Dzisiaj wokół dawnego wrzeszczańskiego rynku nie ma już dawnych kamienic, a Dom Kupca od dawna nie istnieje w ludzkiej świadomości. Zachodnią pierzeję rynku zastąpiło Centrum Handlowe Manhattan.

A niewielki budyneczek stoi nadal. Od lat mieści się w nim kantor.

Centra handlowe w Trójmieście

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (235)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Spacery i prelekcje o historii Gdyni (2 opinie)

spacer

Promocja książki "Podwójnie deportowani"

spotkanie

Spacery i prelekcje o historii Gdyni

wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Który ze statków został zbudowany jako pierwszy w powojennej Polsce?

 

Najczęściej czytane