- 1 Zdjęcia niedostępnych wnętrz Błyskawicy (66 opinii)
- 2 Koniec lata na sopockiej plaży przed 103 laty (45 opinii)
- 3 Poznaj sekrety nadbałtyckich wczasowisk (17 opinii)
- 4 Gdańsk na grobach zbudowany. Część 2 (93 opinie)
- 5 Czym był gdyński "tunel śmierci"? (23 opinie)
- 6 Batora ochrzczona wśród lodów (6 opinii)
Gdańsk przedstawiony na XVIII-wiecznej mapie przypomina mózg i układ nerwowy człowieka z XVI-wiecznego dzieła poświęconego anatomii. Zestawienie obok siebie mapy i drzeworyt udostępnił na Facebooku popularyzator wiedzy o Gdańsku, historyk i gedanista Michał Ślubowski, wzbudzając spore zainteresowanie dla tego porównania.
Na mapie widać wyraźnie zaznaczony przekrój głowy/mózgu w zygzakowatym obrysie fortyfikacji i kierunek, w którym miasto "spogląda". Z kolei szkic układu nerwowego może kojarzyć się z oryginalną rośliną z rozbudowanym systemem korzeniowym w dolnej partii.

Autor nowoczesnej kartografii...
Autorem mapy Gdańska z 1783 jest Daniel Friedrich Sotzmann, niemiecki kartograf i geodeta, któremu przypisuje się początki kartografii komercyjnej w Berlinie - właśnie z tym miastem był on związany. W roku 1783 czyli wtedy, kiedy powstała mapa, udokumentowano pierwsze opublikowane mapy jako dodatki do jego książek, w tym mapę Gdańska i Stanów Zjednoczonych. Był to początek intensywnej działalności kartograficznej Sotzmanna.
...i nowe spojrzenie na anatomię
Szkic anatomiczny przedstawiający mózg z układem nerwowym człowieka pochodzi z kolei z dzieła "De humani corporis fabrica libri septem" - z 1543 r. Była to najsłynniejsza publikacja o anatomii człowieka autorstwa belgijskiego lekarza medycyny w XVI w. - Andreasa Vesaliusa. Zresztą z tego dzieła czerpano i w późniejszych dziesięcioleciach. Ilustracje wykonane przez medyka są precyzyjne i odznaczają się wyjątkowym artyzmem. W sumie w książce jest ich 300. Miały zachęcać studentów do uczestnictwa w sekcjach zwłok.
I jak widać, jedna z nich śmiało może być przyczynkiem do zestawienia z nią mapy przedstawiającej układ ulic, placów, kanałów i fortyfikacji - w tym wypadku Gdańska.
Fortyfikacje jako granice mózgu, Motława jako rdzeń
Na mapie miasta Sotzmanna dobrze widać obszar Głównego i Starego Miasta razem ze Starym Przedmieściem, Wyspą Spichrzów, Dolnym Miastem i Długimi Ogrodami, otoczony fortyfikacjami, które układają się w granice wyznaczające głowę czy też mózg. Na dole - w stronę południa - widać Stare Szkoty, równolegle do trasy tam prowadzącej, gdzie mógłby przebiegać rdzeń, płynie Motława. Tak charakterystyczna głowa miasta czy też mózg skierowana jest w kierunku wschodnim - czyli Na Siedlce i Chełm.
Bóg wyłaniający się z mózgu (?)
Warto przy tej okazji przywołać jeszcze jeden przykład, w którym mózg ma swoje nieoczywiste miejsce. Chodzi o "Stworzenie Adama" Michała Anioła, fragment fresku "Stworzenie Świata" w Kaplicy Sykstyńskiej.
Miejsce, z którego wyłania się postać Boga Stwórcy wyciągającego rękę w kierunku dzieła stworzenia - Adama - ma kształt udrapowanego z czerwonego sukna przekroju mózgu. Czy tak jest faktycznie i co autor miał na myśli? Nie wiadomo, ale jedno jest pewne: patrząc na to dzieło - będąc wyposażonym w tę informację - nie da się już spojrzeć inaczej. Zresztą podobnie jest, patrząc teraz na mapę Sotzmanna z 1783 r.
Opinie wybrane
-
2023-05-29 17:26
No tak (1)
W 1783r. to ten układ był wydajny, szkoda że teraz taki nie jest..
- 7 5
-
2023-05-29 17:39
Podaj źródła, na podstawie których tak twierdzisz.
- 2 1
-
2023-05-29 18:50
Ciekawe porównanie, a propos map, czy można zakupić reprinty starych map Gdańska.
- 5 1
-
2023-05-29 14:07
No to moj (2)
Jest na skraju jak mieszkam Gdansk południe jak tak dalej będzie to lepiej zamiast mieszkać w domu będzie lepiej w kamperze zawsze w korku
- 6 3
-
2023-05-29 15:02
troll
- 1 3
-
2023-05-31 05:01
Zawsze można spakować słoiki i wrócić do korzeni.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.