• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

45 lat temu otwarto lotnisko w Rębiechowie

Rafał Borowski
2 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Pierwszy samolot, który kiedykolwiek wylądował na płycie lotniska w Rębiechowie, przybył z Wrocławia 1 maja 1974 roku. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi dzień później. Pierwszy samolot, który kiedykolwiek wylądował na płycie lotniska w Rębiechowie, przybył z Wrocławia 1 maja 1974 roku. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi dzień później.

Mija 45 lat od oficjalnego otwarcia portu lotniczego Gdańsk-Rębiechowo, które miało miejsce 2 maja 1974 r. Co ciekawe, pierwszy samolot - z Wrocławia - wylądował na tym lotnisku dzień wcześniej.



Początki budowy lotniska w Rębiechowie są związane z likwidacją jego poprzednika - czyli Lotniska Gdańsk-Wrzeszcz - które funkcjonowało w latach 1919-1974 na terenie dzisiejszej Zaspy.

Lotniska w Gdańsku - historia


Wystarczy rzut oka na mapę Gdańska, aby zrozumieć, jakie względy zadecydowały o podjęciu tej decyzji. Wrzeszczańskie lotnisko znajdowało się w niezwykle kłopotliwej lokalizacji, której nieprzekraczalne granice wyznaczały od wschodu zabudowania Wrzeszcza i Brzeźna, od zachodu intensywnie rozwijającego się wówczas Przymorza, od południa linia kolejowa między Gdańskiem a Gdynią i wreszcie od północy wybrzeże Bałtyku.

Samolotem z Wrzeszcza do Europy


Jak często korzystasz z lotniska w Rębiechowie?

Konkurencja z Pruszczem Gdańskim



Takie położenie nie tylko praktycznie wykluczało rozbudowę aerodromu, ale również stwarzało poważne zagrożenie dla pasażerów i okolicznych mieszkańców. Dlatego plany likwidacji lotniska we Wrzeszczu i budowy jego następcy powstały już na początku lat 60.

Rozważano kilka lokalizacji planowanej inwestycji. Najpoważniejszymi propozycjami były lotnisko wojskowe w Pruszczu Gdańskim - istniejące do dnia dzisiejszego - oraz tereny nieopodal wsi Rębiechowo pod Gdańskiem.

Punkt informacji na nowo otwartym lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 2 maja 1974 roku. Punkt informacji na nowo otwartym lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 2 maja 1974 roku.
Jakie argumenty przeważyły w dyskusji nad ostatecznym wyborem? Obok Rębiechowa występowały lepsze warunki geologiczne - a dokładnie gleby piaszczysto-gliniaste - oraz mikrobiologiczne. Rzeźba terenu była niemal idealnie płaska, a w najbliższej okolicy brak było wysokiej zabudowy.

Nie bez znaczenia były również odległości do centrów Gdańska i Gdyni - odpowiednio 10 i 23 km - oraz czysty rachunek ekonomiczny. Paradoksalnie z wyliczeń wynikało bowiem, że koszty przebudowy pruszczańskiego lotniska byłyby wyższe niż budowa "od zera" w omawianej lokalizacji.

  • Budowa lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. Maszyna - tzw. rozścielacz do masy nawierzchniowej - układa asfalt na przyszłej drodze startowej. 7 listopada 1973 roku.
  • Budowa dróg dojazdowych i kołowania na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 7 listopada 1973 roku.
  • Budowa dróg dojazdowych i kołowania na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 7 listopada 1973 roku.

Przekopanie miliona metrów sześciennych ziemi



Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo był pierwszym tego rodzaju obiektem budowanym od podstaw w powojennej historii Polski. Pierwsza łopata została wbita w ziemię w grudniu 1971 roku. Prace budowlane objęły obszar 350 ha, podczas których niezbędne było przekopanie miliona metrów sześciennych ziemi i wycinka 36 ha lasu. O  rozmachu budowy świadczy również liczba zużytych materiałów: 140 km elementów nawierzchni betonowej oraz 80 km różnego rodzaju kabli.

Po upływie zaledwie 2,5 roku port lotniczy w Gdańsku-Rębiechowie był gotowy. Pierwszy samolot, który przyleciał z Wrocławia, wylądował tutaj 1 maja, punktualnie o godz. 13. Dzień później, czyli 2 maja, nastąpiło oficjalne otwarcie nowego, gdańskiego aerodromu z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i uruchomienie regularnej komunikacji lotniczej.

Budowa lotniska w Rębiechowie. 6 kwietnia 1974 roku. Budowa lotniska w Rębiechowie. 6 kwietnia 1974 roku.

Trzecie największe lotnisko w Polsce



Aby zbytnio nie zanudzać czytelników, z kalendarium historii gdańskiego lotniska warto przytoczyć jeszcze kilka dat.

W 1997 r. został oddany do użytku nowy terminal pasażerski - obecnie jest wykorzystywany np. do lotów poza tzw. strefę Schengen.

W 2004 roku patronem obiektu został Lech Wałęsa, przywódca ruchu Solidarności i pierwszy po 1989 roku niekomunistyczny prezydent.

W 2006 roku udało się po raz pierwszy osiągnąć liczbę miliona pasażerów w ciągu jednego roku.

W roku 2012 oddano do użytku nowy, niemal w całości przeszklony terminal - nazwany T2, w odróżnieniu do wspomnianego wcześniej terminalu - który zaledwie trzy lata później został powiększony o ok. jedną trzecią powierzchni.

Otwarcie terminalu T2 1 kwietnia 2012 r.


W tym samym roku, tj. w roku 2015, uruchomiono wreszcie Pomorską Kolej Metropolitalną, której jeden z przystanków - Gdańsk Port Lotniczy - umożliwia sprawną komunikację nie tylko z i do Trójmiasta, ale również na Kaszuby.

Natomiast w marcu 2019 roku informowaliśmy o ogłoszeniu przetargu na rozbudowę terminalu T2 o dodatkowe pirsy.

Nowy pirs na gdańskim lotnisku


Port lotniczy w Gdańsku-Rębiechowie jest obecnie trzecim największym w całym kraju i stanowi zapasowe lotnisko dla Warszawy. Po zmianach administracyjnych - wbrew nazwie - jego teren znajduje się obecnie w większości w granicach dzielnicy Matarnia, włączonej do Gdańska w 1973 roku.

W 2018 roku z lotniska skorzystało 4,98 mln pasażerów. Po zakończeniu rozbudowy o wspomniane pirsy - która ma planowo zakończyć się w 2021 roku - przepustowość lotniska zwiększy się z 7 do 9 mln.
Budowa lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. 9 maja 1972 roku. Budowa lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. 9 maja 1972 roku.

Miejsca

Opinie (345) ponad 20 zablokowanych

  • Lotnisko na Zaspie (3)

    jeszcze we wrześniu 1975 roku samoloty startowały z lotniska na Zaspie. Sprowadziłem się do Gdańska 1 września 1975 roku i zamieszkałem w budynku przy ul. Dzierżyńskiego 21 (dzisiaj Legionów), gdzie mieszkałem 2 miesiące. Wspominam do dzisiaj, jak parę razy ok. 4-5 rano budził mnie ryk grzanych silników samolotowych (budynek ten był najbliżej hali - dzisiejszej ETC). A więc historycy gdańscy - poprawcie wasze kalendarium, jeszcze w 1975 roku lotnisko na Zaspie funkcjonowało

    • 15 1

    • W 1975 roku funkcjonował jedynie aeroklub (1)

      budynki dworca lotniczego były już zamknięte,
      ostatni rejsowy samolot wystartował z Wrzeszcza 30 marca o 16.10 był to lot do Warszawy,
      potem zrobiono telewizyjną propagandówkę jak to lotnisko jest rozwalane,
      na płytę wjechała koparka i rozwaliła kawałek betonu.
      Więc w 1975 miałeś jakieś wizje lotniskowe - widziałeś przenosiny aeroklubu do Pruszcza...

      • 3 3

      • 30 marca 1974 roku - chciałem uzupełnić...

        • 4 0

    • samoloty komunikacyjne już nie latały...

      ale latał aeroklub, Zespół Lotnictwa Sanitarnego i Zakład Usług Agrolotniczych WSK Okęcie. Potem wszystko to się przeniosło, część do Rębiechowa (ZUA i sanitarni) oraz Pruszcza(Aeroklub Gdański). Aeroklub latał jeszcze kilka lat w ten sposób, że loty wykonywano w Pruszczu, ale rano były starty ze starego lotniska Wrzeszcz, a raczej jego resztek, a wieczorem też - przebazowanie z Pruszcza do Wrzeszcza i hangarowanie. Lotnisko funkcjonowało wtedy już teoretycznie, jako tzw. teren przygodny, na brzegach budowane były bloki osiedla Zaspa. Dopiero ok 1977-78 aeroklub dostał stary hangar w Pruszczu a budynki biurowe nawet dłużej istniały we Wrzeszczu.

      • 4 1

  • A co się dzieje z lotniskiem Kosakowo?

    A co się dzieje z lotniskiem Kosakowo?

    • 6 1

  • Bolek

    Oj Bolek Bolek nie jest ci wstyd teraz. Po co było brać... Przynajmniej już nie udzielaj wywiadów bo już zupełnie ci się w głowie pomieszalo i wnukom spusc łomot i konto zablokuj. Wstyd nam tu trochę

    • 14 8

  • Obecnie dl a rebiechowa wyrosła spora konkurencja .Jedna w Gdyni druga w Sopocie.

    Ostatnio pokazywali ze na molo w Sopocie już nawet samoloty lądują !! Ciekawe tylko czy pasażerowie musieli płacić bilety za wstęp na molo :)

    • 12 0

  • Geografia

    Autor artykulu pomylil kierunki swiata. Morze jest polozone na wschod od dawnego lotniska Zaspa a Wrzeszcz na poludnie.

    • 8 0

  • (3)

    weźcie tylko tego Bolka z nazwy wyrzućcie bo aż wstyd

    • 15 15

    • Pierwszy niekomunistyczny prezydent... Hahahaha hahahaha xD Śmiechłem xD

      • 3 5

    • wolę Bolka... (1)

      który pogrywał z sbekami, niż tchórzliwą kaczkę.

      • 5 4

      • Słaby argument. To sbecy z bolkiem pogrywali.

        • 0 0

  • czy autor mógłby sprawdzić dlaczego akurat brano pod uwagę lotnisko wojskowe w Pruszczu (5)

    a nie to w Gdyni?

    bo pytanie nasuwa się samo, tym bardziej że jak wiadomo Gdynia nie tylko ma długi pas ale i lepsze warunki atmosferyczne, co wtedy miało znaczenie

    obecnie po zamontowaniu ILS już nie

    • 2 8

    • Główny powód likwidacji lotniska we Wrzeszczu to było budownictwo mieszkaniowe... (2)

      i jego ówczesne, dość ograniczone możliwości. Na pewno nie lotnictwo, bo kolejne samoloty były coraz nowsze i potrzebowały coraz krótszego pasa i nie przeszkadzały im warunki podejścia. Pas we Wrzeszczu miał 2200 metrów długości i 120 metrów szerokości, drugi, skośnie ustawiony miał 1800 metrów długości i 80 metrów szerokości. Wystarczało dla największych samolotów. Kawał miasta do zabudowy na płaskim terenie, z niskimi kosztami uzbrojenia. Dziś zabudowa np. wzgórz morenowych nie stanowi problemu, wtedy to była przeszkoda nie do przebycia. Technika budowlana tamtych lat była o wiele prymitywniejsza.

      • 3 1

      • Błąd kolego

        główny pas startowy we Wrzeszczu miał 1800 metrów długości i 80 szerokości
        drugi - 1440 metrów x 40 metrów - zamknięty już na początku 1960 roku - z uwagi na przeszkody terenowe, zły stan techniczny i brak urządzeń radionawigacyjnych.
        Natomiast główny pas startowy też posiadał swoje ograniczenia - w przypadku startu na wzgórza - An-24 nie mogły zabierać pełnego kompletu pasażerów i ładunku...

        • 3 1

      • Bzdury.

        GKBD Kokoszki zabudowywał od początku lat 70tych górny taras. Powstawał Chełm itd.

        • 1 1

    • Wojsko

      W Gdyni lotnisko było wojskowe, a jednostka wojskowa była 5 razy większa niż teraz, więc pewnie nikt nie rozważał tej lokalizacji

      • 2 1

    • GDY

      Lotnisko w Gdyni było intensywnie użytkowane przez wojsko Mig-i21 i Iskry. Nie było tak cicho nad Gdynią jak dziś.

      • 0 0

  • szkoda że połączenia mamy kiepskie

    oczywiście dla pracujących w UK i Norwegii, to są dobre

    ale dla całej reszty - zauważam nie tylko turystów, ale i pracujących na południu europy (bo tacy tez są), to już jest nie teges

    • 6 2

  • Jestem dumny ze lotnisko nosi imie Lecha Waleay. (8)

    On obalil komunizm i dzieki niemu moge latac do pracy w UK.

    • 17 18

    • Walesa to Duma Gdanska (3)

      • 5 4

      • (1)

        czy jesteś zdrowy na umyśle, ten czlowiek to skandal.

        • 5 9

        • czy jesteś zdrowy na umyśle, ten czlowiek to skandal.

          Dzisiaj to może i skandal. Nazwa lotniska jest nie za dzisiaj. Dzisiaj można pisać historię jak się komu (PIS) podoba. L.W. w czasach kiedy upadała komuna był bohaterem. Chętnych do walki było niewielu.Dzisiaj jest więcej odważnych niż w tamtych czasach.

          • 2 2

      • hehehe o ...

        • 2 0

    • 45 lat temu otwarto lotnisko w Rębiechowie (1)

      "Wałęsa obalił komunizm" jest równoznaczne z Wałęsa Warszawę benzyną gasił.

      • 2 3

      • Hejtowac tylko umiesz ?

        • 2 2

    • A ja sie wstydze, ze jest jego im. skandal

      • 3 2

    • Lotto i inne bajki

      Czy obalił komunizm? Chyba nie. Ale jest pewne, że naszczał do chrzcielnicy w swojej wsi.

      • 2 0

  • Jedyne znane mi lotnisko... (1)

    ... w którym pas startowy nie jest płaski tylko ma zagłębienie

    • 5 3

    • to po to żeby samoloty mogły szybciej rozpędzać się

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Nazwa Obłuże związana jest z :

 

Najczęściej czytane