• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żeglarscy celebryci najstarszego gdańskiego jachtklubu

Marek Gotard
25 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Największy drewniany jacht cumujący w opływie twierdzy. Gwiazda ciepłych mórz luksusowy Gaudeamus z lat 30. XX wieku. Największy drewniany jacht cumujący w opływie twierdzy. Gwiazda ciepłych mórz luksusowy Gaudeamus z lat 30. XX wieku.

W sobotę na Targu Rybnym w Gdańsku, rusza kolejny sezon żeglarski. Imprezie, która rozpocznie się o godzinie piętnastej, nadano bardzo uroczysty charakter (dowiedz się więcej o tej uroczystości). Rozmach imprezy wskazuje, że Gdańsk wraca nad wodę. To pewnego rodzaju symbol, bo w tym roku obchodzimy jubileusz 90-lecia założenia najstarszego polskiego klubu żeglarskiego w Gdańsku.



Urokliwy szwedzki, drewniany folkbat z połowy XX wieku. Urokliwy szwedzki, drewniany folkbat z połowy XX wieku.
Polski Klub Morski jest wyjątkowy. W jego macierzystej przystani, położonej na opływie Wisłoujścia, nie znajdziemy nowoczesnych jachtów motorowych i boksów dla szybkich skuterów. Czas zatrzymał się tutaj głęboko w XX wieku. Wśród napoleońskich i pruskich fortów, wolnogdańskich chodników i rybackich domków opuszczonych przez mieszkańców pod koniec lat 50., stoi wybudowany jeszcze w PRL-u, wielki hangar.

W takiej oto scenerii kryją się kadłuby kilkudziesięcioletnich, drewnianych jachtów. Takich, które mają szczęście ciągle pływać. Takich, które cierpliwie czekają na remont. I takich, po których zostały tylko relikty. Wokół jachtów piętrzą się zabytkowe elementy wyposażenia. Antyczne mechanizmy. Drewniane maszty i sezonowane drewno.

Niełatwo to wszystko zobaczyć. Żeglarze, ze względów bezpieczeństwa, niezbyt chętnie wpuszczają tu bowiem obcych. A przed oczami podglądaczy, obserwujących marinę od strony Twierdzy Wisłoujście, cały ten skansen chronią dorodne kasztany.

- Jesteśmy klubem, którego celem jest zachowywanie tradycji. To dlatego właśnie w naszym inwentarzu znajduje się najwięcej żaglowych oldtimerów. Dlatego też dbamy, aby nasza przystań na Wisłoujściu nadal miała staromodny charakter - mówią członkowie PKM. - A że ma to sens, widać po przybywających nam kolejnych "drewniakach".

Kilka dni przez rozpoczęciem sezonu, kiedy żeglarze szykowali się do zejścia na wodę, ekipa Trójmiasto.pl, miała okazję przetrząsnąć z aparatem niedostępne na co dzień zakamarki przystani PKM - miejsca, w którym ciągle żyją stare, drewniane jachty.

Poznaj historię s/y Korsarz - jednego z oldtimerów należących do Polskiego Klubu Morskiego

Wydarzenia

IX Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego (2 opinie)

(2 opinie)
festyn, parada, pokaz, regaty

Miejsca

Opinie (32)

  • (1)

    Tam młodość spędziłem od dzieciaka do ślubu Po Waldku bosmanem byłem Viking moja lajba Czysto było Trawa przystrzonalazienka w bukrze ciepła woda obok domku w którym mieszkałem trafiłem na wagarach 3 klaśa podst Zostalem Prechitko qdyby żył na zawał umarlby plywałem z Nim też a i inni pieniędzy ńiebylo własny sumpt hangar slip że złom dźwigu Ciuch biały W takim widać mnie na tym fiłmiku Dz8siaj wstyd syf dłątego zamykają

    • 0 0

    • Wladzio mówił że Misiek najmniejsza pies mój rówieśnik 54 rocznik Lord wiłczur tylko swoich tolerowal Najmłodszy Baron qral w rosyjskim filmie na Twierdzy Wladzio przedwojenny rusznikarz w armi Połskiej bodaj Grodno potem hitlerowski obóz niewola Żona i Córka zaginęły w wojnie nizwizal się potem twierdził że ma rodzinę żył dam Tylko klub i nas miał surowy ale kochany niezastąpiony Pochowany w Nowym Porcie

      • 0 0

  • Przepraszam Władziu ni

    • 0 0

  • (2)

    Przepraszam Władziu nie Waldek miał Miska pieska W
    Władziu twierdził że mój wiek wtedy że 23 mialem 54 rocznik żeby gubił Lorda wiłcz tylko dwóch tolerowal Barona owczarek niby gorski w fiłmie radzieckim historycznym Twierdzą grał zarobil Wladzio był wojskowym rosznikarzem potem wojna niewoła bodaj z Grodna przesiedlenia sowieckie Gdański port i Klub Żona i Córka zaginęły Sorowy był ale niezastąpiony kochany Cmentarz w Nowym Porcie

    • 0 0

    • Wladek Bielec

      st.sierzant rusznikarz garnizon Lwow

      • 0 0

    • jw.

      Wiezien w Oswiecimiu mial maly numer

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak po wojnie nazywała się ta ulica Gdańska?

 

Najczęściej czytane