• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Upamiętniają żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Rafał Borowski
31 października 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wspominamy stare nekropolie w Trójmieście
Twórcy strony pamietam.eu od lat biorą udział w różnych inicjatywach, upamiętniających weteranów PSZ na Zachodzie. Od lewej: Marcin Wojciechowski, kpt. Władysław Dąbrowski z Gdańska oraz Adrian Spyra. Twórcy strony pamietam.eu od lat biorą udział w różnych inicjatywach, upamiętniających weteranów PSZ na Zachodzie. Od lewej: Marcin Wojciechowski, kpt. Władysław Dąbrowski z Gdańska oraz Adrian Spyra.

Dwóch pasjonatów z Gdańska prowadzi stronę, na której upamiętniono pochowanych w naszym województwie żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Na stronie można znaleźć m.in. dokładne lokalizacje pochówków umieszczonych na liście osób. Pasjonaci zachęcają, by dzięki tym namiarom odwiedzić 1 listopada wybraną mogiłę. Ponadto zachęcają do kontaktu członków rodzin żołnierzy, których nazwiska nie figurują na liście.Czy znasz wojenne dzieje twojej rodziny?

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie to nazwa formacji wojskowych, utworzonych jesienią 1939 r. poza granicami Polski, na podstawie międzysojuszniczych umów podpisanych z Francją i Wielką Brytanią.

W ich skład wchodził m.in. 2. Korpus Polski, zwany potocznie Armią Andersa, który wsławił się zdobyciem bronionego przez Niemców klasztoru Monte Cassino we Włoszech. Po rozwiązaniu PSZ w 1947 r., wielu jej żołnierzy podjęło decyzje o pozostaniu na obczyźnie. Nie chcieli wracać do opanowanej przez komunistów ojczyzny.

Owoce pracy dwóch pasjonatówNiektórzy z tych, którzy zdecydowali się na powrót, osiedlili się na Pomorzu Gdańskim, w tym Trójmieście. Kilka lat temu, pasjonaci lokalnej historii Marcin WojciechowskiAdrian Spyra wpadli na oryginalny pomysł upamiętnienia tych żołnierzy. Wspólnymi siłami stworzyli stronę internetową pamietam.eu. Co można na niej wyczytać?

- Nasza strona jest poświęcona żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pochowanym w województwie pomorskim. Znajduje się na niej - stale uzupełniana - lista, obecnie blisko stu nazwisk. Zdecydowana większość z nich spoczęła na cmentarzach Trójmiasta. Na naszej stronie znajdują się nie tylko dane dotyczące przebiegu służby danego żołnierza, ale także dokładna lokalizacja jego grobu, w tym numer kwatery i rzędu. Tam, gdzie było to możliwe, załączyliśmy przy danym nazwisku zdjęcia pamiątek ze służby wojskowej - tłumaczy Spyra.
  • Przykłady grobów, udekorowanych przez twórców strony pamietam.eu.
  • Przykłady grobów, udekorowanych przez twórców strony pamietam.eu.

Odwiedź grób weterana na 1 listopadaPasjonaci zachęcają naszych czytelników, by we Wszystkich Świętych odwiedzić grób wybranego żołnierza i w ten sposób oddać mu hołd za walkę o niepodległość naszej ojczyzny. Wojciechowski i Spyra nie tylko apelują, ale także sami świecą przykładem. Trzy lata temu opisywaliśmy ich działania, która polegały na uprzątnięciu i udekorowaniu grobów żołnierzy armii Andersa, którzy spoczywają w Trójmieście. Na każdej z mogił pojawiły się maki i biało-czerwona wstążka.

Czytaj więcej: Przywracają pamięć o żołnierzach Andersa pochowanych w Trójmieście

Pasjonaci spotykają się z częścią żyjących kombatantów poprzez działalność w stowarzyszeniu "Paczka dla Bohatera". Na zdjęciu Adrian Spyra i kpt. Władysław Dąbrowski z Gdańska. Pasjonaci spotykają się z częścią żyjących kombatantów poprzez działalność w stowarzyszeniu "Paczka dla Bohatera". Na zdjęciu Adrian Spyra i kpt. Władysław Dąbrowski z Gdańska.
- "Walczyli dla nas, my nie zapomnijmy o nich" - to idea stanowiąca fundament powstania naszej strony internetowej. Chcemy propagować i upamiętnić wysiłek bojowy tych żołnierzy oraz ich zasługi położone w walce o wolność i niepodległość ojczyzny. Dzięki naszej liście każdy może bez trudu trafić do wybranej mogiły, by zapalić na niej świeczkę czy pomodlić za pochowanego w niej żołnierza - kontynuuje Spyra.

Zgłoś członka rodziny, który służył w PSZAutorzy strony zachęcają do kontaktu rodziny tych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy już nie żyją, a ich nazwiska nie figurują na wspomnianej liście. Warto podkreślić, że pasjonaci nie biorą za swoją działalność ani złotówki.

- To inicjatywa pro publico bono. Zależy nam, by dotrzeć do rodzin tych żołnierzy, których groby nie są na naszej liście. Aby pamięć o nich nie została zatarta. Chętnie pomożemy także żyjącym kombatantom, choć niestety zdajemy sobie sprawę, że żyje ich naprawdę niewielu. Jeśli jednak udałoby się dotrzeć do takiego żołnierza, chętnie odwiedzimy go z paczką darów i wysłuchamy jego wspomnień - kwituje nasz rozmówca.
Kontakt z pasjonatami jest możliwy pod adresem mailowym: info@pamietam@eu lub pod numerem telefonu: 503 845 441.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Poznaj Gdynię na nowo | Gdynia niezaistniała, czyli miasto z marzeń

wykład

Co poszło nie tak? Historyczne awarie w budowlach w Gdańsku

spotkanie

Poznaj Gdynię na nowo | Dawna Aleja Kuracyjna, Kurhaus

spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie można obejrzeć obrazy przedstawiające cnoty obywatelskie autorstwa Hansa Vredemana de Vries?

 

Najczęściej czytane