• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kogel-mogel po sopocku. Straszne i śmieszne lata 90. w Sopocie

Tomasz Kot
25 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 

Największą plagą lat 90. była przestępczość zorganizowana. Napady, haracze, wybuchy bomb, wreszcie kradzieże wszystkiego, co się ukraść dało. Bezczelność bandytów była równie wielka, jak bezradność policji i wymiaru sprawiedliwości. Również w Sopocie dochodziło do zdarzeń strasznych, bulwersujących i dziwnych.W latach 90. zmorą były kradzieże samochodów. Kurort był sferą działań grupy "Nikosia", która kradła audi, mercedesy, volkswageny. Do typowych należała kradzież, jakiej dokonano 18 maja 1991 r. Sprzed Grand Hotelu skradziono wówczas nowego mercedesa, należącego do obywatela niemieckiego. Dodatkowym bonusem dla złodziei były znajdujące się w samochodzie dwa radia oraz 4 tysiące marek ukryte w schowku. Właściciel pojazdu swoje straty wycenił na 556 milionów ówczesnych złotych (55,6 tys. PLN).

Doktor Richter oddaje bilety

Więcej szczęścia miał dr Wilfried Richter z Berlina, który jako delegat weterynaryjny Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej przybył w czerwcu 1991 r. do Sopotu na rozgrywane na hipodromie zawody CSIO. Złodzieje ukradli mu volkswagena golfa. Organizatorzy, nie wierząc w odzyskanie pojazdu, kupili niemieckiemu gościowi bilety kolejowe na powrót do domu.

Plotka głosi, że to Nikodem Skotarczak, jeden z tuzów przestępczego świata Trójmiasta przełomu lat 80 i 90., pomógł w odzyskaniu skradzionego samochodu sędziemu, który przyjechał na zawody CSIO na hipodromie. Ale odznaczenie "Zasłużony dla Miasta Gdańska" z rąk ówczesnego prezydenta Kazimierza Rynkowskiego otrzymał znacznie wcześniej, w 1983 r. Plotka głosi, że to Nikodem Skotarczak, jeden z tuzów przestępczego świata Trójmiasta przełomu lat 80 i 90., pomógł w odzyskaniu skradzionego samochodu sędziemu, który przyjechał na zawody CSIO na hipodromie. Ale odznaczenie "Zasłużony dla Miasta Gdańska" z rąk ówczesnego prezydenta Kazimierza Rynkowskiego otrzymał znacznie wcześniej, w 1983 r.
Może obawa przed międzynarodowym skandalem, może interwencja "Nikosia" sprawiły, że policja odzyskała samochód w ciągu 2 dni. W dodatku zaskoczyła złodziei w "dziupli", gdy do skradzionego golfa przykręcali tablice rejestracyjne z innego pojazdu. Dr Richter mógł oddać bilety i wrócić do domu samochodem. Nie wiadomo, czy Niemiec pojawił się na następnych zawodach.

Dwie nysy gonią poloneza

Zdarzały się wówczas również przestępstwa dokonywane przez "amatorów". Tak jak zdarzenie z 6 czerwca 1991 r., gdy dwóch złodziei ukradło poloneza. Pech chciał, że gdy wyjeżdżali tuż po północy skradzionym pojazdem z ulicy Kolejowej na ul. Podjazd, natknęli się na policyjną nyskę. Złoczyńcy stracili zimną krew i zaczęli uciekać aleją Niepodległości w kierunku Gdyni.

Policjanci ruszyli w pościg rzężącą i trzęsąca się nyską. Mimo rażącej różnicy prędkości, stróże prawa zdołali podczas pościgu utrzymać kontakt wzrokowy ze skradzionym pojazdem. Po przejechaniu granicy miasta, do sopockiego pościgu dołączyła... kolejna nysa, tym razem z policjantami z Gdyni. Teraz złodziei ścigały już dwa zdezelowane policyjne auta. Tego przestępcy nie byli w stanie znieść psychicznie i na wysokości przystanku SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana porzucili skradziony pojazd i uciekli między budynki. Mieli jednak pecha. Stróże prawa szybko ich dopadli i zatrzymali.

Złodzieje w policji

Samochody, tyle że wyłącznie polskich marek, kradziono także na zlecenie grupy policjantów pracujących w sopockiej drogówce. Kradzieży dokonywała grupa młodocianych rzezimieszków pod przywództwem właściciela warsztatu samochodowego. To w nim dokonywano przeróbek kradzionych aut.

W latach 90. na ulicach polskich miast dominowały wciąż auta wyprodukowane w Polsce: małe i duże fiaty oraz polonezy. Na zdjęciu maluch tankujący paliwo na stacji benzynowej zlokalizowanej przed hotelem Grand w Sopocie. W latach 90. na ulicach polskich miast dominowały wciąż auta wyprodukowane w Polsce: małe i duże fiaty oraz polonezy. Na zdjęciu maluch tankujący paliwo na stacji benzynowej zlokalizowanej przed hotelem Grand w Sopocie.
W latach 1990-91 grupa ukradła ponad 50 samochodów: polonezów, dużych i małych fiatów. Często odbywało się to podobny sposób: kompletnie pijany właściciel warsztatu jeździł z młodymi po Sopocie swoim gazikiem UAZ, wskazując samochody, które potem kradli. Każdy członek grupy działał też na własną rękę i wedle swojego widzimisię. W ostateczności doprowadziło to za kratki zarówno złodziei, jak i zlecających kradzieże oraz nadzorujących proceder policjantów.

Wszyscy strzelają, a konie idą na randkę

Pewien chaos panował w tamtych latach również w dziedzinie stosunków międzyludzkich. 8 maja 1991 r. mieszkańców Brodwina wystraszył niezidentyfikowany myśliwy, który wczesnym wieczorem urządził sobie polowanie na dziki na przylegającej do osiedla leśnej ścieżce. Wysoki, szczupły młody człowiek ubrany w kompletny strój myśliwski otworzył ogień z dubeltówki do podchodzących pod bloki dzików. Spacerującym po ścieżce, wystraszonym mieszkańcom wyjaśnił, że tylko odstrasza zwierzęta. Na szczęście nie trafił w biegającego w tym samym czasie po leśnej ścieżce mieszkańca Brodwina. Na tym jednak nie skończyły się wybryki młodzieńca. Około godziny 23 "myśliwy" strzelał do dzików między blokami. Nie wiadomo, czy strzelec zdołał coś ustrzelić, bo nie udało się go ująć ani nawet zidentyfikować.

Strzelano także przy alei Niepodległości. Tak twierdzili policjanci, którzy zarzucali personelowi sklepu z militariami urządzenie nielegalnej strzelnicy na podwórzu kamienicy, w której mieścił się lokal. Zdaniem mundurowych miłośnicy militariów ogrodzili podwórze kontenerami, rozmaitymi pojemnikami na śmieci, na których ustawili butelki oraz przedmioty, które posłużyły im jako cele i zaczęli strzelać. Kanonada wystraszyła mieszkańców i wyrządziła szkody w postaci uszkodzonej elewacji i pękniętej szyby. Zdaniem panów od militariów strzelano tylko raz, do puszki i z wiatrówki, a nie z broni automatycznej ostrą amunicją. W dodatku cała ta afera miała być efektem intrygi złośliwych sąsiadów.

Dwa konie uciekły z sopockiego hipodromu podczas odbywających się tam zawodów w skokach CSIO. Organizatorzy zorientowali się dopiero po kilku godzinach. Dwa konie uciekły z sopockiego hipodromu podczas odbywających się tam zawodów w skokach CSIO. Organizatorzy zorientowali się dopiero po kilku godzinach.
O wiele większym spokojem niż ludzie wykazywały się w tamtych czasach zwierzęta, które w pełnych napięcia chwilach znajdywały czas na relaks. Podczas wspominanego już CSIO w czerwcu 1991 r., ze stajni na hipodromie uciekły dwa konie. Zwierzęta okryte ocieplającymi derkami, przez nikogo nie niepokojone, przeszły przez całe miasto i dotarły w okolice molo, gdzie spacerowały po alejkach wzbudzając zdumienie spacerowiczów (była to sobota). Telefon wykonany przez zniecierpliwionego sopocianina spowodował, że dopiero wówczas przedstawiciele ekip biorących udział w CSIO rozpoczęli przegląd 102 koni startujących w zawodach. Okazało się, że zaginione zwierzęta: klacz Cumparsita i wałach Plankton, należą do jeźdźca Grzegorza Kubiaka. Całe i zrelaksowane zwierzęta wróciły do rywalizacji.

Nóż, łom, gaz

Niezbyt bezpiecznie było w kurorcie w późnych godzinach nocnych. Próbowano kraść dosłownie wszystko. Na potęgę rabowano mieszkania. Dominowała amatorszczyzna i brutalność wykonania. Nie oszczędzano sąsiadów i znajomych. Wspomniana już szajka młodocianych, zanim przerzuciła się na samochody, rabowała mieszkania na terenie całego miasta. Wiosną 1990 r. obrabowali lokum sąsiada przy ul. Chopina. Weszli przez okno od strony ogródka. Wynieśli z mieszkania kolorowy telewizor Neptun, magnetofon Kasprzak, dwa tomy encyklopedii oraz radiomagnetofon produkcji japońskiej. Telewizor złodzieje wynieśli na rękach przez główne drzwi kamienicy i postawili na chodniku, przed pobliskim sklepem warzywniczym. Jeden z nich pilnował sprzętu, dwaj pozostali zatrzymali taksówkę, którą podjechali na postój przy dworcu. Stał tam brat jednego ze złodziei, który był taksówkarzem. Wraz z nim podjechali pod sklep i zapakowali telewizor do bagażnika. Udało im się go potem sprzedać za 1,8 miliona ówczesnych złotych (180 PLN).

Szczególnie narażeni na napaść byli przybysze z Zachodu, zapuszczający się w poszukiwaniu atrakcji w słabo zaludnione i ciemne miejsca, których powinni się wystrzegać. Przekonał się o tym pewien Niemiec, którego znaleziono nieprzytomnego i broczącego krwią, nad ranem 1 maja 1990 r. w pobliżu Łazienek Północnych, na wysokości nieistniejącego już dziś lokalu "Wodnik". Taksówkarz, który odnalazł nieszczęśnika, zawiadomił policję. Niemiec trafił do szpitala, dzięki czemu przeżył.

Okazało się, że obywatel RFN został napadnięty przez dwóch nieznanych mężczyzn. Jeden z nich zadał mu dwa ciosy nożem w brzuch i klatkę piersiową. Poszkodowany stracił skórzaną brązową kurtkę i zawartość portfela - 300 marek i 50 dolarów.

Sopot ul. Monte Cassino. Po tym, jak w mieście wprowadzono zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, można było ominąć ten zakaz wzorem z amerykańskich filmów pijąc piwo schowane w papierowej torebce. Sopot ul. Monte Cassino. Po tym, jak w mieście wprowadzono zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, można było ominąć ten zakaz wzorem z amerykańskich filmów pijąc piwo schowane w papierowej torebce.
Po kilku godzinach milicjanci zatrzymali w "Bungalowie" bawiącego tam sprawcę napadu, którym okazał się 23-letni Andrzej D. Przestępca miał przy sobie 300 marek, 50 dolarów i pobrudzony krwią nóż, a na sobie skórzaną kurtkę zdartą z Niemca.

Sprawca szedł w zaparte twierdząc, że nic nie zrobił, a kurtka jest jego własnością. Pech chciał, że kilka godzin przed napadem 23-latek był legitymowany przez milicyjny patrol i wówczas miał na sobie kurtkę dżinsową.

Mienie i zdrowie stracić mogli także autochtoni. W sobotni wieczór 8 czerwca 1991 r. u zbiegu ulic Prusa i Żeromskiego nieznany i nigdy nieujęty sprawca napadł na mieszkańca Górnego Sopotu. Bandyta obezwładnił ofiarę bronią gazową, a następnie przez pewien czas bił i kopał ją całym ciele. W wyniku napadu poszkodowany stracił zegarek marki "Poliot", 50 tysięcy złotych i dwa zęby.

Manekin w stanie surowym

Jesienią tego samego roku, w innym rejonie Sopotu, w ręce policji wpadł Grzegorz F.. Mężczyzna nad ranem wybrał się z walizką i siatkami, aby obrobić sklep z odzieżą przy ul. Grunwaldzkiej. Cicho (tak mu się wydawało) wyłamał zamek w drzwiach i wszedł do środka. Upchał fanty w swoich tobołkach, a na siebie założył eleganckie spodnie i dwa równie modne garnitury.

Gdy szykował się do opuszczenia sklepu, z przerażeniem spostrzegł, że po pomieszczeniu kręcą się ludzie w mundurach policyjnych. Złodziej zajęty przebieraniem w ciuchach nie zauważył, że na miejsce przyjechał patrol policji, wezwany przez zaniepokojonych sąsiadów. Stróże prawa jednak nie zauważyli zasłoniętego manekinami rzezimieszka. Policjanci nieświadomie odcięli mu wszystkie drogi ucieczki. Opryszek zamarł bez ruchu, udając dekorację wystawy.

Po pewnym czasie pojawili się na miejscu kolejni funkcjonariusze, ale wszyscy mijali sprawcę kradzieży, jakby był niewidzialny. Wzeszło słońce. Po pół godzinie złodzieja zaczęło wszystko swędzieć, po kolejnej zaczął się pocić. Po następnych trzydziestu minutach oddałby wszystko, co ukradł, za możliwość skorzystania z toalety. Kiedy już nie mógł wytrzymać, spróbował uciec wybiegając razem z szybą. Rabuś był jednak już mocno zmęczony udawaniem manekina i policjanci ujęli go bez trudu kilkanaście metrów od sklepu.

Niezbyt udany napad na bank

Specyfika kurortu przejawia się także w tym, że trudno tu było o udany skok na bank. Przede wszystkim dlatego, że w małych sopockich placówkach gotówka w kasie na ogół była symboliczna. Przekonali się o tym sprawcy napadu na placówkę Banku Gdańskiego 4 lutego 1997 r. Przeszli do historii, gdyż zrabowana przez nich suma była najmniejszą sumą w polskiej historii napadów na banki. Trzej młodzieńcy w kominiarkach i z bronią w ręku wzbogacili się o 2800 złotych. W dodatku wpadli w ręce policji dwa dni później.

Jeśli ktoś mówi, że dziś Sopot jest miejscem oferującym niewyrafinową, by nie powiedzieć tandetną rozrywkę, to co powiedzieć o latach 90., gdy organizowano tu m.in. walki bokserskie półnagich kobiet? Nocny klub Joker w Łazienkach Północnych. Jeśli ktoś mówi, że dziś Sopot jest miejscem oferującym niewyrafinową, by nie powiedzieć tandetną rozrywkę, to co powiedzieć o latach 90., gdy organizowano tu m.in. walki bokserskie półnagich kobiet? Nocny klub Joker w Łazienkach Północnych.


W stringach i policyjnej bluzie

Nie było dobrze. Ale czy mogło być dobrze? W lipcu 1998 r. sopocka policja zatrzymała 23-letniego Marcina B. z Warszawy. Młodzieniec paradował po Monciaku ubrany jedynie w górę od milicyjnego munduru i stringi. Pan Marcin przy pomocy okazałego dilda regulował ruch pieszych na deptaku. We krwi miał już 2,47 promila alkoholu. "Milicjantowi" postawiono zarzut publicznego i bezprawnego noszenia munduru. Ponieważ Marcin B. okazał skruchę, sąd wymierzył mu jedynie karę nagany.

Opinie (314) ponad 10 zablokowanych

 • (3)

  teraz mamy horale

  • 117 39

  • (1)

   daj spokój z tym pajacem

   • 37 9

   • a te co się boksowały

    to teraz Biznesłumen są

    • 43 4

  • Fiki miki a nikoś w ameriki

   • 6 2

 • Cienki tekst pod publike, na prawde wygladalo to zupelnie inaczej (4)

  • 71 173

  • (3)

   Leży i gnije na Srebrzysku

   • 21 10

   • tak jak Kulczyk ... (2)

    • 8 11

    • (1)

     Myślisz,że doktor Jan żyje?!

     • 6 10

     • zapytaj wrobli w Poznaniu. ..

      • 6 3

 • (8)

  Lata 90 piękne czasy, fajna muzyka, fajna moda.

  • 323 37

  • (7)

   Muzyka naprawdę dobra - po dziś dzień. Zarówno polska, jak i zagraniczna.

   • 69 5

   • (6)

    Muzyka ok, ale moda do bani. DO dzisiaj wstyd mi za moje zdjecia z technikum.

    • 34 39

    • Co powiesz za 20 lat o obecnych fotkach?

     • 41 1

    • koszula w kratę i fryzurą na Nicka cartera😀-

     • 36 0

    • Za 20 lat będzie ci wstyd za zdjęcia z dzisiaj... takie życie :)

     • 29 1

    • a co byles sciety na grzybka w dzinsowej katanie? (2)

     Hehe co za czasy. Albo ogolona glowa i tylko grzywka z przodu. Lenary,blumuny,dresy adidasa z napami, katany,wasy i wiele innych

     • 26 0

     • trwała na pudla grzywki na falochrony :)

      tony lakieru i brokatu, pumpiaste pogrubiające dzinsy :) bylo smiesznie ale to byly czadowe czasy

      • 18 0

     • lata 90

      ja miałem sweter w romby haha wycieruch porozciągany ale było cool

      • 1 0

 • ciekawy tekst :)

  • 109 13

 • Ciekawe jak dziś wyglądają bokserki ze zdjęcia (3)

  a czasy dla jednych były okropne, a dla innych super.

  • 241 1

  • Noszą większą miseczkę (2)

   • 50 1

   • z nami są dwie Panienki

    ale one też zostają

    • 26 2

   • i ciuchy w rozmiarze XXL

    • 8 3

 • (1)

  Trochę "kanciaty" ten artykuł, jeżeli chodzi o formę, ale anegdot i ciekawostek multum! ;) Dzięki

  • 119 9

  • Trochę wąskie spojrzenie na Sopot tamtych czasów

   Na przykład Sopot w latach 90-tych był istnym magnesem dla subkultur i w związku z tym też różne rzeczy się tam działy.

   • 8 0

 • (8)

  Z przestępczością zorganizowana zrobiono porządek. Jeszcze trzeba zrobić porzadek z drobnymi przestępcami jak np. grafficiarze.

  • 89 23

  • (3)

   > Z przestępczością zorganizowana zrobiono porządek

   Po prostu przeprowadzili się...
   ...część na cmentarz a część do Wawki, na Wiejską ;]

   • 83 0

   • to by się zgadzało (1)

    "Po kilku godzinach milicjanci zatrzymali w "Bungalowie" bawiącego tam sprawcę napadu, którym okazał się 23-letni Andrzej D."

    • 34 2

    • Duda? A nie, to Adrian

     • 19 6

   • po prostu

    przestępczość zorganizowaną po prostu zalegalizowano... oczywiście nie dla wszystkich.

    • 6 0

  • Coś się tam udało zrobić, ale tak naprawdę to zorganizowana przestępczość zmieniła metody działania. (2)

   Owszem, największe grupy rozbito z Pruszkowem na czele. Ale reszta przeszła na działanie po cichu w białych rękawiczkach z armią prawników wyszukujących im luki w prawie, które mogą wykorzystać + handel narkotykami i dopalaczami, wyłudzanie Vat.
   Zresztą to ostatnie to nic nowego, Masa w swoich książkach pisze, że Pruszków też to w pewnym okresie zaczął robić.

   • 45 1

   • masa pisze ksiazki dla idiotow i na nich zarabia siano (1)

    • 19 0

    • To DAUN i kapuś

     • 9 3

  • ta przestepczosc byla pod parasolem sluzb specjalnych, m in WSI

   i na zlecenia dawnych biznesmenow polonijnych spoleczek.
   Prawdziwa mafia to politycy od kieliszka z Magdalenki i O.S. w 1989.

   • 11 3

 • (1)

  Gdyby Marcin B. odwalił swój numer obecnie, zostałby niekwestionowanym królem internetu :D

  • 148 2

  • tak, teraz byłby szanowanym Youtuberem, wrzucałby swoje dzienne daily vlogi

   • 13 0

 • Lata 90te to były bandyckie czasy (12)

  Można było zostać pobitym na ulica a policja to miała gdzieś

  • 190 10

  • bo jak konfitury biły to kto miał interweniować?

   • 25 3

  • hehe

   sam w ryj dostalem. a bylem z tych co nie dostaja. przyjezdny nie wie ze nie wolno

   • 33 3

  • Dlatego ci, co mówią, że w Gdańsku nie jest teraz bezpiecznie... (4)

   ...nie mają żadnego porównania ani punktu odniesienia. Ci, co mieszkają przynajmniej od lat 90-tych wiedzą, że przejście wieczorem ulicą Białą, Wajdeloty czy Leczkowa było dość ryzykowne. Sam szedłem szybkim krokiem, nie odwracając się na boki. Teraz właściwie jest na tych ulicach spokojnie, nic się szczególnego nie dzieje.

   • 86 1

   • A na głównym mieście krojono obcokrajowców, ściągano im kurtki, robiono przewały na walucie i w długą :-)
    Tu większość klatek schodowych miała 2 wyjścia - od ulicy i podwórka, niektóre nawet trzy :-). - klucząc w ten sposób można było uciec każdemu - czy to policji, czy wcześniej milicji w akcjach w stanie wojennym.
    Teraz to niemożliwe - wszystkie klatki pozamykane, domofony - ot utrudniająca życie cywilizacja :-)

    • 57 3

   • Niestety teraz też w tych okolicach jest dość ryzykownie spacerować, nawet za dnia

    • 3 32

   • Teraz takie historie zdarzają się na głównych ulicach w biały dzień

    często bywałem na Białej u dziewczyny i zawsze był spokój

    • 6 2

   • agresja straszna była

    za byle co był łomot a dostać można było na Długiej czy Monciaku za twarz w biały dzień. Wydaje mi się, że kamery i komórki powszechne wszędzie spowodowały mniejszą bezkarność sprawców

    • 29 2

  • W Gdańsku pod LOT-em w biały dzień można było dostać płaskiego lub co gorzej bombę pięścią za nic w ramach "na ch... się patrzysz". Stanie na przystankach autobusowych w strone Oruni na przeciwko LOT-u to było nic innego tylko zaproszenie do: "weź co chcesz a na końcu mnie pobij".
   Podróż nocnym autobusem na 90% kończyła się minimum ucieczką w biegu z tegoż autobusu, bo dziesiony i pobicia to był w nocnych chleb powszedni.
   Takie to było lata (0-te i aby nigdy nie wróciły!!

   • 34 6

  • Dziś też ma to gdzieś

   • 0 0

  • 90

   jak sie było z Warszawy tak lalismy

   • 1 1

  • Mnie też uderzyli w 97r. i miałem złamany nos. Później podjechał mój brat, wyprowadziliśmy go z klubu, a dalej to spakowaliśmy w worek 240L. To były czasy...

   • 3 3

  • Jak to bandyckie?

   Przecież wywalczyliśmy "solidarność"

   • 0 0

 • Oby więcej takich artykułów (1)

  Lata 90 w Sopocie były tak barwne, że bardzo chętnie przeczytałbym więcej takich tekstów.

  • 169 9

  • nie tylko w Sopocie

   • 36 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywało się powojenne kino, które mieściło się w Gdyni przy ulicy Świętojańskiej?

 

Najczęściej czytane