• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ergo Arena Wolnego Miasta Gdańska

Marek Gotard
1 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Pocztówka wydana z okazji otwarcia w Gdańsku nowej hali targowo-wystawienniczej "Technika". Wrzesień, 1925 roku. Pocztówka wydana z okazji otwarcia w Gdańsku nowej hali targowo-wystawienniczej "Technika". Wrzesień, 1925 roku.

Gdyby Lady Gagę lub zespół Rammstein wsadzić w wehikuł czasu i wysłać na koncerty w czasy Wolnego Miasta Gdańska, prawdopodobnie zagraliby w hali "Technika" przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska. Nie wiadomo tylko jak przyjęłaby ich występy ówczesna publiczność, przyzwyczajona do zupełnie innych rozrywek w kiedyś słynnej, obecnie niemal zupełnie zapomnianej hali...



W czasach Wolnego Miasta w Gdańsku organizowano wiele kongresów i imprez targowych. Odbywały się przede wszystkim na terenach jednego z dawnych pruskich urzędów przy ul. Wałowej. Rosnąca popularność targów, na których pojawiało się nawet kilkadziesiąt tysięcy gości, wymusiła na władzach Gdańska budowę zupełniej nowej, komfortowej i przestronnej hali wystawienniczo-targowej.

Czytaj także: Stary rynek oruński to nie tylko zabytkowy ratusz

Na budowę wybrano również teren przy ul. Wałowej. Projekt hali, którą nazwano "Technika", powstał w kwietniu 1925 roku, a już pięć miesięcy później halę oficjalnie oddano do użytku. Oferowała ponad dwa tysiące metrów powierzchni wystawienniczej i jednorazowo mogła pomieścić kilka tysięcy gości. Charakterystycznym elementem nowej budowli w Gdańsku był całkowicie drewniany dach.

Pierwotnie w hali miały odbywać się głównie targi związane z urządzeniami technicznymi (adekwatnie do jej nazwy), jednak ze względu na jej funkcjonalność, "Technika" szybko stała się miejscem, w którym odbywały się także imprezy zupełnie innego rodzaju.

Hala była świadkiem wielu walk bokserskich i zapaśniczych, gromadzących zawsze tłumy. Spragnionych emocji politycznych przyciągałyby przeróżne wiece partyjne. W latach 30. po dojściu w Niemczech do władzy Adolfa Hitlera bardzo chętnie spotykali się w niej gdańscy naziści. Przed wyborami do gdańskiego parlamentu w 1935 roku w "Technice" odbył się szereg patriotycznych wieców gdańskich Polaków.

Kto zgłodniał w czasie wiecowania, słuchania koncertów lub walk siłaczy, mógł posilić się w przylegającej do hali restauracji o banalnej nazwie, która w wolnym tłumaczeniu brzmi "Przy hali".

We wrześniu 1939 roku w pomieszczeniach hali urządzono prowizoryczną kostnicę, w której składano zwłoki Niemców, atakujących pobliską Pocztę Polską.

Co ciekawe, hala targowa mimo drewnianego dachu, który aż prosił się, by puścić go z dymem, praktycznie bez szwanku przetrwała działania wojenne w Gdańsku, w marcu 1945 roku.

Po wojnie jeszcze w lach 50. odbywały się w niej walki bokserskie, później przeznaczono ją na warsztaty i garaże, m.in. PKS-u. Teren, na którym się znajduje jest mało widoczny z ulicy i dozorowany całą dobę. Pewnie dlatego mimo paru dość szpetnych dobudówek, hala zachowała się w całkiem niezłym stanie.

Dawna "Technika" stoi przy ul. Wałowej mniej więcej na wysokości nr 27a. By jednak lepiej ją zobaczyć, należy udać się na ul. Wałową 23, gdzie mieści się m.in warsztat naprawy samochodów. Hala dobrze widoczna jest zza płotu posesji.

Co jeszcze można zobaczyć na ul. Wałowej

Na przełomie XIX i XX wieku na ul. Wałowej (dawna Wallgasse) spotkalibyśmy głównie pruskich żołnierzy. Przy ulicy istniał duży kompleks koszarowy, w którym jeszcze wcześniej stacjonowali słynni husarzy (ci przenieśli się w 1901 roku do Wrzeszcza), a na ich miejsce wprowadził się pruski 36. regiment artylerii, stacjonujący przy Wałowej aż do zakończenia I wojny światowej.

Tej drugiej większość koszarowych budynków nie przetrwała. Na Wałowej znajdowały się też pruskie urzędy. Budynek po jednym z nich ma dzisiaj nr 17 zobacz na mapie Gdańska. To dawny Urząd Umundurowania (Korps-Bekleidungsamt), a w czasach Wolnego Miasta tzw. "Dom Polski", siedziba wielu organizacji polonijnych. Polskie organizacje zajęły budynek w 1924 roku. Tutaj urzędowały m.in. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Towarzystwo Ludowe "Jedność", Macierz Szkolna, Towarzystwo Polek, Gmina Polska i Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia". Dziś mieszczą się tu biura.

Kawałek dalej, pod nr 21 mieściła się Polska Szkoła Podstawowa Macierzy Szkolnej zobacz na mapie Gdańska. Obecnie w budynku znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe.

Dawna szwalnia, gdzie szyto i naprawiano mundury dla pruskich artylerzystów, znajduje się pod numerem 23 zobacz na mapie Gdańska. Oprócz szwalni z dawnej siedziby artylerzystów przetrwał jeszcze tylko jeden budynek. W tej chwili większość pomieszczeń w budynku jest niewykorzystywana.

Niezwykle ciekawą budowlę znajdziemy pod nr 27 zobacz na mapie Gdańska. Ten budynek chyba wszyscy gdańszczanie znają jako "przychodnię na Wałowej", chociaż mieści się w nim również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku. Jego przeszłość również związana jest ze służbą zdrowia. Niegdyś mieściła się w nim Kasa Chorych, a dokładniej Powszechna Miejscowa Kasa Chorych, powstała na miejscu licznych prywatnych ubezpieczalni medycznych w dawnym Danzig. Bryła budynku to dość rzadki w Gdańsku styl architektoniczny nazywany "ceglanym ekspresjonizmem" lub "ekspresjonizmem klinkierowym". Twórcy tego stylu lubili sięgać po rożne rozwiązania architektoniczne znane z historii jako podstawowy budulec wykorzystując cegłę. Kasę Chorych otwarto na początku 1914 roku.

Przy ul. Wałowej 46 znajdziemy drugi budynek, jaki pozostał po 36 regimencie artylerii. zobacz na mapie Gdańska Teraz ładnie odnowiony jest siedzibą firmy Saur Neptun Gdańsk.

Ul. Wałowa 27. Niegdyś Kasa Chorych, dziś m.in. przychodnia. Ul. Wałowa 27. Niegdyś Kasa Chorych, dziś m.in. przychodnia.
Ul. Wałowa 46. Dziś siedziba firmy Saur Neptun Gdańsk. Ul. Wałowa 46. Dziś siedziba firmy Saur Neptun Gdańsk.

Opinie (135) 10 zablokowanych

  • fajny artykuł

    a, to ze nie kazdy go zrozumiał dodaje mu jeszcze dodatkowego smaczku :)

    • 19 16

  • Kolejny raz bardzo dobry przykład jakim pieknym miastem był Gdańsk gdy władali nim zachodni obywatele

    i dokonale pokazuje jakim jest teraz a raczej namiastka dawnej świetności gdy władają miastem Polscy urzędasy,politycy!!
    A postami ziejących nienawiścią zaściankowych troli forumowych bym się nie przejmował nawet szkoda czasu na czytanie tych wypocin .

    • 19 23

  • Gdańsk zawsze Polski ... (1)

    Jak Polacy wywalą na zbity pysk Budynia i jego POmatołów , nikt nawet nie wspomni ażeby POLSKI GDANSK nie był POLSKI. A "gdynianin " to pewnie jakoś uchowany pociotek ciotki Angeli albo Eriki ????

    • 22 15

    • Wolne Miasto Gdańsk?

      Mając takich łatwowiernych gdańszczan obawiam się, że już niedługo Gdańsk nie będzie polski, tylko od polskości "wolny". Niemiecki "Dziennik Bałtycki" i inne g-wniane brukowce namieszały w głowach i niejeden Gdańszczanin (tak jak niejeden Ślązak) dał się ogłupić "wolnością".

      • 4 5

  • Polski Gdańsk ma ponad 1000 LAT, niemców nie było tu nawet 100 lat, a ci o WMG nam wkręcają na tym proniemieckim szajsie. (2)

    WM to był koszmar dla Polaków lub kaszubów: tylko w Gdańsku w okresie od 1874 do 1944 roku urzędowo zmieniono 25 TYSIECY nazwisk polskich. Praktyka ta polegała m.in. na wyrażaniu nazwisk polskich za pomocą niemieckich odpowiedników (tłumaczenie).

    • 24 17

    • Ale bzdura... (1)

      A który zwycięsca nie kazał zmieniać nazwisk np: pseudonim BIERUT, Romkowski, Spychalski,Michnik,Światło i połowa oficerów LWP, cała Informacja Wojskowa, połowa Rządu PRL. A patrząc historycznie to do XIX wieku nie liczyła się narodowość tylko podległość swojemu możnowładcy.W zależności od woli Pana podlegli mu ludzie wyznawali taką samą religię i ideologię.Liczyła się za to kultura oraz perfekcyjne rzemiosło - to dawało bogactwo. A Kaszubi byli grupą nie dającą się podporządkować ani germańcom, ani skandynawom ani francuzom ani ruskim. Przez to zachowali swoją kulturę i religię do dnia dzisiejszego.

      • 0 3

      • kaszub jak strus

        trzymal glowe w piachy bal sie wychylic i dlatego nic nie stracil...nie dali sie podporzadkowac bo nawet sie nie przynawali do kaszubstwa...

        • 0 0

  • w przypadku Wałowej 27 warto było wspomnieć też o kształcie budynku

    • 7 0

  • Co to za tekst?: (1)

    "W latach 30. po dojściu w Niemczech do władzy Adolfa Hitlera, na partyjnych spędach bardzo chętnie spotykali się w niej gdańscy naziści."
    Albo to były spędy i spędzano uczestników siłą, albo uczestnicy spotykali się bardzo chętnie - coś sie kupy nie trzyma panie autor...

    • 14 4

    • Chętniej spotykali się spędzani w to miejsce, niż na wolnym powietrzu. Polaków też spędzano na 1 maja.

      • 0 0

  • Frei Stadt Danzig!!! (3)

    Za Niemca Danzig miał się dobrze.
    Powinno się wydzielić na nowo Wolne Miasto, nawiązać unię z Niemcami i przywrócić język niemiecki jako urzędowy (każdy prawdziwy Gdańszczanin włada niemieckim, reszta to napływowa hołota).

    • 8 28

    • (1)

      Czytajcie to zwolennicy Wolnego Miasta Gdańska. Prusak napisał w dużym skrócie, co myśli o Gdańszczanach i jakie są zamiary prusaków kiedy już przejmą władzę w tym "wolnym" mieście.

      • 10 2

      • Dobrze że tacy jak ty odpisują pół-niemieckiej ciemnocie, ale tych zdesperowanych karaluchów jest garstka w trawie.

        Ethnic groups (2011):
        91.56% Polish
        0.94% Silesian
        0.04% Kashubian
        0.07% German

        • 7 3

    • holota to ty

      ladnie masz n******* w tej glowe...Joseph i pewnie jeszcze schmitd...wez idz do wolnego miasta srebrzysko

      • 5 2

  • Gdańsk ma ponad 1000 LAT. Częściowo Wolnym miastem był tylko 26 lat, a kretyni to wałkują. ŻENUA (1)

    • 16 3

    • i jeszcze za Napoleona, laiku

      • 0 0

  • Panie Marku...

    w budynku nr 27 mieści się Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku, w której to urzęduje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku!

    • 2 0

  • Takie było wolne miasto gdańsk jak tylko z nazwy. Nimmiecka przewaga i naciski na pozostałech "wolnych". Nie ma za czym

    • 15 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Ilu mieszkańców zamieszkiwało Wolne Miasto Gdańsk w 1920 r.?

 

Najczęściej czytane