wiadomości

stat

90 lat trasy tramwajowej na Stogi

artykuł historyczny

W sobotę 1 lipca minie dokładnie 90 lat od uruchomienia trasy tramwajowej na Stogi zobacz na mapie Gdańska. Z tej okazji zaplanowano bezpłatne przejazdy zabytkowym tramwajem Bergmann, który był wykorzystywany do jej obsługi. Po wakacjach ruszy natomiast kapitalny remont torowisk w tej części miasta.W jaki sposób najczęściej docierasz na plażę na Stogach?

tramwajem 49%
samochodem 27%
rowerem 9%
pieszo 15%
zakończona Łącznie głosów: 293
Budowa trasy tramwajowej na Stogi trwała wiele lat. Plany jej budowy do popularnego wówczas kąpieliska snuto już w 1906 r. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto jednak 10 lat później. Brali w nich udział rosyjscy jeńcy wojenni, ale całą inwestycję wstrzymano zaraz po I wojnie światowej.

Nieco wcześniej, bo w 1912 r. powstał Most Siennicki, na którym ułożono pierwsze szyny. 15 lat później ponownie je przekładano, ponieważ zdecydowano się o prowadzeniu tramwaju środkiem jezdni, a nie obustronnie po bokach.

I to właśnie w 1927 r. udało się wznowić prace budowlane na całej długości. Trwały one zaledwie 3,5 miesiąca, ponieważ większość robót ziemnych została wykonana już w poprzednich latach.

Pierwszy liniowy tramwaj całkowicie nowy odcinek od Bramy Żuławskiej do plaży na Stogach pokonał dokładnie 1 lipca 1927 r.

Zwodzony Most Siennicki z tramwajem oczekującym na przejazd. Początek lat 30. XX wieku.
Zwodzony Most Siennicki z tramwajem oczekującym na przejazd. Początek lat 30. XX wieku. fot. fotopolska.eu
Uruchomienie trasy na Stogi oznaczało jednocześnie rezygnację z eksploatacji krótkiego odcinka tramwajowego od Bramy Żuławskiej zobacz na mapie Gdańska do Knipawy zobacz na mapie Gdańska. Zlikwidowano również komunikację autobusową na odcinku obsługiwanym tramwajami.

Czytaj też: Jak tramwaje opanowały przedwojenny Gdańsk? oraz Gdańskie tramwaje od wojny do nowoczesności

Tramwaj Bergmann z 1927 r., którym będzie można bezpłatnie przejechać się w sobotę.
Tramwaj Bergmann z 1927 r., którym będzie można bezpłatnie przejechać się w sobotę. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Dokładnie 90 lat po uruchomieniu trasy na Stogi będzie można ponownie dotrzeć tam tramwajem Bergmann, wyprodukowanym w 1927 r. Będzie on kursował na trasie Pętla Kliniczna zobacz na mapie Gdańska - Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska - Podwale Grodzkie zobacz na mapie Gdańska - Podwale Przedmiejskie zobacz na mapie Gdańska - Przeróbka zobacz na mapie Gdańska - Stogi Plaża zobacz na mapie Gdańska, zatrzymując się na wszystkich przystankach pośrednich. Przejazd jest bezpłatny, a pasażerom będą rozdawane pamiątkowe bilety.

Pierwszy kurs przewidziano o godz. 10:10 ze Stogów (Plaży), ponieważ właśnie tam o godz. 9:30 odbędzie się prezentacja poświęcona historii dzielnicy oraz samej trasie tramwajowej. Poprowadzą ją radni dzielnicy Stogi oraz członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego.

Szczegółowy rozkład jazdy zabytkowego tramwaju

Trójskład "stopiątek" na Moście Siennickim.
Trójskład "stopiątek" na Moście Siennickim. fot. Krystian Dubaniewicz/PSSTM
Warto przypomnieć, że w tym roku na Stogi jeździ po kilku latach przerwy także trójwagonowy skład Konstal 105Na. Kursuje on jednak wyłącznie w dni powszednie.

Po zakończeniu sezonu wakacyjnego planowane jest rozpoczęcie kompleksowego remontu torów tramwajowych od mostu wantowego aż po pętlę przy plaży. W ramach inwestycji powstaną również nowe przystanki oraz całkowicie wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników na odcinkach wspólnych z trasą tramwaju.

Czytaj też: Artykuł z 2016 r. Będzie przebudowa torów na Stogach

Opinie (26) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1947 Batory wyruszył w rejs do Nowego Jorku opis Polski transatlantyk M/s Batory wyruszył z kompletem pasażerów na pierwszy po II wojnie światowej rejs do Nowego Jorku. Była to pierwsza morska trasa pasażerska w powojennej Polsce.

1895 Nowe ujście Wisły opis W Gdańsku Świbnie otwarte zostało nowo zbudowane ujście Wisły. Śluza w Przegalinie połączyła Gdańsk z największą polską rzeką.

Polecane wydarzenia

Sprawdź się

Jak brzmiał tytuł czasopisma utworzonego w 1891 roku przez Bernarda Milskiego, działacza Polonii gdańskiej przełomu XIX I XX wieku ?

 

Najczęściej czytane