• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wspomnienia córki przedwojennego policjanta

Jolanta Grunert
4 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Przed wojną Jan Balicki (trzeci od prawej) był m.in. naczelnikiem Wydziału Śledczego gdyńskiej policji. Przed wojną Jan Balicki (trzeci od prawej) był m.in. naczelnikiem Wydziału Śledczego gdyńskiej policji.

Do gdyńskiej policji zgłosiła się córka przedwojennego policjanta, która opowiedziała niezwykłą historię swojego ojca. Przekazała bardzo ciekawe informacje na temat Jana Balickiego, m.in. o tym, że w czasie II wojny światowej uratował żydowskie dzieci. Autorką artykułu jest asp. Jolanta Grunert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Śródtytuły pochodzą od redakcji.



Czy znasz losy swoich dziadków?

W ubiegłym roku gdyńscy policjanci zachęcali rodziny przedwojennych policjantów do zgłaszania się. W odezwie na apel zgłosiła się kolejna osoba - córka Jana Balickiego, który wstąpił do policji w latach 20. Pani Krystyna spotkała się z komendantem miejskim Policji w Gdyni i opowiedziała mu niezwykłą historię o swoim ojcu. Na ręce insp. Sławomira Pachury przekazała także zdjęcia swojego taty oraz różne materiały dotyczące jego losów.

Balicki urodził się 18 czerwca 1903 r. w Gródku Jagiellońskim, leżącym obecnie w obwodzie lwowskim na Ukrainie.

  • Jan Balicki (po prawej) na przedwojennej fotografii.
  • Jan Balicki zmarł w 1947 r. w Związku Radzieckim. Władze tego kraju skazały go w sfingowanym procesie na 20 lat katorgi.

Służba w II Rzeczypospolitej



W 1919 r. zmienił sobie datę urodzenia o rok, aby jako 17-latek mógł wstąpić do Wojska Polskiego i walczyć za ojczyznę. Walczył w obronie Lwowa, a potem pod dowództwem Józefa Piłsudskiego wziął udział w wyprawie na Kijów.

12 czerwca 1929 r. ukończył studia w Instytucie Kryminalistyki Federalnej Dyrekcji Policji (niem. Kriminalistische Institut der Bundes-Polizeidirektion) w Wiedniu. Policyjną Szkołę Oficerską w Warszawie ukończył w 1931 r. W trakcie służby przenoszony był do różnych miejscowości. Był naczelnikiem Wydziału Śledczego m.in. w Tczewie i Gdyni.

W Tczewie poznał swoją żonę, z którą zamieszkał potem w Gdyni przy ul. NowogrodzkiejMapka. Na ok. dwa tygodnie przed wybuchem wojny odesłał żonę i córkę do rodziny we Lwowie, a sam został i wziął udział w obronie Gdyni.

  • Dokumenty po Janie Balickim.
  • Dokumenty po Janie Balickim.
  • Dokumenty po Janie Balickim.

Od obrony Kępy Oksywskiej po zesłanie na Syberię



Po zakończeniu walk na Oksywiu został wzięty do niewoli niemieckiej. W 1940 r. Niemcy zmusili Balickiego do wstąpienia do policji kryminalnej w Krakowie, gdzie znów połączył się ze swoją żoną i córką.

W 1941 r. przeniesiono go wraz z rodziną do Lwowa na stanowisko oficera łącznikowego. Wstąpił do Armii Krajowej i był w Delegaturze Rządu w okręgu lwowskim. Trzy lata później ponownie został przeniesiony do Krakowa, gdzie 21 marca 1945 r. został aresztowany i postawiono mu zarzuty współpracy z niemiecką policją oraz przynależność do AK.

W trakcie śledztwa był torturowany. 20 sierpnia przekazano go radzieckiemu NKWD, a w marcu 1946 r. został skazany w procesie na 20 lat katorgi. Na podstawie informacji radzieckiego Czerwonego Krzyża rodzina dowiedziała się, że Balicki zmarł 4 czerwca 1947 r. na terenie ZSRR. Niestety nie podano, gdzie to dokładnie nastąpiło.

Ocalenie żydowskich dzieci przed Niemcami



Córka bohatera artykułu. Córka bohatera artykułu.
Córka przedwojennego policjanta wspominała, że ojciec ukrywał w ich mieszkaniu we Lwowie dwoje żydowskich dzieci, prawdopodobnie rodzeństwo. Kiedy Balicki zorientował się, że jest podejrzewany o ukrywanie dziewczynki i chłopca, przeprowadził je do innego mieszkania. Ukrywane dzieci przeżyły wojnę.

W latach 50. lub 60. żona naszego bohatera była na wczasach w Zakopanem. Tam przeziębiła się i poszła do przychodni kolejowej. Kiedy podała swoje nazwisko lekarzowi, ten zapytał ją: "co tam u Janka?" Okazało się, że był to ojciec dzieci, którym pomógł Balicki.

Serdecznie dziękujemy rodzinie Jana Balickiego za wyrażenie zgody na publikację tej ciekawej historii oraz zdjęć. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o pomoc w odnalezieniu rodziny, której pomógł nasz bohater, narażając własne życie.
Jolanta Grunert

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii

wystawa

Tajemnice Gdańska. Historie kryminalne. Jak człowiek zostaje zabójcą?

45 zł
wykład / prezentacja, spotkanie, spacer

Święto 16 Żuławskiego Pułku Logistycznego Obrońców Westerplatte (2 opinie)

(2 opinie)
pokaz, uroczystość oficjalna

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak to dzielnica Sopotu?

 

Najczęściej czytane