• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Wenda i Kwiatkowski razem na ławce. Pomnik budowniczych portu odsłonięty

Michał Sielski
23 września 2022, godz. 12:30 
Opinie (110)
Ławeczka została tak ustawiona, że zmieszczą się na niej jeszcze dwie osoby - np. do zdjęcia. Ławeczka została tak ustawiona, że zmieszczą się na niej jeszcze dwie osoby - np. do zdjęcia.

Z okazji 100-lecia Portu Gdynia odsłonięto pomnik postaci, bez których nigdy by nie powstał. Tadeusz Wenda i Eugeniusz Kwiatkowski siedzą na ważącej 300 kg ławce z brązu przy ul. Polskiej 2Mapka, tuż obok Kapitanatu Portu oraz Dworca Morskiego, pełniącego funkcję Muzeum Emigracji.Podoba ci się taka forma pomnika?

To miejsce symboliczne, bo właśnie stąd ogląda się największe wycieczkowce cumujące w Gdyni oraz statki i okręty wojenne. To stąd można było też przed wojną podziwiać transatlantyki kursujące na stałej linii do Nowego Jorku. I tu mieści się Muzeum Emigracji - miejsce oddające hołd Polakom, którzy często drogą morską musieli uciekać z kraju.

23.09.2022 r., przy okazji obchodów 100-lecia Portu Gdynia, odsłonięto tam wspólny pomnik Eugeniusza KwiatkowskiegoTadeusza Wendy.

Port ma 100 lat, a mało brakowało, by był w TczewiePomnik przedstawia Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendę siedzących na ławeczce. Całość jest tak wykonana, że pomiędzy nimi zmieszczą się jeszcze dwie osoby. Ławeczka stoi na ostrodze pilotowej, skąd można podziwiać piękne zachody słońca.

Czytaj więcej: Tadeusz Wenda - dziś bohater, kiedyś na cenzurowanym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (110)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jesienne spacery historyczne

spacer

Jesienne spacery historyczne

spacer

Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

Głównym inicjatorem rozbudowy Gdyni był

 

Najczęściej czytane