• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Tajemnica pochówku Arenda Dickmanna odkryta

Bartosz Gondek
6 stycznia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 

Dwóch gdańskich historyków odnalazło w Bazylice Mariackiej grób słynnego gdańskiego admirała, który zginął w bitwie pod Oliwą.Admirał Arend Dickmann zginął 28 listopada 1627 roku podczas zwycięskiej dla polskiej floty bitwy pod Oliwą. Pochowano go w Bazylice Mariackiej, ale po latach wszyscy o tym zapomnieli.

28 listopada ubiegłego roku postać Dickmanna przypomniała "Gazeta", a tego samego dnia w Bazylice Mariackiej ks. infułat Stanisław Bogdanowicz odprawił mszę w jego intencji. Nie wiadomo jednak było, w którym miejscu w bazylice pochowano admirała. Nasza publikacja skłoniła dwóch gdańskich historyków Jakuba SzczepańskiegoPolitechniki GdańskiejStanisława Flisa, prezesa Gdańskiego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, do rozwiązania zagadki miejsca pochówku dowódcy polskiej floty.

- Tak naprawdę to byliśmy blisko już w 2004 roku, kiedy szukaliśmy w bazylice miejsca pochówku architekta Jerzego Strakowskiego - mówią naukowcy. - Publikacja w gazecie skłoniła nas do ostatecznego rozwikłania admiralskiej tajemnicy. Podstawą do badań były księgi grzebalne. Tak się szczęśliwie złożyło, że w Archiwum Państwowym w Gdańsku zachowały się księgi z XVII i połowy XVIII wieku. Ocalał też dokładny plan rozmieszczenia płyt, opracowany w 1730 roku. Porównując sygnaturę grobu z księgi grzebalnej i numer z planu (238) można być pewnym, że Dickmann leży przy północnej ścianie prezbiterium tuż koło kaplicy Ścięcia św. Jana. Obok grobu Dickmanna stoi dziś zabytkowa stalla starszyzny, należąca do wyposażenia kościoła św. Jana, pochodząca z 1672 roku. Miejsce, w którym powinno być ciało admirała, znajduje się pomiędzy dwoma płytami nagrobnymi, przeniesionymi tu po wojnie z innych miejsc kościoła. Na podstawie ksiąg wiemy, że Dickmann leży jako drugi z dwunastu nieboszczyków pochowanych tu w latach 1611-1686.

- To niezwykle ważne odkrycie i duży sukces. Zarówno odkrywców, jak i "Gazety". Dickmann był bowiem postacią wyjątkową nie tylko dla Gdańska czy Pomorza - mówi dyr. Adam Koperkiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Teraz dobrze byłoby przeprowadzić badania doczesnych pozostałości admirała. Ze swojej strony mogę obiecać wszelką możliwą pomoc.

Według Tomasza Korzeniowskiego, konserwatora Bazyliki Mariackiej, odkrycie będzie dobrym początkiem do przygotowania programu pierwszych po wojnie badań archeologicznych w największym ceglanym kościele na świecie.


28 listopada 1627 roku flota Zygmunta III Wazy pokonała szwedzką eskadrę, blokującą port w Gdańsku. Zwycięska bitwa odbiła się szerokim echem po europejskich dworach. Ojcem tego zwycięstwa był Arend Dickmann. Rankiem wykorzystał niekorzystny dla przeciwnika wiatr i rozdzielenie się wroga. Zaatakował i zdobył szwedzki okręt admiralski. Dickmann, a również Arend Dijckman, a także - w księdze grzebalnej Arndt Dickman, urodził się w 1572 roku. Z urodzenia Holender. Od 1608 roku mieszkał w Gdańsku, będąc kapitanem i właścicielem statku handlowego. W 1626 roku wstąpił na służbę do polskiego króla Zygmunta III Wazy. Przed bitwą pod Oliwą 24 listopada 1627 r. został wyznaczony na stanowisko admirała polskiej floty. Zginął 28 listopada 1627 roku podczas zwycięskiej dla polskiej floty bitwy pod Oliwą. Już na sam koniec walk trafiła go w nogi kula wystrzelona najprawdopodobniej z innego polskiego okrętu. Admirała pochowano drugiego lub, według ksiąg parafialnych, czwartego grudnia, tegoż roku w Bazylice Mariackiej. Pogrzeb Dickmanna oraz jego podwładnego, dowódcy piechoty morskiej kapitana Storcha wyprawiony został na koszt króla. Trumnom towarzyszyła kompania honorowa piechoty morskiej, królewscy komisarze i rada miasta. Przed nimi pędzono 33 pary powiązanych jeńców szwedzkich. Z czasem Storcha przeniesiono do kościoła św. Jana.

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

 • I tak trzymac!

  Ciesze się, że jest nadal wiele ciekawych rzeczy w naszym Gdańsku :) Może to przyciągnie troche więcej turystów:]

  • 5 0

 • Cześć Pamięci Admirała.
  Nie był najemnikiem, był marynarzem, oficerem w służbie Korony Polskiej.

  • 16 0

 • mój przodek

  Tak się składa,że Arend Dickmann to mój przodek,moja matka była z domu Dickmann i przekazała wszystko,co o tym wiedzała.Byłem kiedyś w Gdansku,w Bazylice również.Teraz mieszkam w Bialymstoku.Pozdrawiam archeologów.

  • 8 0

 • (1)

  jak Anglia ma Nelsona, tak Polska ma Dickmanna:)i jestem z tego powodu rad:)polecam książke Jacka Komudy "Galeony Wojny" o naszym wspaniałym admirale Dickmannie:)

  • 14 0

  • książka kiepska, niestety Komuda literacko leży

   No i bardoz źle mu wychodzi odtwaraznie realiów epoki - mimo że jego książki to fantasy w klimatach XVII wieku to po prostu razi...

   • 0 1

 • TYLKO NIE

  Tylko naukowcy nie robcie "modnej" ostatnio ekshumacji i nie piszcie prac doktorskich, czy zginął od szabli, kuli czy strzały.Jest tyle innych wspaniałych tematów, które mogą przynieść zyski naszej nauce. Więcej jaj a mniej łatwizny.

  • 4 3

 • wyobrażam sobie jak to musiało wyglądać

  jeńcy szwedzcy,sami blondyni,nie ogoleni,długowłosi prowadzeni przed konduktem żałobnym,biją dzwony,zimne powietrze w Gdańsku,tłum ludzi ehh chciałbym się cofnąć w czasie na 15 minut

  • 9 0

 • Pamięć

  Powinniśmy doczesne szczątki Admirała odnaleźć i i sprawić mu ponowny pochówek w honorowym miejscu katedry gdańskiej by po wieczne czasy była tam płyta z napisem kto pod nią leży jak również obok opis w szklanej gablocie życiorys Admirała i jego zasługi kłade to na karb rządzących Gdańskiem pani prezydent i wszystkim rajcom przy korycie my polacy jesteśmy mu to winni by pamięć o tym bochaterze nie zginoła .polecam książkę Jacka Komudy ,,Galeony Wojny "

  • 1 1

 • Pamiec

  Powinniśmy ekschumować doczesne szczątki admirała i wyprawić mu ponowny pochówek w Gdanskiej katedrze w miejscu gdzie płyta nagrobna jak i gablota z opisem życia Admirala po wsze czasy jego postać nie została zapomniana my polacy jesteśmy mu to winni Gdańsk i pani prezydent jak i wszyscy co coś w tym mieście znacza weżcie sie za to

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzielnicowa zbiórka pamiątek...

spotkanie

Dzielnicowa zbiórka pamiątek...

spotkanie

Dzielnicowa zbiórka pamiątek...

spotkanie

Katalog.trojmiasto.pl - Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zostało oddane do użytku torowisko w kierunku Chełmu?

 

Najczęściej czytane