• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Święty na tarczy (zegara)

Andrzej Januszajtis
23 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Liczący 530 lat zegar astronomiczny kościoła Mariackiego w Gdańsku ma w dolnej kondygnacji zespół tarcz kalendarza - nieocenione źrodło do średniowiecznej chronologii. Wielka tarcza informuje o dniach, mała - w okienku przykrywającej ją tarczy zewnętrznej - o latach. Przyjrzyjmy się bliżej tej pierwszej. Promieniste linie dzielą ją na 365 wycinków, odpowiadających dniom roku. Datę wskazuje figura krolewicza po lewej stronie. W przecinających wycinki 22 koncentrycznych pierścieniach wypisano różne dane.

Pierwszy od zewnątrz podaje powtarzające się cyklicznie litery od a do g, służące do znajdowania dni tygodnia, pod warunkiem, że wiemy, jaka litera w danym roku oznacza niedzielę. Znajdziemy ją w wycięciu małej tarczy zewnętrznej (z figurą Matki Boskiej).

Drugi pierścień zawiera daty rzymskie - kalendy, nony i idy.

W trzecim twórcy kalendarza umieścili tzw. cyzjojan, złożony z łacińskich sylab informujących o świętych patronach dni. W średniowieczu uczono go w szkołach. Sylab jest tyle, co dni. Pierwsza sylaba imienia świętego jest w dniu, w którym przypada jego święto.

Cyzjojan dla grudnia ma następującą postać: De-cem-ber bar-ba ni-co con-cep el al-nui lu-ci-a sanc-tus ab in-dc tho-mas mo-do nut steph io pu tho-me sil (kreski miedzy sylabami dodałem dla lepszego zrozumienia). Odcyfrowanie zapisu nie nastręcza trudności. Rozmieszczone w trzech pierwszych dniach słowo De-cem-ber to oczywiście łacińska nazwa miesiąca, w tym przypadku grudnia. Bar-ba to skrót od imienia Barbara, którego pierwsza sylaba zajmuje czwartą działkę, informując, że 4 grudnia jest dniem świętej Barbary. Pierwsza sylaba słowa ni-co, będącego skrótem od Nicolaus (Mikołaj), jest w szóstej działce, bo 6 grudnia obchodzimy swiętego Mikołaja.

Bez trudu stwierdzimy, że na 8 grudnia przypada święto Niepokalanego Poczęcia (con od con-cep - skróconego conceptio - poczęcie), na 13 - swiętej Lucji (Lu-ci-
a), określonej jako łagodna (alma), na 21 - św. Tomasza (Tho-mas). I tak dochodzimy do swiąt: w działce 25 grudnia figuruje not od Nativitas Domini = Narodzenie Pańskie, 26 steph od Stephan = Szczepan, po nich 27 mamy św. Jana (io - od Johannis), 29 drugiego Tomasza (tho- od Thome), 31 Sylwestra (sil od Silvestri pape = Sylwestra papieża).

W razie wątpliwości pomaga pierścień 21, w którym umieszczono pełne imiona nieco większej liczby świętych z dodatkowymi skrótowymi określeniami - apostoła, męczennika, biskupa itp. Przydaje się to w przypadku identycznych imion, np. dwóch Tomaszów: 21 grudnia jest Tomasza Apostola (Thome apli), 29 - Tomasza męczennika (Thome mrtris). W dniu 27 grudnia chodzi o św. Jana Apostola (Johannis apli). Ten sam pierścień podaje kategorie świąt, obowiązujące wówczas w diecezji kujawskiej, do której należał Gdańsk. Było ich sześć. Największe święta, w których odprawiano dwa pełne officia, określano jako całkowicie podwójne (totum duplex), następne były podwójne (duplex), półpodwójne (semiduplex), dziewięć lekcji (l"IX), trzy lekcje (l"III) i wspomnienie (commemoratio).

Na koniec ciekawostka - polski cyzjojan z XV w. na grudzień: "Gru-dzien ad-went da, My-kosz Po-czę-cie, po-ści Lu-ci-a. Dni su-che, świę-ty To-mek pa-trzy Gód, Scep. Jan Dziat-ki daj nam". Pozostawiam Czytelnikom jego rozszyfrowanie. Wesołych Gód!
Gazeta WyborczaAndrzej Januszajtis

Miejsca

Opinie (3) 1 zablokowana

  • jaka jest powojenna historia zegara? kto go reperował?

    • 0 0

  • Odpowiedź na to pytanie znajdziesz...

    ...w książce A. Januszajtisa "Gdańskie zegary, dzwony i karyliony".

    • 0 0

  • zadłgo opisane

    to wszystko jest za długo opisane, musze o tym przygotowaćdo szkoły i za dużo pisania.opisujcie to wszystko krucej to sięnie obrarze. a jak tego nie zrobicie to skasuje te stromy bo jestem hakerem

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile zakładów produkujących słodycze znajdowało się w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 20. XX wieku?

 

Najczęściej czytane