Znalezisko historyczne

Romańskie pomieszczenia z XIII wieku

Trwa rekonstrukcja romańskiego refektarza.

Łukasz Unterschuetz

Trwa rekonstrukcja romańskiego refektarza.

Refektarz był częścią klasztoru Dominikanów, który powstał w połowie XIII wieku. Sam refektarz zachował się w dość dobrym stanie. Obecnie w czterech wieńczących go eliptycznych sklepieniach, uzupełniane są brakujące cegły. Wykonuje się to tradycyjną techniką murarską z epoki. Podczas badań archeologicznych w podziemiach znaleziono kilka tzw. ossuariów, czyli grobów, w których składowane były ekshumowane szczątki, gdy np. likwidowany był stary cmentarz albo czyszczona krypta. Pochowano tam około 5 tys. gdańszczan z XVI, XVII i XVIII wieku.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

kalendarz historyczny

1900 Do użytku oddano kompleks szkolny Fundacji Conradinum Przy ul. Piramowicza we Wrzeszczu oddano do użytku kompleks szkolny przeniesionej z Jankowa pod Gdańskiem Fundacji Conradinum.

1912 Otwarto nową klinikę położniczą Przy ul. Klinicznej we Wrzeszczu otwarto nową państwową klinikę położniczą i chorób kobiecych. Instytucja czynna jest do dnia dzisiejszego jako Klinika Akademii Medycznej.

2002 Zmarła Alina Pienkowska - Borusewicz Współorganizatorka strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. i jedna z inicjatorek powstania NSZZ Solidarność Alina Pienkowska - Borusewicz zmarła w Gdańsku, była sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych, Honorowa Obywatelka Gdańska.

Najczęściej czytane