Znalezisko historyczne

Co palili (i żuli) gdańszczanie?

Kompletny rejestr wyrobów tytoniowych, jakie w 1930 roku przeszły przez port gdański

Marek Gotard

Kompletny rejestr wyrobów tytoniowych, jakie w 1930 roku przeszły przez port gdański

Na strychu wrzeszczańskiej kamienicy przeleżały kilkadziesiąt lat. O mały włos uległyby zniszczeniu. Unikatowe dokumenty celne z 1930 roku odnaleźli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. We wrzeszczańskiej kamienicy przy al. Grunwaldzkiej 162 Gdańska mieścił się niegdyś słynny zakład "Retro kamera". W olbrzymiej hałdzie śmieci, prawdopodobnie ze strychu, znalazła się też wielka księga ze starymi dokumentami. W dokumentach można odnaleźć uwagi polskich urzędników z m.in. kontroli jakie przeprowadzono w magazynach z papierosami. Widnieją na nich podpisy polskich celników oraz prawdopodobnie kierowników/szefów firm tytoniowych. Prawdopodobnie udało się też ustalić dawnego właściciela dokumentów. W kamienicy w której je odnaleziono mieszkał Ludwig Maseberg

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

kalendarz historyczny

1900 Do użytku oddano kompleks szkolny Fundacji Conradinum Przy ul. Piramowicza we Wrzeszczu oddano do użytku kompleks szkolny przeniesionej z Jankowa pod Gdańskiem Fundacji Conradinum.

1912 Otwarto nową klinikę położniczą Przy ul. Klinicznej we Wrzeszczu otwarto nową państwową klinikę położniczą i chorób kobiecych. Instytucja czynna jest do dnia dzisiejszego jako Klinika Akademii Medycznej.

2002 Zmarła Alina Pienkowska - Borusewicz Współorganizatorka strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. i jedna z inicjatorek powstania NSZZ Solidarność Alina Pienkowska - Borusewicz zmarła w Gdańsku, była sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych, Honorowa Obywatelka Gdańska.

Najczęściej czytane