Znalezisko historyczne

Sensacyjne odkrycie w Bramie Wyżynnej

data odkrycia:
8 grudnia 2010
Drewniana konstrukcja odkryta w bramie to unikatowy przykład dawnego, prawdopodobnie renesansowego mechanizmu podciągania mostu zwodzonego.

Łukasz Unterschuetz

Drewniana konstrukcja odkryta w bramie to unikatowy przykład dawnego, prawdopodobnie renesansowego mechanizmu podciągania mostu zwodzonego.

W Bramie Wyżynnej ukrywał się unikatowy w skali Polski zabytek. Podczas trwającego remontu odkryto fragmenty konstrukcji mostu zwodzonego. Sześć belek poprzecznych, jedna wzdłużna i dwie ukośne, zostało umieszczonych pod dawnymi otworami na łańcuchy bądź sznury. W belkach zachowały się też otwory i gniazda na czopy innych elementów. Zachowana konstrukcja stanowi unikatowy przykład dawnego, prawdopodobnie renesansowego, inżynieryjnego systemu, służącego do podciągania mostu zwodzonego. Dziś trudno stwierdzić, jak dokładnie wyglądały kołowroty lub bębny, służące do nawijania łańcuchów. MHMG podjęło decyzję, że zgodnie z zaleceniem konserwatora belki będą zakonserwowane, jednak nie będą eksponowane. Na piętrze, gdzie je odkryto, będzie m.in. sala konferencyjna. Znalezisko nie opóźni prac remontowych.

Opinie (1)

  • poprosze o lepsze zdjecia

    Bardzo sie ciesze, ze Gdansk odkrywa nam swoje skarby i zapomniana historie, proslilabym o zdjecia wlepszej rozdzielczosci, zwlaszcza tych miejsc, ktore nie sa dostepne dla ogolu, czy tez obiektow, ktore nie beda eksponowane. Pozdrawiam

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1956 Zwrócono do Muzeum Pomorskiego wywiezione dzieła opis Dzieła zwrócone Gdańskowi przez Związek Radziecki zaprezentowano w salach Muzeum Pomorskiego /dziś Narodowego/. Pokazano między innymi Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Dzieła wywiezione w ramach ewakuacji zbiorowej w 1944 r., odnalezione zostały w Niemczech po 1945 roku. Przedsięwzięcie odbywało się pod egidą UNESCO.

1998 Budynek dawnego gimnazjum został siedzibą Akademii Muzycznej opis Siedzibą Akademii Muzycznej w Gdańsku został budynek dawnego gimnazjum przy ul. Łąkowej 1 oraz sąsiednie koszary. Mieszczą się w nim sale wykładowe, sale ćwiczeń oraz akademik dla studentów tej uczelni.

Najczęściej czytane