• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Znalezisko historyczne

Sensacyjne odkrycie w Bramie Wyżynnej

data odkrycia:
8 grudnia 2010
Drewniana konstrukcja odkryta w bramie to unikatowy przykład dawnego, prawdopodobnie renesansowego mechanizmu podciągania mostu zwodzonego.

Łukasz Unterschuetz

Drewniana konstrukcja odkryta w bramie to unikatowy przykład dawnego, prawdopodobnie renesansowego mechanizmu podciągania mostu zwodzonego.

W Bramie Wyżynnej ukrywał się unikatowy w skali Polski zabytek. Podczas trwającego remontu odkryto fragmenty konstrukcji mostu zwodzonego. Sześć belek poprzecznych, jedna wzdłużna i dwie ukośne, zostało umieszczonych pod dawnymi otworami na łańcuchy bądź sznury. W belkach zachowały się też otwory i gniazda na czopy innych elementów. Zachowana konstrukcja stanowi unikatowy przykład dawnego, prawdopodobnie renesansowego, inżynieryjnego systemu, służącego do podciągania mostu zwodzonego. Dziś trudno stwierdzić, jak dokładnie wyglądały kołowroty lub bębny, służące do nawijania łańcuchów. MHMG podjęło decyzję, że zgodnie z zaleceniem konserwatora belki będą zakonserwowane, jednak nie będą eksponowane. Na piętrze, gdzie je odkryto, będzie m.in. sala konferencyjna. Znalezisko nie opóźni prac remontowych.

Opinie (2)

 • poprosze o lepsze zdjecia (1)

  Bardzo sie ciesze, ze Gdansk odkrywa nam swoje skarby i zapomniana historie, proslilabym o zdjecia wlepszej rozdzielczosci, zwlaszcza tych miejsc, ktore nie sa dostepne dla ogolu, czy tez obiektow, ktore nie beda eksponowane. Pozdrawiam

  • 4 0

  • Nie wiem czy to mozliwe

   Podobnie jak nie istnieje relacja filmowa z Bitwy pod Grunwaldem. Rozdzielczość można dzisiaj poprawić byle programem komputerowym, ale to już nie będzie dokument. Podobnie nie jest dokumentem bitwy pod Grunwaldem film Krzyżacy

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1755 Odsłonięto pomnik Augusta III Sasa opis W dzień urodzin króla odsłonięto w Dworze Artusa pomnik Augusta III Sasa dłuta Johanna H. Meissnera. Monument zaginął w 1945 r.

1934 Biskup Edward O´Rourke konsekrował polski kościół opis We Wrzeszczu przy alei Legionów, Biskup Edward O´Rourke konsekrował polski kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa. Powstał w budynku dawnej ujeżdżalni wojskowej.

1972 Muzeum Pomorskie w Gdańsku otrzymało status Muzeum Narodowego opis Muzeum Pomorskie w Gdańsku otrzymało status Muzeum Narodowego, a Muzeum Morskie Centralnego Muzeum Morskiego.

Polecane wydarzenia