wiadomości

stat

Poznaj sylwetki dawnych władców Pomorza Gdańskiego

artykuł historyczny

Od wpół legendarnego Sobiesława I do ostatniej przedstawicielki dynastii Eufemii. Nakładem wydawnictwa Marpress na księgarskie półki trafiła właśnie reedycja książki "Poczet książąt gdańskich. Dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku". Jej autorem jest wybitny mediewista, prof. Błażej Śliwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.



mat. pras. wydawnictwa Marpress
Na Przymorzu, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Piastowskiej, znajdują się ulice, którym patronują takie postaci jak Świętopełk, Sambor czy Mściwój II. Zapewne niewielu czytelników byłoby w stanie odpowiedzieć na pytania, kim właściwie byli wspomniani patroni, czym zasłużyli się dla lokalnej historii i dlaczego ich ulice nieprzypadkowo znajdują się obok arterii imienia pierwszej dynastii władców Polski.

Odpowiedzi na te pytania należy szukać w książce "Poczet książąt gdańskich. Dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku", autorstwa prof. Błażeja Śliwińskiego. Do trójmiejskich księgarni trafiła właśnie jej uaktualnione, trzecie wydanie (pierwsze ukazało się w roku 1994). Naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił w niej biogramy książąt i księżniczek, którzy we wspomnianym okresie średniowiecza władali Pomorzem Gdańskim, czyli - w dużym uproszczeniu - terenami od Wisły na wschodzie do okolic Koszalina na zachodzie.

Monografia składa się z sylwetek 27 przedstawicieli rodu Sobiesławiców: od jego protoplasty Sobiesława I - którego zaliczenie do postaci legendarnych czy historycznych wciąż jest przedmiotem sporu wśród historyków - po Eufemię, jego ostatnią przedstawicielkę. Czytelnik będzie mógł również zapoznać się z różnymi teoriami dotyczącymi pochodzenia tej książęcej dynastii. Według jednej z nich - i która brzmi najbardziej intrygująco - Sobiesławice wywodzili się z rodu rycerskiego z południa Polski, ale wcześniej i tak związanego z Pomorzem. Protoplasta Sobiesławiców mógł być bowiem... zakładnikiem, który został dany na dwór króla Bolesława Krzywoustego przez dynastów pomorskich.

Czy interesujesz się epoką średniowiecza?

tak, to moja pasja i wiem o niej naprawdę sporo 25%
tak, ale moja wiedza na jej temat nie jest zbyt obszerna 60%
nie, średniowiecze nie leży w kręgu moich zainteresowań 15%
zakończona Łącznie głosów: 320
To tylko jedna z ciekawostek, która czeka na kartach książki wybitnego mediewisty. W podsumowaniu zasług Sobiesławiców nie tylko dla Pomorza Gdańskiego, ale także dla rozbitej dzielnicowo Polski, nie zabraknie informacji, które będą szczególnie interesujące dla mieszkańców Gdańska, czy szerzej Trójmiasta.

To przykładowo odpowiedzi na następujące pytania: gdzie nad Motławą znajdowała siedziba namiestników Pomorza, w którym kościele chowano ich szczątki czy co ma z nimi wspólnego kamienna lilia umieszczona na Bramie Chlebnickiej?

"Poczet książąt gdańskich..." liczy stosunkowo niewiele - bo ok. 90 - stron i bez trudu można przeczytać go w jeden wieczór. To syntetyczne ujęcie biogramów Sobiesławiców jest uwarunkowane dwoma przyczynami. Po pierwsze, wynika ono z założonej przez autora formy publikacji, która przedstawia obrane zagadnienie "w sposób skrótowy i w miarę popularny, ale z pełną naukową odpowiedzialnością".

Po drugie, w średniowiecznych dokumentach zachowało się po prostu niewiele informacji o większości przedstawicieli dynastii. Jeśli jednak ktoś z czytelników chciałby pokusić się o zagłębienie tematu historii Sobiesławiców, to - jak zresztą przystało na publikację naukową - na końcu książki znajduje się baza źródłowa, która posłużyła do stworzenia monografii. Warto jednak uprzedzić, że znaczną część stanowią źródła w języku niemieckim i po łacinie.

Książka prof. Śliwińskiego z pewnością zainteresuje każdego, kto wnikliwie interesuje się historią Gdańska czy szerzej Pomorza Gdańskiego, zaś dla zapalonych miłośników epoki miecza i krzyża to pozycja, która obowiązkowo powinna znaleźć się w domowej biblioteczce. Została napisana przystępnym, popularnonaukowym językiem. Czytelnik nie musi obawiać się, że przyjdzie mu przebrnąć przez suchy - a mówiąc wprost nudny - i naszpikowany niezrozumiałą dla przeciętnego odbiorcy terminologią tekst.

"Poczet książąt gdańskich..." można już zakupić w cenie 25 zł w sklepie internetowym wydawnictwa Marpress.

Kilka słów o autorze



fot. Maciej Kosycarz/KFP
Błażej Śliwiński jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecznej Polski i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii. Od 2004 roku jest redaktorem rocznika "Studia z dziejów średniowiecza", cenionego w kraju i za granicą przeglądu badań wśród mediewistów polskich, niemieckich i białoruskich.

Autor ponad 200 publikacji naukowych związanych głównie z dziejami politycznymi Polski X-XV wieku (zwłaszcza Pomorza Wschodniego), genealogii i heraldyki, m.in: "Kronikarskie niedyskrecje, czyli prywatne życie Piastów" czy "Rzeź i zniszczenie Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku".

źródło: mat. pras. wydawnictwa Marpress

Opinie (19) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1912 Oddano do użytku gmach państwowego Gimnazjum Realnego Przy ulicy Topolowej we Wrzeszczu oddano do użytku gmach państwowego Gimnazjum Realnego. Dziś budynek jest siedzibą III Liceum Ogólnokształcącego.

Sprawdź się

Jak nazywało się polskie czasopismo nielegalnie wydawane w Wolnym Mieście Gdańsku na początku lat 30. XX w.?