• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykład o międzywojennym Gdańsku widzianym oczami dzieci

Rafał Borowski
8 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 

Wspomnienia z Wolnego Miasta Gdańska, zarejestrowane oczami jego najmłodszych mieszkańców. W najbliższy wtorek, 10 kwietnia, w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku odbędzie się wykład Olgi Dębickiej "Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat - z pamięci dziecka". Początek o godz. 18, wstęp wolny.



Czy interesujesz się dziejami Wolnego Miasta Gdańska?

Akademia Gdańska to cykl rocznych wykładów, organizowanych już od pięciu lat przez Instytut Kultury Miejskiej. Ich tematyka skupia się wokół szeroko pojętej historii, kultury i sztuki nadmotławskiej metropolii.

- Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma - wyjaśnia Marta Bańka z IKM.

Autorką najbliższego wykładu, który odbędzie się we wtorek o godz. 18, jest gdańska dziennikarka i pisarka Olga Dębicka. Od ponad dwudziestu lat jej publikacje, poświęcone w dużej mierze losom dawnych gdańszczan, ukazują się nie tylko w lokalnych i ogólnopolskich, ale również zagranicznych mediach, m.in. Dialog Deutsch-Polnisches Magazin czy National Geographic.

Tytuł wykładu Dębickiej brzmi: "Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat - z pamięci dziecka". Jak sama nazwa wskazuje, będzie on poświęcony wspomnieniom osób, które spędziły swoje dzieciństwo w międzywojennym Gdańsku. Tym samym, słuchacze będą mogli wybrać się w niesamowitą podróż do miasta, które bezpowrotnie zniknęło w 1945 roku i spojrzeć na nie oczami jego najmłodszych mieszkańców.

- Olga Dębicka od 20 lat angażuje się w misję ratowania i archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. Podczas wykładu opowie o wspomnieniach przedwojennego Gdańska - krainy dzieciństwa, świąt i rodzinnych tradycji, szkół, sklepów, zabawek, mody i zachowanych pamiątek rodzinnych. Jej opowieści przedstawiają małą historię z sąsiedztwa wprzęgniętą w machinę wielkiej światowej historii. To wędrówka po ulicach i ogrodach Gdańska Głównego, Górnego i Dolnego Wrzeszcza, Oliwy. To oglądanie fasad domów, odczytywanie napisów na murach, szukanie daty na betonie chodnika i kaflach kanalizacyjnych, zauważanie na drzewach klepsydr z niemieckimi nazwiskami - wyjaśnia Bańka.
Innymi słowy, wykład Dębickiej to prezentacja zbioru wspomnień, które zostały przefiltrowane przez różowe okulary dzieciństwa przedwojennych gdańszczan. Nie będzie tu miejsca na politykę czy ekonomię, ale na widoki, smaki i zapachy, które symbolizują najmłodsze lata bohaterów wykładu. I tak oto słuchacze m.in. dowiedzą się, jak wyglądały spacery i zabawy na ulicach Wolnego Miasta Gdańska, wycieczki do kaszubskich wsi i kociewskich miasteczek, jak smakowała kawa zbożowa Ma-Ma (niem. Marienburger Malzkaffee) i bożonarodzeniowy talerz z łakociami (niem. Bunter Teller) czy jaką frajdę sprawiała jazda na karuzeli z Jarmarku Dominikańskiego.

Jednak bohaterowie opowieści Dębickiej nie skończą swoich wspomnień na katastrofie, która spadła na miasto w 1945 roku i brutalnie zakończyła ich dzieciństwo, ale będą także powracać do lat spędzonych już jako dorośli w zrujnowanym Gdańsku.

- Ale, co dziwi, również ciepłymi pastelowymi kolorami maluje swoją dojrzałą młodość w powojennym Gdańsku, pomimo szarości gruzów i ruin, bladości biedy, czerni śmierci. Rzeczywiste tło: morze ruin i zbombardowane domy śródmieścia zasłaniali sztucznym tłem fotograficznym, rozstawianym na sztalugach. Mógł to być leśny lub nadmorski pejzaż malowany według obrazów Horsta, tło z sercem lub podkowami dla zakochanych - uzupełnia Bańka.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. Więcej informacji można uzyskać na facebookowym profilu Instytutu Kultury Miejskiej.

Harmonogram tegorocznych wykładów z cyklu Akademii Gdańska


  • 10 kwietnia, godz. 18 - Olga Dębicka: Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat - z pamięci dziecka
  • 29 maja, godz. 18 - Rafał Michalak: Kościół Bożego Ciała - kościół trzech wyznań
  • 19 czerwca, godz. 18 - Andrzej Januszajtis: Dziedzictwo zapomniane
  • 25 września, godz. 18 - Mieczysław Abramowicz: Gdańscy Żydzi - pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia
  • 23 października, godz. 18 - Andrzej Trzeciak: Umarłe budynki
  • 27 listopada, godz. 18 - Beata Możejko: Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem
  • 11 grudnia, godz. 18 - Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa

Miejsca

Opinie (36) 9 zablokowanych

  • Kto to sponsoruje?

    Jakies niemieckie ziomkostwa, czy miasto? Bo jezeli ziomkostwa to trudno co zrobic, ale jezeli miastondokladando tego reke to skandal i żenada.

    • 3 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto był autorem projektu Bursztynowej Komnaty?

 

Najczęściej czytane