wiadomości

stat

Pamiątka po przedwojennej Polonii Gdańskiej

artykuł historyczny
fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska wzbogaciło się o kolejny eksponat z czasów Wolnego Miasta Gdańska. To świetnie zachowana książeczka oszczędnościowa PKO, założona w 1937 roku. Co ciekawe, dokument został opatrzony stemplem wspomnianej poczty, której pracownicy bronili się bohatersko przed atakiem ze strony Niemców 1 września 1939 roku.Czy masz w domu jakieś przedwojenne przedmioty?

tak i to nawet sporo

23%

tak, ale tylko kilka

41%

już nie, bo je porozdawałem

4%

nie, nigdy niczego takiego nie miałem

32%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 495
Do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zgłosił się niedawno 81-letni Jan Małgorzewicz. Mężczyzna postanowił podarować muzealnikom cenną pamiątkę rodzinną.

Jest nią założona w 1937 roku przez ojca darczyńcy - Franciszka Małgorzewicza - książeczka oszczędnościowa PKO. Pomimo upływu dziesiątek lat, dokument przetrwał do czasów współczesnych w niemal nienaruszonym stanie.

Niepozornie wyglądająca książeczka jest unikatową pamiątką po przedwojennej społeczności gdańskich Polaków, którzy stanowili ok. 10 proc. mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska. Co więcej, na jednej ze stron znajduje się stempel Polskiego Urzędu Pocztowego w Gdańsku, którego pracownicy stawili Niemcom bohaterski opór 1 września 1939.

- Jest to jedna z niewielu książeczek założonych w tym ważnym dla historii Polski miejscu, które dotrwały szczęśliwie do naszych czasów. Jej wartości podnosi fakt, że jej numer został wylosowany na loterii i dzięki temu Pan Jan wygrał kwotę 1000 zł, co w przedwojennej Polsce było niemałą sumą - wyjaśnia dr Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Eksponat trafił już na wystawę w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, które znajduje się przy pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2. I tak oto historia zatoczyła koło. Świadectwo obecności Polaków w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku na zawsze zagościło w murach budynku, z którego zostało wydane ponad 80 lat temu.

Na koniec warto wspomnieć, że darczyńca książeczki jest bohaterem artykułu, który ukazał się w naszym portalu na początku kwietnia. W artykule "Wspomnienia przedwojennych Polaków z Gdańska" Jan Małgorzewicz przedstawił nam burzliwą historię swojej rodziny.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (72)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

kalendarz historyczny

1817 Powstała Królewska Szkoła Nawigacyjna Królewska Szkoła Nawigacyjna powstała w Gdańsku, kształcąca do 1920 r. szyprów i nawigatorów. Od 1826 mieściła się przy ulicy Karpiej.