• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy Port kiedyś i dziś. Niezwykła dzielnica na zdjęciach mieszkańca

Adam Szewczyk, mieszkaniec Nowego Portu
17 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Nowy Port to dzielnica z duszą i bardzo ciekawą historią. Warto o nią dbać i ją pokazywać - mówi pan Adam. Nowy Port to dzielnica z duszą i bardzo ciekawą historią. Warto o nią dbać i ją pokazywać - mówi pan Adam.

Przed II wojną światową Nowy Port był jedną z najbardziej urokliwych dzielnic Gdańska. Choć od zakończenia działań wojennych minęło już 75. lat, to nadal w wielu miejscach można natknąć się na zabudowania pamiętające pierwszą połowę XX wieku. Pan Adam Szewczyk, mieszkaniec Nowego Portu i miłośnik historii, odnalazł kilka z nich i pokazał je na współczesnych zdjęciach. Efekt jest niezwykły. Zobaczcie sami.



1. Kamienica na rogu ul. Na Zaspę (Sasperstraße) i Rybołowców (Fischerstraße).

Na dole w kamienicy znajdowała się apteka. Właścicielem był Emil Neumann. Pierwotnie kamienica posiadała dwa wykusze - jeden od strony Rybołowców i drugi od strony ul. Na Zaspę. Ten drugi w wyniku działań wojennych został uszkodzony i rozebrany, a po wojnie nie został odbudowany.

Przesuń aby
porównać


2. ul. Strajku Dokerów.

Do 1945 r. ulica nazywała się Albrechtstraße. Po wojnie przemianowana na ul. Sportową, a następnie ul. Gronkiewicza. Od 25 września 1990 r. nosi nazwę ul. Strajku Dokerów na pamiątkę protestu pracowników stoczni (dokerów) z 1946 r. domagających się poprawy warunków pracy w porcie. Obecnie ulica oczekuje na rewitalizację. Prace obejmujące wymianę nawierzchni, budowę nowych chodników, miejsc postojowych, ławek, koszy i oświetlenia mają się zakończyć w czerwcu 2021 r.

Przesuń aby
porównać


3. Solec na ul. Oliwskiej 66 - widok z Salzstraße

W dwupiętrowym budynku z charakterystycznymi okiennicami przy ul. Oliwskiej 66 znajdował się sklep mięsny Benjamina Roeslera. Dziś po okiennicach nie ma już śladu, a część okien i drzwi została zamurowana. Sprzed wejścia do sklepu i samego budynku zniknęły też zasadzone przed kilkudziesięcioma laty drzewa.

Przesuń aby
porównać


4. Stacja Nowy Port (Neufahrwasser).

Przystanek obsługiwał obszar portowo-przemysłowy nad Kanałem Portowym vis-a-vis Westerplatte. Stacja była końcową stacją linii kolejowej linii Gdańsk Brama Nizinna-Nowy Port (linia kolejowa nr 249), zbudowanej w 1867. Była to głównie stacja towarowa. Budynek dworca został zniszczony w trakcie walk o Gdańsk w 1945. Po zniszczeniach wojennych, przebudowie Nabrzeża Oliwskiego i poszerzeniu Kanału Portowego, przebudowano torowisko. Część pasażerska stacji stała się końcowym przystankiem osobowym dla uruchomionej w 1951 SKM. W trakcie remontu dojazdu do Terminalu Promowego w Nowym Porcie, który miał miejsce latem 2007, całkowicie zdemontowano tor między p.o. Gdańsk Brzeźno a p.o. Gdańsk Nowy Port.

Przesuń aby
porównać


5. Na Zaspę 35 (Sasperstraße 35).

Narożna kamienica na rogu ul. Na Zaspę i Wilków Morskich to jeden z najlepiej zachowanych budynków dawnego Nowego Portu. Niegdyś w parterze znajdował się tam sklep, a dziś klinika stomatologiczna. Pierwotnie niemal cały budynek od frontowej strony był ceglany - dziś część pokrył tynk, który zakrył też zdobienia dobrze zachowanej fasady.

Przesuń aby
porównać


6. Róg ul. Oliwskiej (Olivaerstraße) i Rybołowców (Fischerstraße)

Dawniej na rogu znajdowała się tu restauracja Josephshaus. Budynek był okazały, zbudowany z tzw. muru pruskiego z wejściem od strony Oliwskiej. Dziś po budynku nie ma śladu. Jedynym śladem po dawnych zabudowaniach są - wówczas świeżo nasadzone - a dziś dorosłe już drzewa rosnące na chodniku od strony ul. Rybołowców.

Przesuń aby
porównać


7. Kościół Morski przy ul. Oliwskiej (Himmelfahrtskirche)

Pierwotnie świątynia służyła ewangelikom. Powstała jako Kościół Wniebowstąpienia (Himmelfahrtskirche) na początku XX wieku. W czasie II wojny światowej budynek został zniszczony, a po wojnie odbudowany już jako Zakon Braci Mniejszych. Obecnie to Misyjny Kościół Morski pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi.

Przesuń aby
porównać


Adam Szewczyk, lat 44, urodzony w Gdańsku, miłośnik historii miasta Gdańska i jego dzielnic szczególnie Nowego Portu, gdzie się wychował i dorastał.

Jego pasją jest odkrywanie historii i śladów niemieckości miasta Gdańska i jego dzielnic.
Adam Szewczyk, mieszkaniec Nowego Portu

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (217) ponad 20 zablokowanych

  • Najpierw Postawcie Pomnik gen. J. Wybickiemu w Gdańsku i szukajcie Polskości tego Miasta a nie sprzedawajcie się (1)

    • 3 9

    • Do Gdańska to on na lody przyjeżdżał, to trochę mało jak na pomnik, jest ulica.

      • 3 0

  • zawsze słuzą obcemu a nie swojemu i sobie

    • 3 3

  • Z wielkim strachem jako kilkuletni chłopiec ...

    W latach 80tych jako mieszkaniec Brzeźna, przyjeżdżałem z Mamą po zakup kapiszonów i korków. Dopiero w drodze powrotnej, tramwajem przy parku Brzeźnieńskim czułem się bezpieczny... Ale ogólnie dzisiaj miło się wraca do New Port.

    • 3 2

  • A teraz portowy smaczek sprzed lat

    Przypływał do portu statek z cytrusami,bananami i nagle można je było okazyjnie na całej dzielnicy kupić,a spora część mieszkańcow chodziła nieżle nawalona przez pewien czas.Kto zna temat wie dlaczego.To a propo złodziejstwa,ktore od lat tak ciężko było wyplenić,może dziś już tego nie ma od kilkudziesięciu lat już nie mam kontaktu z tą dzielnicą

    • 7 2

  • Piekny artykul brawo Adam Kolego !

    Swietny artykuł Adama.Szkoda ze wladze Gdańska i konserwator zabytków myśli tylko o Deweloperach tylko kasa się dla nich liczy.Zadbajcie o Nowy Port o zabytki, a nie o własne kieszenie . Pazerność ludzka wladz Gdańska niezna granic... Wstyd i hańba !!!

    • 4 2

  • port city (1)

    miło pnie adamie wychowałem sie na oliwskiej już tego domu nie ma ale swietnie jest po wspominać ulice kamienice jak z goszczurnego pozdrawiam i zycze wiecej takich pasjonatow

    • 5 0

    • Też jestem z Oliwskiej,

      • 1 0

  • port city

    co przciętny słoik morze powiedzieć o gdanskich dzielnicach czytając to robi karpia jak zrozumie oczywiscie

    • 7 1

  • Alles Gute (2)

    Dobry artykuł pokazuje prawdę i uderza w ten cały Mix polityczny który tylko obiecuję a Strzok to nie Konserwator tylko biznesmen PiS-owski Biznesmen
    Nowy Port to wspaniała dzielnica na rybę blisko przychodnia duża na Oliwskiej dwa kościoły mam jeszcze zdjęcie jak tam Baltona była ta dzielnica to jest jeden wielki zabytek było jezioro jak z Brzeźna wjeżdżało się do Nowego Portu
    Duda też zrobił z Twierdzy Wisłoujście atrakcje na papierze i odpłynął ja bym się z chęcią zamienił na Nowy Port poważnie
    Morze blisko wszystko pod ręką i wszyscy się znają

    • 5 6

    • Nie wiem co ma Duda do Twierdzy Wisłoujście, ale tobie widzę już się wszystko miesza. (1)

      Twierdza Wisłoujście owszem jest wciąż mało atrakcyjna, ale Muzeum Gdańska, którego jest oddziałem od lat się stara to zmienić. Znam akurat jednego z pracowników muzeum i kiedyś mi on mówił, że to co oni tam zastali, gdy muzeum przejeło twierdzę to był obraz nędzy i rozpaczy, tragedia wręcz, wszystko się sypało. cegły niektóre wręcz kruszyły się, gdy się ich dotknęło. Wiele zrobili, ale tam naprawdę potężne nakłady i finansowe i pracy są potrzebne, więc jeszcze dużo jest do zrobienia, naprawdę dużo, włącznie z zagospodarowaniem otoczenia twierdzy i odtworzeniem pierwotnego kształtu wieży twierdzy.

      • 3 0

      • To tak dla przypomnienia

        20 Kwietnia 2018 roku Prezydent Polski Andrzej Duda przyznał tytuł Twierdzy Wisłoujście,, Pomnik Historii" dzięki któremu miasto Gdańsk Będzie mogło pozyskiwać dodatkowe środki na ten cel
        To kolejny Skarb Miasta Gdańska
        Więc może zaczniemy najpierw myśleć co robi tam Siarkopol który zatrówa Martwą Wisłę do okoła i co robią tam pakujące ciężarówki a przez dwa lata można było chociaż udrożnic opływ wody do okoła i sprzatnąć co zrobiła prezydent Gdańska imprezę techno w centrum Pomnika Historii to tyle z mojej strony

        • 1 0

  • Solec

    "Solec na ul. Oliwskiej 66".... Hm? Prostopadle do tej kamienicy biegnie ulica Solec, czyli widok z ulicy Solec na kamienicę jest poprawnie, tylko dlaczego po niemiecku?

    • 1 0

  • Bardzo ciekawy artykuł. Panie Adamie może coś o budynkach Straży Granicznej, niektóre wyglądają na bardzo stare ciekawa jestem ich historii.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Charakterystycznym, powszechnie rozpoznawalnym symbolem Gdańska jest:

 

Najczęściej czytane