• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Naprawiony witraż wraca do kościoła Mariackiego

on
27 listopada 2022, godz. 09:00 
Opinie (42)
Poszczególne elementy witraża wracają na swoje miejsce po konserwacji i uzupełnieniu uszkodzonych fragmentów. Poszczególne elementy witraża wracają na swoje miejsce po konserwacji i uzupełnieniu uszkodzonych fragmentów.

W bazylice Mariackiej trwa montaż uszkodzonego wcześniej witrażu, znajdującego się w drzwiach wejścia głównego. W przyszłym tygodniu prace mają się zakończyć. Szklany obraz pochodzi z lat 80., ucierpiał podczas silnego podmuchu wiatru.Czy zwracałe(a)ś wcześniej uwagę na witraż przy wejściu do kościoła Mariackiego?

O uszkodzonym witrażu w drzwiach głównych bazyliki pisaliśmy pod koniec września. Fragment witrażu przedstawiającego ukrzyżowanie Chrystusa spadł na ziemię, a szkło wbiło się w ławkę, gdzie chwilę wcześniej modlił się jeden z wiernych.

Przez oblodzone schody zamknięto wieżę kościoła MariackiegoCzekał na konserwację dwa lataPrace konserwatorskie witraża były planowane już wcześniej. Na jego zły stan zwrócili uwagę robotnicy remontujący sklepienie bazyliki. Wówczas proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwrócił się do konserwatora zbytków o pozwolenie na renowację szklanego obrazu. Procedura się przedłużała aż w maju doszło do niebezpiecznego incydentu - wypadnięcia fragmentu szkła. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

  • Witraż po uszkodzeniu
  • Drzwi wejściowe po zdemontowaniu uszkodzonego witraża

Naprawa za prawie 50 tys. złWitraż został zdemontowany i zabezpieczony, po czym trafił do pracowni konserwatorskiej. Parafia wystąpiła też do miasta o datację na przeprowadzenie prac w wysokości 49 tys. zł. I właśnie tyle kosztowała naprawa z konserwacją.

- Montaż kwater witrażowych rozpoczął się ubiegłym tygodniu i w przyszłym tygodniu powinien się zakończyć. Później zostaną jeszcze do wykonania prace związane ze złoceniami, ale to najpewniej będzie robione w przyszłym roku - informuje proboszcz parafii WNMP ks. Ireneusz Bradtke.
Poszczególne elementy witraża wracają na swoje miejsce po konserwacji i uzupełnieniu uszkodzonych fragmentów. Poszczególne elementy witraża wracają na swoje miejsce po konserwacji i uzupełnieniu uszkodzonych fragmentów.
W ramach prac witrażyści odtworzyli brakujące szkła, a cały witraż został przełożony w nowy ołów. Szklany obraz będzie teraz odpowiednio zabezpieczony.

Na czas prowadzonych prac wejście główne do bazyliki jest wyłączone z użytkowania.
on

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Spacerowe wtorki z przewodnikiem (1 opinia)

spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Który gdański kościół został nazwany Kościołem Solidarności?

 

Najczęściej czytane