- 1 Gdańsk na grobach zbudowany. Część 2 (90 opinii)
- 2 Zdjęcia niedostępnych wnętrz Błyskawicy (66 opinii)
- 3 Batora ochrzczona wśród lodów (6 opinii)
- 4 Przystanki tramwajowe, które zniknęły (139 opinii)
- 5 Koniec lata na sopockiej plaży przed 103 laty (45 opinii)
- 6 Trójmiasto bez rządowego dofinansowania (558 opinii)
Najstarszy pomnik w Gdyni stanął pięć lat przed otrzymaniem przez Gdynię praw miejskich w dzisiejszej dzielnicy Leszczynki. Pomnik upamiętnia poległych mieszkańców walczących podczas I wojny światowej i tuż po niej. Nieco zapomniany i stojący na uboczu ul. Działdowskiej obiekt to najstarszy pomnik w mieście.
- Pomnik w Chyloni: Chrystus z odsłoniętym sercem
- Pomnik przeniesiony na obecne miejsce w 1950 r.
- Najstarszy pomnik w Gdyni odrestaurowany
Pomnik upamiętnia mieszkańców Chyloni i okolic, którzy zginęli w toku działań wojennych na froncie wschodnim i zachodnim w latach 1914-1920.
Pomnik w Chyloni: Chrystus z odsłoniętym sercem
Wykonany z kamienia pomnik przedstawia postać Chrystusa z odsłoniętym sercem. Figura jest umieszczona na cokole. Na jego ścianach umieszczono cztery tablice, upamiętniające mieszkańców Chyloni, którzy zginęli podczas I wojny światowej i tuż po niej.
Udało mu się przetrwać, mimo że Niemcy w czasie II wojny niszczyli wszelkie figury religijne. Ta ocalała w praktycznie nienaruszonym stanie. Jak to możliwe? Być może dlatego, że figura była mało wyeksponowana. Z kolei według ustnych przekazów od zniszczenia miał go uchronić miejscowy ksiądz Franciszek Mengel.
Duchowny miał go przykryć deskami. Żołnierze niemieccy nie zdawali sobie sprawy, że pod stertą drewna schowany jest tak znienawidzony obiekt kultu religijnego.

Pomnik przeniesiony na obecne miejsce w 1950 r.
Na obecne miejsce obiekt został przeniesiony ok. 1950 r. przez ówczesnego proboszcza parafii w Chyloni. Przez lata dbali o niego mieszkańcy. Mimo to ząb czasu nadgryzł statuę oraz konstrukcję pomnika.
Przywrócenie pomnikowi dawnego blasku zainicjowali w 2021 r. mieszkańcy dzielnicy - Izabela oraz Robert Nieżorawscy ze Stowarzyszenia Nasze Leszczynki oraz ksiądz Antoni Nerek, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Gdyni, na terenie której stoi pomnik.
Dzięki ich zaangażowaniu najpierw wpisano obiekt do wojewódzkiego rejestru zabytków, a następnie doprowadzono do przeprowadzenia przy nim prac konserwatorskich. Stowarzyszenie Nasze Leszczynki przeprowadziło również zbiórkę na sfinansowanie pozostałej kwoty (tzw. wkładu własnego) zadania objętego dotacją z miasta.
Najstarszy pomnik w Gdyni odrestaurowany
Prace konserwatorskie przy pomniku zostały wykonane przez Agatę Bortkiewicz oraz Andrzeja Saweckiego z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, pod nadzorem konserwator Kamili Ślefarskiej. To zespół, który prowadził m.in. renowację Dworu Artusa oraz fontanny Neptuna.
Powróciła stabilność oraz walory estetyczne pomnika, a to dzięki wymianie najbardziej zniszczonych stopni na inne oryginalne, które zakopano w obrębie trawnika. Oczyszczono i wypolerowano tablice, zdezynfekowano całą powierzchnię pomnika, uzupełniono pęknięcia na figurze i podstawie zaprawą imitującą sztuczny kamień.
Na sercu Chrystusa udało się odkryć pozostałości złotej farby, które zdecydowano się odtworzyć.

Pomniki w Trójmieście
Rozpocznij quizOpinie wybrane
-
2023-06-11 12:19
na mapach gugla ładnie widać jak się zmieniało otoczenie pomnika
Kilka lat temu był już dość mocno zasłonięty świerkami, teraz jest znacznie lepiej wyeksponowany. Dziękujemy za ratowanie takich drobnych acz istotnych elementów naszej historii.
- 107 8
-
2023-06-11 16:57
Na Wiki przy opisie tego pomnika jest pełna lista imion i nazwisk ludzi wymienionych na tym pomniku (2)
Niemieckobrzmiące są w mniejszości. A i to też pewnie byli ludzie identyfikujący się jako Polacy. I jak przy tej liście wyglądają niemieckie twierdzenia, że to jakoby były ziemie "rdzennie niemieckie" ??
- 28 4
-
2023-06-11 19:47
To jest pomnik chwały Prus.
- 0 7
-
2023-06-12 07:32
Prawda nie obchodzi nikogo.
- 0 1
-
2023-06-11 14:43
Pomniki pomnikami.... (4)
Ja się pytam, kiedy wróci na swoje miejsce historyczny krzyż postawiony przez Kaszubów stojący w dawnym "Parku Śledzia" z ul. Waszyngtona. Nawet komuna go nie tknęła, a deweloper kilka tygodni temu pozwolił sobie na jego usunięcie. Wyznaczał on brzeg morza przed budową portu. Jeszcze trochę takiego postępowania, a dzieciaki będą myśleć, że Yacht Park był od zawsze.
- 110 10
-
2023-06-11 15:54
Prawda to
- 14 2
-
2023-06-11 18:59
silver screen zniszczyl galerie sztuki i smazalnie ryb oraz drzewa ktore byly malym parkiem miedzy waszyngtona a blyskawica.
- 15 3
-
2023-06-11 21:39
Skandal
Oczekujemy wyjaśnień !!!!
- 4 4
-
2023-06-12 11:03
Krzyż został zdemontowany i przeniesiony do pracowni konserwatorskiej. Jest w trakcie renowacji. Wróci na swoje miejsce, a teren w jego pobliżu zostanie specjalnie urządzony
- 3 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.