• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najchętniej czytane teksty historyczne w 2013 roku

Michał Sielski
3 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Artykuł o zimach stulecia przeczytało ponad 64 tys. osób. Artykuł o zimach stulecia przeczytało ponad 64 tys. osób.

Przypominamy cieszące się największym zainteresowaniem teksty historyczne, które wybraliśmy spośród 255 artykułów, jakie trafiły do naszego serwisu Historia w minionym, 2013 roku.



Rzekomo historia nie każdego pasjonuje. Wystarczy jednak dodać słowo "niesamowita", albo nawet "ciekawa" i już okazuje się, że jest inaczej. W serwisie Historia właśnie w taki sposób staramy się przedstawiać wydarzenia z przeszłości. Bez naciągania na chwytliwe tytuły skrywające miałką treść, ale ze starannym doborem tematów, które są naszym zdaniem interesujące. Jak się okazuje - nie tylko naszym, bo coraz częściej teksty historyczne są polecane przez naszych czytelników i są coraz chętniej przez was czytane. Niezmiernie nas to cieszy, dziękujemy!

Jakie teksty były najchętniej czytane w 2013 roku?

Miejsce 6: Naziści chcieli rozbudować Gdańsk

Nazistowskie wizje rozbudowy Gdańska były oczywiście tworzone z wielkim rozmachem. Na Starym Chełmie zaczęto budować domy, ale z planowanych 200, stanąć zdążyło 50. Najważniejszą przestrzenią hitlerowskich twierdz miały być jednak Gaufora, stanowiące nowe obiekty władzy. Służyć one miały też w pewnym stopniu rozrywce mieszkańców. Oprócz biur administracji, przewidywano bowiem opery, teatry czy obiekty sportowe. Wielkie gmachy miały sławić Adolfa Hitlera i siłę III Rzeszy.

Miejsce 5: Wspominamy katastrofę autobusu

19. rocznica katastrofy w Kokoszkach wspominana przez dowódcę tamtej akcji ratowniczej, st. bryg. Edmunda Kwidzińskiego, który był jednym z pierwszych strażaków na miejscu tragicznego zdarzenia, także zainteresowała naszych czytelników. Katastrofa wstrząsnęła bowiem całym Pomorzem. W sumie w całej katastrofie śmierć poniosły 32 osoby, siedmiu pasażerów zmarło w czasie drogi do szpitala lub już w szpitalu.

Miejsce 4: Tajemnice mostu obrotowego

Jedyny w Trójmieście most obrotowy przeżył I wojnę światową, przetrwał II wojnę światową, ale zbliżający się remont linii kolejowej z gdańskiego portu do Pruszcza oznacza najprawdopodobniej koniec jego istnienia.

Jednak most obrotowy zbyt mobilny w ostatnich latach nie był. Otwierany najczęściej był w okresie międzywojennym, kiedy kwitł transport rzeczny. Prawdopodobne ostatni raz przęsło ustąpiło miejsca jednostce pływającej w latach 60., kiedy przepływał tam bocznokołowiec wycieczkowy "Bałtyk". Z relacji świadków tego wydarzenia wynika, że otwarcie i zamknięcie przęsła trwało ok. godzinę.

Zdarzały się też tam wypadki. 13 maja 1922 r. maszynista Ernest Barbulla nie zauważył w porę zamkniętej dla kolei przeprawy nad Martwą Wisłą. Parowóz przejechał po pierwszym - stałym - przęśle i tuż za nim runął do Martwej Wisły. Kilkunastotonowa maszyna zatonęła w mgnieniu oka wraz z maszynistą.

Miejsce 3: Ciężarówka Wehrmachtu w Gdyni

Ciężarówka Wehrmachtu odkopana na terenie jednostki wojskowej w Gdyni także cieszyła się sporym zainteresowaniem. Pozostałości niewielkiej ciężarówki Steyr 1500, używanej pod koniec wojny przez wojska niemieckie spoczywały na terenie jednostki Marynarki Wojennej. Niemcy porzucili pojazd, szykując się do ewakuacji drogą morską z oblężonej Gdyni. Służył jako wóz dowódców i środek transportu jednostek policyjnych, dlatego często pojawia się na fotografiach robionych podczas łapanek. Pięciometrowe auto mogło przewieźć 2,5 tony ładunku, lub - w zależności od wersji - do ośmiu żołnierzy.

Miejsce 2: Nieznane zdjęcia Gdańska z czasów wojny

Gdy turysta przyniósł do biblioteki Polskiej Akademii Nauk zdjęcia z okresu II wojny światowej, mało kto spodziewał się, że będą miały taką wartość. Szybko okazało się jednak, że 42 bardzo dobrej jakości odbitki przedstawiające głównie architekturę Gdańska, mają ogromną wartość dokumentacyjną. Część zdjęć przedstawia nieistniejące dziś miejsca, jak choćby dawną ul. Karpią. Kilku z nich nadal nie udało się jeszcze rozszyfrować.

Miejsce 1: Zimy stulecia w Trójmieście

Zdecydowanie największym zainteresowaniem ponad 64 tys. czytelników cieszył się tekst o zimach stulecia w Trójmieście. Opublikowaliśmy go 6 grudnia, gdy Trójmiasto zmagało się z pierwszymi w tym sezonie opadami śniegu i związanym z nimi - jak zawsze - paraliżem komunikacyjnym. Jednak jak się ma zamknięta na dwie godziny obwodnica Trójmiasta, do odśnieżanych przez czołgi ulic i tuneli drążonych w śniegu, by samochody mogły wyjechać z miasta? Kiedyś od mrozu pękały nie tylko szyny, ale i drzewa, a odcięte od dostaw opału Trójmiasto było w stanie klęski żywiołowej ogłaszanej przez wojewodę gdańskiego.

Na szczęście to już jednak historia...

Opinie (9)

  • dawniej to były czasy. a teraz kryzys goni kryzys. 5 cm śniegu i paraliż na drogach.

    • 8 3

  • z zakurzonych serwerowni początku XXI wieku... (1)

    Analiza odzyskanych danych z dysków odnalezionych w ruinach podziemnych depozytoriow, na ktore przypadkowo natrafili chińscy uczeni w okolicach dawnej aglomeracji tzw. Trójmiasta z poczatku xxi wieku, wskazują na wyjątkowo spokojny i zamożny tryb zycia prowadzony przez
    ówczesnych mieszkańców dawnej polski z przed wbs (wielkiej burzy solarnej i pgg (pandemii grypy globalnej) z lat 30-tych xxi wieku.

    europejska agencja informacyjną 02.01.2067 r.

    • 10 2

    • Anno Domini 2013

      • 2 0

  • Może opiszcie o tym jak Gdańsk jest polskim miastem wbrew wyznawcą Danzigu. (5)

    Niestety ludzie podchodzą tylko do ostatnich 150 lat przed wojną kiedy to oficjalnie/nieoficjalnie rządzili tu niemcy.

    650 lat polski
    300 lat niemiecki

    Założony przez Słowian.

    Danzig to nazwa wyłącznie niemiecka i używana przez potomków wiadomo kogo z powodu problemow z obecną i historyczną nazwą Gdańsk.

    Dbajmy o naszą wiedzę historyczną bo patrząc na to co się dzieje na zachodzie (np. w niemieckiej TV propaganda i fałszywe informacje w serialach) to niedługo okaże się że to Polska wywołała 2 wojnę światową i mordowała ludzi.

    • 9 7

    • Danzig

      Danzig Dantzig Gdańsk uber alles !!!

      • 0 1

    • Urbs Gydanzys zawsze czeski!! (2)

      Gdańsk / Danzig jest tak samo polski jak i niemiecki, czeski (przejściowo za Przemysla II), francuzki (za Napoleona) czy holenderski, szkocki, rosyjski, duński, pruski, gosiu czy kaszubski...żydowski.
      To nie kwestia stażu
      danej administracji lecz wielokulturowej , wieloreligijnej czy wielonarodowosciowej sztafety pokoleń jego mieszkańców!!

      • 2 2

      • (1)

        czyli polski!!

        • 2 0

        • Czyli GDAŃSKI...!!

          • 0 0

    • Gdańsk

      ha,ha,ha,ha Gdański nigdy nie był ani polski ani niemiecki , może trochę niderlandzki!!! może w latach 30 ubiegłego wieku Niemcy się tu troszkę bardziej rozpasalii, ale I Wolne Miasto Gdańsk to za czasów Napoleona, no więc i troszke francuskie! Gdańsk leży w takim bardzo newralgicznym miejscu na mapie Europy! I jeszcze dostęp do morza! w 1454-1457 Gdańsk dostał od króla polskiego Kazimierza tzw. Wielki Przywilej! I stał się kasą dla państwa polskiego, ale Gdańsk był zawsze Gdański! Dziwne, ze TUBYLCY czyli Gdańszczanie o tym nie mówią!!!

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

W czasie II wojny światowej niemieckie wojska wykorzystywały Twierdzę Wisłoujście jako:

 

Najczęściej czytane