• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nagrobki jako budulec

3 czerwca 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Schody do lasu: były z nagrobków, są z drewna
Niezwykłego odkrycia dokonano podczas prac drogowych na ulicy Spacerowej w Gdańsku. Podczas prowadzenia wykopów dla podziemnych instalacji, znaleziono kilkanaście fragmentów poniemieckich nagrobków z nieistniejących już cmentarzy. Po II Wojnie Światowej wykorzystywano fragmenty nagrobków do utwardzania nawierzchni, wykonywano z nich nawet schody, chodniki i ogrodzenia.

- W Gdańsku problem ten został rozwiązany, ponieważ w maju otwarte zostało gdańskie lapidarium do którego będą trafiały historyczne nagrobki - mówi Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Trudno dokładnie stwierdzić z jakiego okresu pochodzą owe nagrobki, bo na większości z nich zachowały się jedynie fragmenty napisów. Na prośbę Mariana Kwapińskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków dokonano selekcji gruzu, wybierając kilkanaście fragmentów nagrobków. Na razie trafiły na składowisko.

- Usiłujemy powołać komisję, która będzie dokonywała selekcji nagrobków, które maja trafić do lapidarium. Wszystkie nagrobki, które będą miały charakter historyczny trafią do lapidarium - dodaje Romuald Nietupski.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku ma też projekt, związany z upamiętnieniem miejsc w których znajdowały się niegdyś, nieistniejące już dziś stare cmentarze.

- W Gdańsku było dużo cmentarzy, które zostały zlikwidowane. Chcemy je upamiętnić, zwłaszcza te na terenie których powstały zieleńce. Od tego roku będziemy ustawiać płyty granitowe z informacją o nazwie tego cmentarza, w jakich latach istniał i jakiego obszaru dotyczy - dodaje Romuald Nietupski.

Lapidarium znajduje się w parku przy ulicy Narutowicza, przylegającym do Politechniki Gdańskiej. Trafiły tam już pierwsze nagrobki znalezione na ulicy Spacerowej. W to miejsce będą również trafiały wszystkie inne nagrobki, które zostaną zakwalifikowane przez komisję.

Ulica Spacerowa jest tylko jednym z kilku miejsc w których dokonano takiego odkrycia. nagrobki znajdowano też w innych częściach Gdańska. Ostatnio - między innymi wbudowany w nawierzchnię nagrobek przy ulicy Matemblewskiej. Trzy nagrobki znaleziono przy ulicy Śniadeckich. Dwa z nich trafiły już do lapidarium.
Hit FM

Opinie (34) 5 zablokowanych

  • Na Oruni

    Na Oruni w parku przy ulicy Związkowej jest (była) piaskownica - jak ktoś się jej dokładnie przyjrzy zauważy, że niektóre z kamieni na jej bocznych ściankach to płyty nagrobne. Pisał o tym pan Samp albo pan Tusk w jednej ze swoich publikacji.

    • 0 0

  • odkrycie nagrobkow

    jako dziecko mieszkalem na ul.Tysiaclecia byl tam lasek wokol ktorego byl gleboki row i pamietam jednego roku nie pamietam ktorego gdzies na poczatku lat 70 caly ten row zostal zasypany nagrobkami o ile mnie pamiec nie myli z hebrajskimi napisami.Wiekszosc tych nagrobkow na pewno byla marmurowa.na pewno i inni mieszkancy tej ulicy jak siegna pamiecia w stecz to sobie to przypomna.Z powazaniem dawny mieszkaniec ul. 1000 lecia Mieczyslaw kwiatkowski.

    • 0 0

  • sprostowanie

    nie wiesz co piszesz! radziecki cmentarz znajduje sie na ulicy Gielguda, jak nie wiesz to nei pisz gdzie jest "jedyny" pseudo doktorku

    • 0 0

  • taka prawda, że wpojenie nam nienawiści do niemiec hitlerowskich wyzwoliło w nas fornalskie geny nie znające ojca, a i co do matki są wątpliwości, bez historii i przeszłości...
    takie urobienie umysłów pozwoliło już bez wiekszych skrupułów i ceregieli usunąć pamiątki świadczące o niemieckości gdańska
    cmentarze są takimi miejscami...

    • 0 0

  • jestem ortodoksem, ale

    podoba mi się idea sadzenia drzew zamiast budowania drogich nagrobków.

    • 0 0

  • kim ty jestes? chyba dendrolubem

    wez uzywaj albo wlasciwie slów albo wyjasniaj na czym polega to co uzyles w zdaniu. zeby sie osmieszac nie potrzebujesz forum.

    ile ty miales z jezyka ojczystego gregrozo?
    naucz sie komunikatywnosci kiedyś. Pozdrowienia!

    • 0 0

  • Gdańsk....

    był przed wojną miastem gdzie jakoś udawało się godzić różne nacje, z korzyścią dla rozwoju miasta. Zaszkodziło mu chyba nie tyle istnienie i nawet nie rozwój ile kierunek jaki przyjęła hitlerowska grupa nazistów która zdominowała Niemców, omamiła. A po wojnie głupota komunistów którym się wydawało że jak się nazwie wszystko piastowskimi nazwami to od razu kraj Piastów się z tego zrobi. Z rozpędu wysiedlono nie tylko Niemców ale też Gdańszczan - przedwojennych Polaków. Znam rodzinę którą wysiedlono a którzy przed wojną działali w Towarzystwie Macierzy Szkolnej (polskim) i klubie Gedania (również). Komuniści próbowali zatrzeć jakiekolwiek ślady istnienia Niemców. Ja też pamiętam że jak się jechało tramwajem przez Al.Zwycięstwa to po obu stronach były stare cmentarze o które nikt nie dbał. Kiedyś zajrzałam, nazwiska na tabliczkach w większości niemieckie, ale polskie też były. Rosły tam pokrzywy prawie metrowej wysokości. Dopiero w okresie budowy drugiej jezdni na tej ulicy te tereny uporządkowano ale niestety cmentarz zlikwidowano, nagrobki wywieziono. Tak naprawdę nagrobków z płytami granitowymi lub marmurowymi niewiele było, groby były przeważnie uformowaną pryzmą ziemi obsianą na brzegach trawą w środku kwiatkami i krzyżem, na bogatszych grobach metalowym lub kamiennym, na biedniejszych drewnianym. Te wielkie pokrzywy pamiętam do dziś.

    • 0 0

  • "ile ty miales z jezyka ojczystego gregrozo?"

    taki stary kawał jest
    nie o cmentarzach ale zawsze
    rok 1983, kolejka do miesnego, klient dochodząc do lady rzuca nerwowo:
    - pani? a na ile ta kiełbasa?
    - a na miesiąc - pada odpowiedź
    - no dobra, nie na ile, ale po ile ta kiełbasa??
    - a po jednym plasterku dziennie...

    sama trąbo naucz sie stosować swój ojczysty język poprawnie zanim innych zaczniesz POuczać
    od POuczania są cieniasy....

    • 0 0

  • niszczenie starych cmentarzy

    Nie mam nic przeciwko niemieckim cmentarzom, o których jest artykuł, ale niejeden stary cmentarz (cmentarz gdański, z częścią nazwisk brzmiących polsko a częścią niemiecko) został zniszczony pod rozbudowę miasta. Może o nich też ktoś wspomni??

    • 0 0

  • uwaga uwaga kasia !

    dendrolubem ? o czym Ty do mnie rozmawiasz ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańszczanin, który na przełomie maja i czerwca 1981 roku przeprowadził strajk głodowy z żądaniem wypuszczenia wszystkich więźniów politycznych PRL to:

 

Najczęściej czytane