• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kamienny Gdańsk sprzed 150 lat

ms
17 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 

Unikalne dzieło XIX-wiecznych gdańskich geodetów, kartografów i drukarzy, czyli kamienne tablice z planem miasta można oglądać od wczoraj w Muzeum Archeologicznym.



Wystawa jest konsekwencją przypadkowego odkrycia, do jakiego doszło w zeszłym roku na terenie składnicy konserwatorskiej w Oliwie. Pod pryzmą innych zabytków odkryto osiemnaście wapiennych tablic wykonanych w drugiej połowie XIX wieku.

Okazało się, że na tablice naniesiono metodą litograficzną sporządzony w latach 1863-68 plan Gdańska wykonanego przez Daniela Buhsego. Opracowanie to powstało m.in. na potrzeby urzędników sądowych i odpowiedzialnych za ściąganie podatków. Było tak precyzyjne, że służyło m.in. do opisywania nieruchomości przy zakładaniu ksiąg wieczystych.

Aby umożliwić replikację planu przeniesiono go metodą litografii na wapienne tablice. Po zwilżeniu ich wodą zachowywały się jak pieczęć. Wystarczyło ich osiemnaście (każda o wadze od 80 do 120 kg) aby przedstawić teren historycznego śródmieścia Gdańska od Biskupiej Górki, przez Gradową Górę, Bramę Oliwską, Stocznię Cesarską, Kanał Na Stępce i Opływ Motławy.

Do naszych czasów przetrwało jedynie kilka odbitek tego planu, z których jedna przechowywana jest w zbiorach gdańskiej biblioteki PAN.

- Pod koniec XIX wieku Gdańsk zaczął się zmieniać. Wtedy to przystąpiono m.in. do rozbiórki fortyfikacji otaczających miasto. Plan Buhsego jest dziś dla nas niezwykle cenny, gdyż pokazuje Gdańsk dokładnie w okresie poprzedzającym jego wielką rozbudowę - tłumaczy Marcin Tymiński z urzędu pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Planem Buhsego posługiwano się przy odbudowie Gdańska po zniszczeniach II wojny światowej. Dzisiejsze Główne Miasto prawie dokładnie pokrywa się z tym, jakie możemy znaleźć właśnie na planie Buhsego...
ms

Miejsca

Opinie (43) 2 zablokowane

  • mitch

    To wielu zabuzan i kresowiaków zachowali kształt historycznego miasta, wykładowcy z PG i ASP. Masz czasami bardzo ciekawe opinie, a nieraz zachowujesz się jak sfrustrowany ksenofob, któremu przeszkadza, że do miasta przyjechali nowi ludzie. W całej historii świetności Gdańska przyjeżdżali tu napływowi ludzie. To nie jest wina zabużan ani kresowiaków(Polaków), że Niemcy rozpoczęli tu wojnę światową, a potem okrutnie zachowywali się na ziemiach swojego sojusznika. Rusek tu tak wjechał z czołgiem jak jemu wjechali. Tak to traktujesz, jakby wojny w ogóle nie było i nagle do Gdańska wjechali Ruscy na czołgach (nie wiadomo czemu?) Mnie też żal tych zabytków, ale była wojna światowa i tak samo Niemcy niszczyli miasta i mordowali ludzi, może trochę opmijając Pomorze, bo uważali je za swoje. Stąd tutaj może miłe wspomnienia, ale w innych rejonach takich nie mają.
    Wracając do zburzonych gdańskich kamieniczek: Sa bardzo ciekawe ksiązki historyczne o niemieckiej polityce w czasie II wojny co do zabytków.

    • 0 0

  • Wapienne tablice..

    Popieram opinię Mitch`a, odbudować stare miasto oraz wyspę spichrzów,w\g starych planów.

    • 0 0

  • popieram zachowanie starego i budowe nowego

    ten ci BERLINA I BARCELONY nie widzial niech sobie pluje w brode , gdyz nie moze porownac - nalezy budowac moi drodzy slowianie - gdyz GDANSK otrzymalismy fuksem ale jako sila robocza w porcie to troche udzialu mielismy wiec teraz do dziela wykarzcie sie czy potraficie utrzymac miasto tak aby blyszczlo kultura pozrwiam - trojmiasto -

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Popularny w Sopocie Monciak kiedyś nosił nazwę:

 

Najczęściej czytane