• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jedno miejsce, różne lata: dworzec PKS na Targu Siennym

Michał Brancewicz
18 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (149)
Budynek dworca PKS funkcjonował na Targu Siennym, na przedłużeniu ul. Rogaczewskiego w latach 1957-1973. Budynek dworca PKS funkcjonował na Targu Siennym, na przedłużeniu ul. Rogaczewskiego w latach 1957-1973.

Targ Sienny był przez dekady miejscem, gdzie zatrzymywały się linie miejskich i podmiejskich autobusów. Pod koniec lat 50. powstał nawet budynek dworcaMapka w miejscu późniejszej Gildii. Dzisiaj nie ma już po nim śladu, bo na Targu Siennym stoi kompleks handlowy Forum Gdańsk.



Targ Sienny i Rakowy kojarzą się dzisiaj głównie z tym, że na ich terenie stoi kompleks handlowy Forum Gdańsk. Nieco starsi pamiętają jeszcze, że kiedyś istniała tam Gildia, duży parking oraz pętla autobusowa.

I właśnie na tej ostatniej funkcji warto się skupić, gdyż autobusy zatrzymywał się tam już 110 lat wcześniej.

Dworzec autobusowy na Targu Siennym ok 1920 roku. Budynki widoczne z prawej strony to Dominikswall (Wały Dominika), obecnie ul. Okopowa i Wały Jagiellońskie. Dworzec autobusowy na Targu Siennym ok 1920 roku. Budynki widoczne z prawej strony to Dominikswall (Wały Dominika), obecnie ul. Okopowa i Wały Jagiellońskie.
Jak podaje Gedanopedia, gdański dworzec autobusowy działał na Targu Siennym od 1912 r. Był to właściwie plac z peronami. Taką samą funkcję pełnił też w latach 1919-1945. Przez dekady to stamtąd odjeżdżały wszystkie miejskie i podmiejskie autobusy.

Tymczasowy dworzec przetrwał prawie 20 lat



Budynek dworca PKS funkcjonował na Targu Siennym w latach 1957-1973. Budynek dworca PKS funkcjonował na Targu Siennym w latach 1957-1973.
W 1954 r. oddano do użytku dworzec autobusowy, który miał istnieć na Placu 1 Maja (taką nazwę miał Targ Sienny w PRL-u) tylko przez pięć lat, ale trzy lata później na potrzeby podróżnych wybudowano budynek z kasami, poczekalnią i bufetem.

Obiekt powstał na przedłużeniu ul. RogaczewskiegoMapka, gdzie w latach 90. stanie blaszany pawilon Gildii, a prowadzić do niego będzie kładka nad torami kolejowym.

W 1963 r. dworzec miał 11 peronów odjazdowych i trzy przyjazdowe. Plac był jednak ograniczony z jednej strony kanałem Raduni, a z drugiej wykopem kolejowym, dlatego nie było szans na dalszą rozbudowę i zwiększenie przepustowości.

Pętla autobusowa w centralnym punkcie Targu Siennego i Rakowego istniała do 2014 roku. Pętla autobusowa w centralnym punkcie Targu Siennego i Rakowego istniała do 2014 roku.

Przenosiny do nowego dworca na 3 Maja



Dlatego w 1973 r. przestał istnieć i dworzec przeniesiono do nowo wybudowanego budynku przy ul. 3 MajaMapka, gdzie działa do dziś.

Do 2014 r., w centralnym miejscu Targu Siennego i RakowegoMapka, istniała pętla, gdzie kursy kończyło kilka linii autobusowych.

W 2018 r. otwarto na tym terenie centrum handlowe Forum Gdańsk.
Dzisiaj na Targu Siennym i Rakowym znajduje się kompleks Forum Gdańsk.  Dzisiaj na Targu Siennym i Rakowym znajduje się kompleks Forum Gdańsk.

Opinie (149) 7 zablokowanych

  • pani dulkiewicz wszystkich wczasowiczów zaprasza na dworzec pks 21 wieku szok gwarantowany nie ma takiego drugiego na świecie jest ponad czasowy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sprawdź się

Na Targu Rakowym w Gdańsku znajduje się pomnik jednej z ofiar stanu wojennego. Kogo upamiętnia?

 

Najczęściej czytane