Znalezisko historyczne

Gotycki kapitel z zamku krzyżackiego

Gotycką głowicę kolumny odkryto podczas badań archeologicznych mających miejsce u zbiegu ulic Szafarnia i Długie Ogrody w 2008 roku. Zabytek znajdował się we wkopie budowlanym pod XX-wieczną żelbetową ławą fundamentową. Kapitel wykonany był z wapienia pochodzącego prawdopodobnie ze Szwecji. Jest to niezwykle cenne znalezisko. Podobnie jak trzy inne takie takie głowice znajdujące się w Dworze Artusa znaleziona ostatnio wydatowana jest na XIV wiek. Prawdopodobnie wszystkie te elementy podtrzymywały sklepienie dużej sali w budynku zamku krzyżackiego. Zamek po ustąpieniu krzyżaków był sukcesywnie rozbierany, a cegły i elementy kamieniarskie były wtórnie wykorzystane przez gdańskich mieszczan. (Fot. W. Wojda)

Opinie (2)

  • obostrzenia miejskiego konserwatora zabytków - prowadzą do absurdów

    tu trzeba wrócić do tradycji z dawnych czasów.... stare budynki rozbierać - a materiały z nich wykorzystywać do budowy nowych

    • 0 3

  • Polecam stronę

    miasta gwiazdy, o dawnym słowiańskim budownictwie i absurdach w przypisywaniu budowli z cegły krzyżakom. lub Szwedom, narodom łupieżców którzy dawną Polskę jedyne co mogli zrobić to łupili.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1949 Pierwszy rejs statku S/S Sołdek opis W swój pierwszy rejs wyruszył ze Szczecina, S/S Sołdek, pierwszy polski statek zbudowany w Gdańsku po wojnie. Przewiózł ładunek węgla do Belgii.

Najczęściej czytane