wiadomości

stat

Gdynia upamiętniła kolejnych żeglarzy

artykuł historyczny
Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego.
Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zygfryd Perlicki i Zbigniew Puchalski - to kolejni żeglarze uczczeni w Alei Żeglarstwa Polskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. - Razem opłynęli świat, ale byli też wyjątkowymi indywidualnościami - mówi Aleksander Gosk, żeglarz i wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.Interesujesz się historią żeglarstwa?

tak, to ciekawe odniesienie do dzisiejszych czasów

30%

pobieżnie, znam trochę historyjek

15%

raczej nie, ale w Trójmieście zawsze się o tym coś usłyszy

27%

nie, to nie dla mnie

28%
Zygfryd Perlicki w środowisku żeglarskim znany był jako "Zyga". Legendą stał się już za życia. Startował w igrzyskach olimpijskich, w słynnych regatach Whitbread Round The World Race oraz Admiral's Cup. Nie tylko żeglował, ale "zarażał" miłością do morza i żeglarstwa kolejne pokolenia choć jako młody chłopiec chciał zostać pilotem.

Mimo zacofanego sprzętu z PRL, jak równy z równym rywalizował z rywalami z całego świata, którzy nie ukrywali, że szanują go za prezentowany poziom, mimo przeciwności losu.

Żeglarz regatowy po godzinach- Pracowałem w Stoczni Komuny Paryskiej do godziny 15, a potem żeglowałem. Jedynym przywilejem dla sportowców był wówczas urlop sportowy oraz zwolnienie na regaty - wspominał na łamach "Głosu Wybrzeża".
Mimo tego Perlicki bezapelacyjnie triumfował w regatach Kieler Woche, na jachcie "Kapitan" wygrywając we wszystkich wyścigach. W latach 1960-1966 był nieprzerwanie mistrzem Polski w klasie Star. Kto wie, czy nie przywiózłby olimpijskiego medalu, gdyby Polska w ramach oszczędności nie wycofała ekipy żeglarskiej i koszykarskiej z igrzysk w 1960 roku. Ostatecznie gdynianin olimpijczykiem został w 1972 roku. Wystartował w klasie Soling na jachcie, który był cięższy od jachtów rywali i zajął ósme miejsce.

 11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego
11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W cztery lata dookoła świataW latach 1973-1974 dowodził jachtem "Copernicus" w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round The World Race, w których zajął 11. miejsce. Opłynął glob w 204 dni. W 1977 i 1979 roku wziął udział w Admiral's Cup na jachtach "Hajduk" i "Hadar".

Zbigniew Puchalski to natomiast żeglarz, który wsławił się m.in. samotnym rejsem dookoła świata na jachcie "Miranda". Płynął przez 4 lata. W 1973 roku na jachcie "Copernicus", wraz z Zygfrydem Perlickim wystartował w pierwszych załogowych, etapowych regatach wokółziemskich Whitbread Round the World Race.

Później przeprowadził się do Australii i na jachcie głównie wypoczywał. Napisał też książkę "Mirandą przez Atlantyk", w której opisał pierwszy start w OSTAR.
 11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego
11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Opinie (56) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1975 Początek budowy akademika Wyższej Szkoły Morskiej Uroczyste położenie kamienia węgielnego pod budowę pierwszego akademika Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dom dla studentów powstał przy ul. Beniowskiego.

1940 Działacze Polonii rozstrzelani W Wielki Piątek obok obozu Stutthof rozstrzelano 67 czołowych działaczy Polonii Gdańskiej. Ekshumacji dokonano w 1947 roku, co pozwoliło na pochówek na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu przy ul. Chrobrego na Zaspie.

Czy wiesz że...?

W którym z gdańskich ratuszy mieści się Sala tzw. Mieszczańska ?