wiadomości

stat

Gdynia upamiętniła kolejnych żeglarzy

artykuł historyczny
Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego.
Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zygfryd Perlicki i Zbigniew Puchalski - to kolejni żeglarze uczczeni w Alei Żeglarstwa Polskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. - Razem opłynęli świat, ale byli też wyjątkowymi indywidualnościami - mówi Aleksander Gosk, żeglarz i wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.Interesujesz się historią żeglarstwa?

tak, to ciekawe odniesienie do dzisiejszych czasów

30%

pobieżnie, znam trochę historyjek

15%

raczej nie, ale w Trójmieście zawsze się o tym coś usłyszy

27%

nie, to nie dla mnie

28%
Zygfryd Perlicki w środowisku żeglarskim znany był jako "Zyga". Legendą stał się już za życia. Startował w igrzyskach olimpijskich, w słynnych regatach Whitbread Round The World Race oraz Admiral's Cup. Nie tylko żeglował, ale "zarażał" miłością do morza i żeglarstwa kolejne pokolenia choć jako młody chłopiec chciał zostać pilotem.

Mimo zacofanego sprzętu z PRL, jak równy z równym rywalizował z rywalami z całego świata, którzy nie ukrywali, że szanują go za prezentowany poziom, mimo przeciwności losu.

Żeglarz regatowy po godzinach- Pracowałem w Stoczni Komuny Paryskiej do godziny 15, a potem żeglowałem. Jedynym przywilejem dla sportowców był wówczas urlop sportowy oraz zwolnienie na regaty - wspominał na łamach "Głosu Wybrzeża".
Mimo tego Perlicki bezapelacyjnie triumfował w regatach Kieler Woche, na jachcie "Kapitan" wygrywając we wszystkich wyścigach. W latach 1960-1966 był nieprzerwanie mistrzem Polski w klasie Star. Kto wie, czy nie przywiózłby olimpijskiego medalu, gdyby Polska w ramach oszczędności nie wycofała ekipy żeglarskiej i koszykarskiej z igrzysk w 1960 roku. Ostatecznie gdynianin olimpijczykiem został w 1972 roku. Wystartował w klasie Soling na jachcie, który był cięższy od jachtów rywali i zajął ósme miejsce.

 11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego
11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W cztery lata dookoła świataW latach 1973-1974 dowodził jachtem "Copernicus" w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round The World Race, w których zajął 11. miejsce. Opłynął glob w 204 dni. W 1977 i 1979 roku wziął udział w Admiral's Cup na jachtach "Hajduk" i "Hadar".

Zbigniew Puchalski to natomiast żeglarz, który wsławił się m.in. samotnym rejsem dookoła świata na jachcie "Miranda". Płynął przez 4 lata. W 1973 roku na jachcie "Copernicus", wraz z Zygfrydem Perlickim wystartował w pierwszych załogowych, etapowych regatach wokółziemskich Whitbread Round the World Race.

Później przeprowadził się do Australii i na jachcie głównie wypoczywał. Napisał też książkę "Mirandą przez Atlantyk", w której opisał pierwszy start w OSTAR.
 11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego
11.06.2018 Odsłonięcie tablic poświęconych pamięci Zygfryda Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (56)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1659 Maria Ludwika w pracowni Jana Heweliusza W pracowni Jana Heweliusza przy ul. Korzennej 53 - 55, gościła i uczestniczyła w obserwacji nieba żona króla Jana Kazimierza, Maria Ludwika