• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzieci fałszowały monety na Pomorzu

Jarosław Kus
21 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat O morderstwie na jachcie i upartej nudystce
Widok z parkingu pomiędzy budynkami Dworca Głównego na Podwale Grodzkie. Pośrodku niedawno przebudowany Hotel Eden. Żadna z widocznych na zdjęciu kamienic nie istnieje. W ich miejscu znajduje się jezdnia w kierunku Wrzeszcza oraz City Forum. Fotografię wykonano w 1932 r. Widok z parkingu pomiędzy budynkami Dworca Głównego na Podwale Grodzkie. Pośrodku niedawno przebudowany Hotel Eden. Żadna z widocznych na zdjęciu kamienic nie istnieje. W ich miejscu znajduje się jezdnia w kierunku Wrzeszcza oraz City Forum. Fotografię wykonano w 1932 r.

Podczas dzisiejszej podróży w przeszłość cofamy się do marca roku 1932. Tym razem przeczytamy m.in. o przelocie meteoru nad Gdańskiem czy przemycie na granicy polsko-gdańskiej. Przeczytamy również o działającej na Pomorzu szajce fałszerzy monet, którymi okazała się... grupa dzieci.



Choć nie wiemy, czy meteor poruszający się "z południa na północ" i "promieniujący oślepiającem światłem", który dość niespodziewanie przeciął niebo nad Gdańskiem, można uznać za oznakę nadchodzącej wiosny, nie ma żadnej wątpliwości, że w marcu roku 1932 wszyscy są już jej bardzo spragnieni.

Niestety, nie wszystkim jest dane doczekać nadejścia tej pory roku, gdyż niektóre "warjackie czyny" nie kończą się happy endem...


Na morzach i oceanach wciąż jednak króluje zima, o czym przekonuje się "polski statek Pułaski, który z zimowymi warunkami zmaga się podczas swej ostatniej podróży do Nowego Jorku".

By uniknąć uciążliwego pokrycia pokładu "szklistą warstwą lodu", Dar Pomorza żegluje po ciepłych morzach południowych, spędzając ostatnie chwile mijającej zimy w gorącym Pernambuco.


Zimowa pogoda nie jest jednak żadną przeszkodą dla hitlerowców, którzy znowu planują "zwycięski" marsz na Gdańsk. Okazuje się, że w Wolnym Mieście jest chyba więcej niż tylko jeden "oszalały hitlerowiec".

Szkoda, że tej swojej niespożytej energii narodowi socjaliści nie chcą użyć w celu znacznie pożyteczniejszym niż kolejna awantura polityczna. Czy nie lepiej niż iść do knajpy na wódkę, walczyć chociażby ze szczurami?


Lecz dla Polski ważniejsze od niemieckich mrzonek są najwyraźniej coroczne imieniny marszałka Piłsudskiego*, więc "niema [też - dop. red.] zagadnienia korytarza polskiego" (choć jest przecież "problem Prus Wschodnich").

Jest jednak w polskim interesie nieustannie podkreślać "bezsporne prawa Polski do Pomorza". Tego samego, które jest właśnie... zalewane monetami fałszowanymi przez dzieci! Najwyraźniej "kwitnącem zdrowiem cieszą się [nie tylko - dop. red.] dzieci", które "codziennie dostają Emulsję Scotta"...


Jednak z ekonomicznego punktu widzenia dla Pomorza znacznie groźniejszy jest - mimo wszystko - narastający "niemiecko-gdański przemyt". Nie bez wiedzy gdańskiego senatu "powoduje [on - dop. red.] miljonowe straty polskiego gospodarstwa i skarbu".

Ale co się dziwić, polscy celnicy - zamiast zająć się rzetelnie swoją pracą - zachowują się jak ten na szosie Sopot-Orłowo...


Lecz ludzie chcą żyć nie tylko w dobrobycie, bo znacznie ważniejszym jest życie w pokoju, stąd też marcowa "gdańska manifestacja przeciwko wojnie".

Czy też i w Gdyni? Trudno powiedzieć, bo korespondencja w tej sprawie przepadła zapewne na poczcie w Chojnicach...


* Obchodzone 19 marca.

Źródło: "Gazeta Gdańska" nr 56 z 9 marca 1932 r. i nr 64 z 18 marca 1932 r., "Dziennik Bydgoski" nr 56 z 9 marca 1932 r. i nr 64 z 18 marca 1932 r., "Słowo Pomorskie" nr 64 z 18 marca 1932 r., "Ilustrowany Kurier Codzienny" nr 77 z 18 marca 1932 r. oraz "Ilustracja Polska" nr 12 z 18 marca 1932 r. Skany pochodzą z Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej oraz Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak w krzyżackim gdańsku nazywano różańce?

 

Najczęściej czytane