wiadomości

stat

Chcą postawić okręt podwodny na skwerze Kościuszki

artykuł historyczny

Tak wyglądał transport okrętu podwodnego na dziedziniec Akademii Marynarki Wojennej.


Waży ponad 370 ton, jest właśnie wycofywany z Marynarki Wojennej i nie bardzo wiadomo, co z nim zrobić. Miłośnicy militariów chcą, by okręt podwodny Kobben stanął na skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni i był atrakcją turystyczną.Czy okręt podwodny na skwerze Kościuszki byłby atrakcją?

nie, mało osób interesuje się militariami

10%

wszystko zależy od tego, czy będzie można do niego wejść

31%

tak, może nawet większą niż ORP Błyskawica

59%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 2789
Akcja "Kobbeny na cokoły" dopiero się rozpoczyna i pewnie szybko nie zakończy, ale z pewnością jest warta odnotowania. Miłośnicy polskiego morza wymyślili, że po zakończeniu eksploatacji okręty podwodne mogłyby być atrakcją nadmorskich miejscowości. Jeden z nich stoi już zresztą na placu przy Akademii Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni.

Czytaj więcej: Okręt podwodny przejechał przez miasto.

Pierwszy z Kobbenów ma stanąć na Łasztowni - to wyspa rzeczna na Odrze, w miejscu leżącym praktycznie naprzeciwko Wałów Chrobrego w Szczecinie. Drugi miałby się znaleźć w Gdyni. Planowana lokalizacja to skwer Kościuszki i plac naprzeciwko okrętu-muzeum ORP Błyskawica.

Okręt będzie można zwiedzić

- W obu przypadkach zakłada się eksponowanie okrętów podwodnych w sposób podobny do tego, jaki wcześniej zastosowano w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Postawiony tam na betonowych podstawach ORP "Jastrząb" ma bowiem wycięte otwory w burtach, pozwalające na wejście i zwiedzenie okrętu bez potrzeby schodzenia np. przez kiosk, co może być niebezpieczne - pisze portal Defence24.
Aby tak się stało, potrzebna jest jednak nie tylko decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej, ale przede wszystkim pieniądze, bo koszt operacji przeniesienia okrętu przed Akademię Marynarki Wojennej wyniósł ok. 2,5 mln zł. Na razie władze Gdyni nie odnoszą się do tego pomysłu, ani tym bardziej do tego, czy będą go chciały współfinansować.

Kobben mógłby być początkiem zmiany charakteru tej części centrum Gdyni, bo wśród historyków wciąż żyje nadzieja na wyciągnięcie niemieckiego U-Boota, który znajduje się niedaleko Helu. W tym przypadku nie oszacowano jeszcze jednak nawet kosztów takiej operacji i nie wiadomo, kiedy ktoś się jej podejmie. Pewne jest jednak, że trzeba to zrobić, bo wiadomo, że akumulatory i paliwo okrętu są zagrożeniem ekologicznym dla Bałtyku. On także mógłby stanąć na skwerze Kościuszki.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (218)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

kalendarz historyczny

1927 Otwarcie synagogi Przy ulicy Partyzantów we Wrzeszczu otwarta została nowo zbudowana synagoga. W 1938 roku zlikwidowana została przez hitlerowców. Od 1953 budynek był siedzibą szkoły muzycznej. Część pomieszczeń od kilku lat ponownie użytkuje gmina żydowska.

Najczęściej czytane