Postać historyczna

Tadeusz Wenda

urodzony:
23 lipca 1863
Tadeusz Wenda

Twórca projektu i budowniczy portu morskiego w Gdyni. Studiował w Warszawie w Szkole Głównej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym, w roku 1890 skończył w Petersburgu Instytut Komunikacji i rozpoczął pracę przy budowie kolei na terenie Rosji i Królestwa Polskiego. W latach wojny kierował budową portu w Windawie i Rewlu (dziś Tallin). Od chwili odzyskania przez Polskę niepodległości swoją bogatą wiedzę i zdolności oddał służbie ku jej rozwojowi. Budową zaprojektowanego przez siebie portu Gdynia kierował do roku 1932, po czym został naczelnikiem Wydziału Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego w Gdyni.

kalendarz historyczny

1963 Rozbitkowie uratowani na Zatoce Gdańskiej opis Dziewięciu rozbitków z zatopionego podczas sztormu na Zatoce Gdańskiej szwedzkiego statku Vestenhavn zostało uratowanych. Pomogła im załoga śmigłowca DS-361.

1926 Pierwszy polski oddział wartowniczy na Westerplatte opis Pierwszy polski oddział wartowniczy przybył na Westerplatte i objął służbę w Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Skład oddziału to 88 oficerów i żołnierzy.

1983 Zmarł Stanisław Hebanowski opis Zmarł Stanisław Hebanowski kierownik artystyczny Teatru Wybrzeże, znany literat, tłumacz i reżyser teatralny, od 1969 r.