Postać historyczna

Eugeniusz Kwiatkowski

Eugeniusz Kwiatkowski

Wicepremier, minister skarbu, przemysłu i handlu a przede wszystkim wielki wizjoner, budowniczy Gdyni. Znacznie przyczynił się także do powstania Stalowej Woli. Dzięki niemu w błyskawicznym tempie rozpoczęła się budowa gdyńskiego portu, który stał się dla międzywojennej Polski oknem na świat. Wcześniej stworzył podwaliny floty handlowej, uwalniając Polskę od opłacania obcych armatorów. Z jego inicjatywy powstała także Dalekomorska Flota Rybacka.

1457 Gdańsk otrzymał przywileje opis Gdańsk otrzymał od Króla Kazimierza Jagiellończyka przywileje regulujące ustrój miasta oraz przyjął dobra ziemskie na Żuławach.

1965 Poświęcenie nowej kaplicy w kościele Mariackim opis Ku czci 2779 zamordowanych polskich księży po drugiej wojnie światowej, została otwarta i poświęcona przez Biskupa Lecha Kaczmarka, kaplica w kościele Mariackim.

1933 Rozszerzenie granic Gdańska opis Granice administracyjne Gdańska zostały rozszerzone o nowe dzielnice: Orunia, Brętowo, Emaus i Olszynkę. W 1926 roku Oliwa stała się częścią miasta.

Najczęściej czytane