Postać historyczna

Jan Bernard Bonifacio

markiz

Jan Bernard Bonifacio

Urodzony w Neapolu Włoch, pochodzący ze starego rodu neapolitańskich arystokratów. Był miłośnikiem książek, wręcz bibliofilem. W 1557 roku musiał wyjechać z Italii jak wszyscy zwolennicy reformacji, którzy byli prześladowani. Latem 1591 roku płynął z Anglii do Gdańska, wioząc ze sobą cały swój księgozbiór. Statek, którym podróżował osiadł na mieliźnie w pobliżu Wisłoujścia i zatonął. Uratowaną część biblioteki - ponad 1,1 tys. książek ofiarował Radzie Miasta Gdańska w zamian za dożywocie w budynku dla profesorów Gimnazjum Gdańskiego, gdzie zmarł w 1597 roku. Księgozbiór był początkiem Biblioteki Senatu Gdańskiego (Biblioteki Rady Miasta), czyli dzisiejszej Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

kalendarz historyczny

1963 Rozbitkowie uratowani na Zatoce Gdańskiej opis Dziewięciu rozbitków z zatopionego podczas sztormu na Zatoce Gdańskiej szwedzkiego statku Vestenhavn zostało uratowanych. Pomogła im załoga śmigłowca DS-361.

1926 Pierwszy polski oddział wartowniczy na Westerplatte opis Pierwszy polski oddział wartowniczy przybył na Westerplatte i objął służbę w Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Skład oddziału to 88 oficerów i żołnierzy.

1983 Zmarł Stanisław Hebanowski opis Zmarł Stanisław Hebanowski kierownik artystyczny Teatru Wybrzeże, znany literat, tłumacz i reżyser teatralny, od 1969 r.