• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zbrodnia piaśnicka nie istnieje w świadomości społecznej?

ws
5 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zdjęcie egzekucji dokonywanej przez członków Selbstschutzu w Piaśnicy wykonane przez Waldemara Englera z Wejherowa, który też był esesmanem. 
Zdjęcie egzekucji dokonywanej przez członków Selbstschutzu w Piaśnicy wykonane przez Waldemara Englera z Wejherowa, który też był esesmanem.

"Kaszubska Golgota" - jak nazywamy zbrodnię piaśnicką - to, jak przekonują historycy, zbrodnia, która praktycznie nie istnieje w polskiej świadomości. Polska i niemiecka uczelnia postanowiły nie tylko edukować, ale i pokazać, czy istnieją możliwości prawne dochodzenia roszczeń od Państwa Niemieckiego dla potomków ofiar. Podczas konferencji naukowej eksperci opowiedzą o tej zbrodni ludobójstwa.Projekt "Kaszubska Golgota" to wspólny pomysł Gdańskiej Szkoły Wyższej oraz berlińskiej żydowskiej uczelni Touro College. Ma uświadomić zarówno polskiemu, jak i niemieckiemu społeczeństwu, iż pierwszą zbrodnią ludobójstwa, jaką dokonały niemieckie siły zbrojne przy pomocy niemieckiej ludności cywilnej na narodzie polskim, była właśnie zbrodnia piaśnicka, czyli "Kaszubska Golgota".

Czytaj też: Zdjęcia z ekshumacji w Piaśnicy odnalezione

Od listopada 1939 r. do wiosny 1940 r. niemieckie wojska okupacyjne w położonym kilka kilometrów od Wejherowa lesie piaśnickim przeprowadziły szereg egzekucji na ludności cywilnej. Szacuje się, że ofiar było 30-40 tysięcy. Działania niemieckiego wojska były wspierane przez paramilitarną grupę Selbstschutz złożoną z niemieckiej mniejszości narodowej zamieszkałej okolice Wejherowa. Jego największą "zaletą" było to, że jego członkowie byli doskonale zorientowani we wszelkich lokalnych układach i relacjach. Kto jest kim, kto co robił i w co był zaangażowany. Dlatego Piaśnica, która jest "białą plamą" w historii, ma ogromne znaczenie symboliczne. Jest zapowiedzią tego, jaka polityka będzie prowadzona przez III Rzeszę na całych ziemiach okupowanych.

- Sam szef kierunku Studia nad Holocaustem, prof. Stephan Lehnstaedt dziwił się, że zbrodnia piaśnicka praktycznie nie istnieje w świadomości społecznej. Postanowiliśmy podjąć zarówno działania edukacyjne na terenie obu krajów, jak i pokazać, czy istnieją możliwości prawne dochodzenia roszczeń od Państwa Niemieckiego od potomków ofiar "Kaszubskiej Golgoty" - przekonują przedstawiciele GSW.
Czytaj też: Północne Kaszuby w mrokach wojny. Część I

Ekshumowane ciała w Piaśnicy, 1946 r. Ekshumowane ciała w Piaśnicy, 1946 r.

Międzynarodowa konferencja "Kaszubska Golgota"W dniu 8 czerwca w siedzibie Gdańskiej Szkoły Wyższej odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Kaszubska Golgota". Finansuje ją Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pokłosiem konferencji będzie monografia w języku polskim i niemieckim, która będzie dystrybuowana m. in. w szkołach, muzeach czy jednostkach naukowych.

Pierwszym prelegentem będzie prof. Stephan Lehnstaedt, który zaprezentuje rys historyczny. Kolejnym prelegentem będzie dr Marta Ansilewska-Lehnstaedt, która swoją prezentację chce poświęcić konkretnym ofiarom oraz temu, w jaki sposób muzealnicy/miejsca pamięci powinni przedstawiać ofiary, oczywiście na przykładzie Piaśnicy. Zawodowo dr Lehnstaedt pracuje w berlińskim muzeum "Cisi bohaterowie" (Stille Helden) - stąd temat jej prezentacji.

Czytaj też: Północne Kaszuby w mrokach wojny. Część II

Z kolei prawnicy ze stowarzyszenia Patria Nostra - mec. Lech Obara i mec. Szymon Topa omówią na konferencji model indywidualnych roszczeń ze strony rodzin ofiar przeciwko państwu niemieckiemu. Opracują też materiał prawny mówiący o indywidualnych roszczeniach odszkodowawczych.

- Liczymy na merytoryczne dyskusje, wymianę poglądów i swoistą burzę mózgów - mówi mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra z Olsztyna, organizatora konferencji.
Prawnicy ze stowarzyszenia Patria Nostra chcą też na konferencji przedstawić model indywidualnych roszczeń ze strony rodzin ofiar przeciwko państwu niemieckiemu oraz możliwości przełamania immunitetu państwa niemieckiego w tej kwestii. Tu pojawia się pytanie - na ile realne jest to przełamanie?

- Jest realne na tyle, na ile mamy w sobie uporu. A mamy go dużo. Tak samo mało realne wydawały się przed laty wytaczane przez nas niemieckim mediom procesy o używanie kłamliwego zwrotu o "polskich obozach zagłady". Jak zaczęliśmy zgłębiać ten temat, to wielkie autorytety prawnicze - zarówno teoretycy, jak i praktycy - mówiły, że "nie da się". A jednak "się dało". Teraz pojawiło się kolejne wyzwanie i z nim także sobie poradzimy. Mamy kilka "asów w rękawie" i na pewno ujawnimy je podczas czerwcowej konferencji, a potem ugruntujemy w monografii - podsumowuje mec. Lech Obara.
W konferencji uczestniczył będzie także Marek Klat - scenarzysta filmu "Kamerdyner", który wygłosi słowo wstępne m.in. o trudnych stosunkach polsko-niemiecko-kaszubskich w przededniu i na początku wojny.
ws

Wydarzenia

Konferencja "Kaszubska Golgota" (1 opinia)

konferencja

Miejsca

Opinie (66) 6 zablokowanych

 • I gdzie ta polityka historyczna?? (1)

  Gdzie ten IPN na czele z tym prezesem
  (czytałem, że zwiedza świat z TourIPN).
  Dlaczego nasza "Stolica Kaszub" nie czci tych ofiar, nie postawiła żadnego pomnika,
  (zwłaszcza za poprzedniego prezydenta)?
  Jesteśmy jak barany nie pamiętający własnej historii i idący tam gdzie mam każą...
  I jeszcze jedno: Oby to nie przerodziło się,
  wrzask żebraków na czele z cwanymi papugami. "Dej, dej dej..." . To byłby wstyd
  hańba i kolejna międzynarodowa żenująca awantura, jakie uwielbia nasza Przewodnia Siła Narodu. Może lepiej niech państwo się za to, nie zabiera.
  Niech Pomorze pamięta i czci...

  • 4 10

  • Jest artykuł, są komentarze, są ulice, jest pamięć.

   Rzeczywiście lepiej żeby nie robić z tego warszawskiego spektaklu i poletka dla lizusów politycznych

   • 7 1

 • POwskie i komunistyczne rzady niemiały nic przeciwko Polskim obozom śmierci i nie reagowały na te kłamstwa (1)

  A w TVn praktyvzie niebyło informacji o tych kłamstwach!
  Dopiero pisoiwcy zaczeli reagowac i doprowadzili do zaprzestania tych klamstw.Wytoczyli sprawy karne !!

  • 17 12

  • A może tak na temat

   • 1 0

 • Opinia wyróżniona

  Polityka historyczna (1)

  Niestety, bardzo niewiele wiemy o zbrodniach na grupach ludności polskiej, które kultywowały swą odrębność. Wiele lat pomniejszano cierpienia Kaszubów, Mazurów, a także Ślązaków często insynuując ich "ukrytą opcję niemiecką" tylko dlatego, że historia tych regionów była zbyt skomplikowana, by ją przedstawić zgodnie ze schematem "czarne-białe".

  • 30 4

  • ale to nie o tym artykul

   • 0 2

 • Polityka historyczna (1)

  Przez całe dziesięciolecia pomniejszano cierpienia tych grup ludności polskiej, które wielowiekowo pielęgnowały swe odrębne tradycje i język. Tam nic nie było proste, a to nie pasowało do ulubionego przez polityków schematu "czarne-białe".
  Przez dziesięciolecia uczyliśmy się jedynie o tym, co się działo od Warszawy do Kielc (ale już nie w stronę Suwałk), co potem zostało przedłużone dalej na wschód. Kaszubi, Ślązacy czy Mazurzy to były grupy, które przecież często miały członków rodziny za Łabą, a przez to podejrzane.
  No i mamy tego wynik

  • 7 4

  • Nie wiem czy w kontekście Piaśnicy można mówić o jakiś odrębnych grupach ludności. Mordowano tam głównie polską inteligencję, urzędników, nauczycieli, księży (głównie tych, którzy przybyli na Pomorze po traktacie wersalskim i są dzisiaj krytykowani przez niektórych za działalność w okresie międzywojennym), a także część rdzennych Pomorzan - tych którzy identyfikowali się z Polską. Niestety niektórzy mieszkańcy tych terenów identyfikowali się z Niemcami. Stąd biorą się stereotypy, przemilczenia i trudności w obiektywnym przedstawieniu zagadnienia. Nie zgodzę się, że Piaśnica, Szpęgawsk, Stutthof były przemilczane przez władze. U mnie w szkole w Gdańsku w latach 70. uczyli o tych miejscach martyrologii i organizowano nawet wycieczki.

   • 1 0

 • Jak moze istnieć skoro jeden z włodarzy Gdańska uwaza, ze to złe slowo Polaka sprowokowalo Niemców?

  • 16 5

 • Co z Lasem Szpęgawskim?

  • 9 0

 • Opinia wyróżniona

  Pamiętają wyłącznie najstarsi, dotknięci zbrodniami (4)

  Tak jest z Piaśnicą, II WŚ, a po wojnie zrywy społeczne 1956, 1968, 1970, 1971, 1976, 1980 i 1989 r. Już pokolenie 40-latków ledwo kojarzy co się przed ich urodzeniem wydarzyło, a młodsi dziwią się i pytają, o co z tym Wałęsą i Solidarnością chodzi. I nie jest to tylko wina rodziców, to państwo, władza i politycy zawinili. Znaczącą rolę w zacieraniu bądź rujnowaniu prawdy historycznej odgrywa też kościół. Historia najnowsza Polski jest traktowana wyłącznie instrumentalnie, a slogany o patriotyźmie brzmią jak brednie oderwane od rzeczywistości.

  • 19 10

  • (1)

   Co to za głupoty? Kościół zaciera prawdę o Piaśnicy i II wojnie... Antyklerykalizm graniczący z obłędem.

   • 7 3

   • Nic nie zrozumiałeś z jego wypowiedzi. Zaczął wypowiedź od Piaśnicy, co nie znaczy, że ją miał na myśli w całej reszcie wypowiedzi. Ja rozumiem, że jak ktoś coś napisał na kościół, to or razu logiczne myślenie ci się wyłączyło?

    • 3 6

  • to jest opinia wybrana? Kto ją wybrał się pytam, bo to kpina jakaś

   • 4 2

  • Program szkolny też jest winien

   Jestem z rocznika 1989, podczas lekcji omawialiśmy Egipt i starożytny Rzym dwa razy, za to ani razu nie doszliśmy z materiałem do drugiej wojny światowej a co mówić o latach powojennych. Ja się uczyłam sama i zdawałam maturę z historii, ale mnie się chciało, co ma powiedzieć reszta? Może w innych szkołach było z tym lepiej...

   • 3 1

 • Dlaczego Amerykanie walczą

  Polska nie jest poligonem dla amerykańskich i Teresie.
  Jeszcze II wŚ nie jest rozliczona i zadośćuczynienia Polakom

  • 2 3

 • Warto odwiedzić to miejsce, poczytać tablice informacyjne, zapalić znicz

  Można dojechać z Wejherowa piękną ścieżką rowerową. Zresztą las, w którym Niemcy popełnili tę zbrodnię też jest piękny. Zbrodnia większa od Katynia - równie perfidna, nastawiona na eksterminację każdej polskiej działalności - edukacji, samorządu, kultury, biznesu.

  • 4 0

 • Jak to nikt nic nie wie?

  Jak ktoś się interesuje to wie o tym. Wybaczcie. Jak ktoś patrzy cały dzień w smartfon i przesuwa głupoty ...

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wrzeszcz dla najmłodszych | warsztaty z historii lokalnej

warsztaty

Wrzeszcz dla najmłodszych | warsztaty z historii lokalnej

warsztaty

Poznaj Gdynię na nowo | Drugi gdyński grudzień

wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile osób poniosło śmierć w Trójmieście w wyniku represji w grudniu' 70?

 

Najczęściej czytane