- 1 Nazistowski ośrodek w żydowskiej willi (146 opinii)
- 2 "Bombowe" wojny gangów na zdjęciach (204 opinie)
- 3 Historia odbudowy Wrzeszcza po wojnie (100 opinii)
- 4 Najlepsza pamiątka z Gdyni? Torpeda! (4 opinie)
- 5 Hotel Grand w Sopocie zmieni właściciela? (98 opinii)
- 6 Okręt Sokół zwiedzimy przed wakacjami (98 opinii)
Zbrodnia piaśnicka nie istnieje w świadomości społecznej?
"Kaszubska Golgota" - jak nazywamy zbrodnię piaśnicką - to, jak przekonują historycy, zbrodnia, która praktycznie nie istnieje w polskiej świadomości. Polska i niemiecka uczelnia postanowiły nie tylko edukować, ale i pokazać, czy istnieją możliwości prawne dochodzenia roszczeń od Państwa Niemieckiego dla potomków ofiar. Podczas konferencji naukowej eksperci opowiedzą o tej zbrodni ludobójstwa.
Projekt "Kaszubska Golgota" to wspólny pomysł Gdańskiej Szkoły Wyższej oraz berlińskiej żydowskiej uczelni Touro College. Ma uświadomić zarówno polskiemu, jak i niemieckiemu społeczeństwu, iż pierwszą zbrodnią ludobójstwa, jaką dokonały niemieckie siły zbrojne przy pomocy niemieckiej ludności cywilnej na narodzie polskim, była właśnie zbrodnia piaśnicka, czyli "Kaszubska Golgota".
Czytaj też: Zdjęcia z ekshumacji w Piaśnicy odnalezione
Od listopada 1939 r. do wiosny 1940 r. niemieckie wojska okupacyjne w położonym kilka kilometrów od Wejherowa lesie piaśnickim przeprowadziły szereg egzekucji na ludności cywilnej. Szacuje się, że ofiar było 30-40 tysięcy. Działania niemieckiego wojska były wspierane przez paramilitarną grupę Selbstschutz złożoną z niemieckiej mniejszości narodowej zamieszkałej okolice Wejherowa. Jego największą "zaletą" było to, że jego członkowie byli doskonale zorientowani we wszelkich lokalnych układach i relacjach. Kto jest kim, kto co robił i w co był zaangażowany. Dlatego Piaśnica, która jest "białą plamą" w historii, ma ogromne znaczenie symboliczne. Jest zapowiedzią tego, jaka polityka będzie prowadzona przez III Rzeszę na całych ziemiach okupowanych.
- Sam szef kierunku Studia nad Holocaustem, prof. Stephan Lehnstaedt dziwił się, że zbrodnia piaśnicka praktycznie nie istnieje w świadomości społecznej. Postanowiliśmy podjąć zarówno działania edukacyjne na terenie obu krajów, jak i pokazać, czy istnieją możliwości prawne dochodzenia roszczeń od Państwa Niemieckiego od potomków ofiar "Kaszubskiej Golgoty" - przekonują przedstawiciele GSW.
Czytaj też: Północne Kaszuby w mrokach wojny. Część I
Międzynarodowa konferencja "Kaszubska Golgota"
W dniu 8 czerwca w siedzibie Gdańskiej Szkoły Wyższej odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Kaszubska Golgota". Finansuje ją Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pokłosiem konferencji będzie monografia w języku polskim i niemieckim, która będzie dystrybuowana m. in. w szkołach, muzeach czy jednostkach naukowych.
Pierwszym prelegentem będzie prof. Stephan Lehnstaedt, który zaprezentuje rys historyczny. Kolejnym prelegentem będzie dr Marta Ansilewska-Lehnstaedt, która swoją prezentację chce poświęcić konkretnym ofiarom oraz temu, w jaki sposób muzealnicy/miejsca pamięci powinni przedstawiać ofiary, oczywiście na przykładzie Piaśnicy. Zawodowo dr Lehnstaedt pracuje w berlińskim muzeum "Cisi bohaterowie" (Stille Helden) - stąd temat jej prezentacji.
Czytaj też: Północne Kaszuby w mrokach wojny. Część II
Z kolei prawnicy ze stowarzyszenia Patria Nostra - mec. Lech Obara i mec. Szymon Topa omówią na konferencji model indywidualnych roszczeń ze strony rodzin ofiar przeciwko państwu niemieckiemu. Opracują też materiał prawny mówiący o indywidualnych roszczeniach odszkodowawczych.
- Liczymy na merytoryczne dyskusje, wymianę poglądów i swoistą burzę mózgów - mówi mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra z Olsztyna, organizatora konferencji.
Prawnicy ze stowarzyszenia Patria Nostra chcą też na konferencji przedstawić model indywidualnych roszczeń ze strony rodzin ofiar przeciwko państwu niemieckiemu oraz możliwości przełamania immunitetu państwa niemieckiego w tej kwestii. Tu pojawia się pytanie - na ile realne jest to przełamanie?
- Jest realne na tyle, na ile mamy w sobie uporu. A mamy go dużo. Tak samo mało realne wydawały się przed laty wytaczane przez nas niemieckim mediom procesy o używanie kłamliwego zwrotu o "polskich obozach zagłady". Jak zaczęliśmy zgłębiać ten temat, to wielkie autorytety prawnicze - zarówno teoretycy, jak i praktycy - mówiły, że "nie da się". A jednak "się dało". Teraz pojawiło się kolejne wyzwanie i z nim także sobie poradzimy. Mamy kilka "asów w rękawie" i na pewno ujawnimy je podczas czerwcowej konferencji, a potem ugruntujemy w monografii - podsumowuje mec. Lech Obara.
W konferencji uczestniczył będzie także Marek Klat - scenarzysta filmu "Kamerdyner", który wygłosi słowo wstępne m.in. o trudnych stosunkach polsko-niemiecko-kaszubskich w przededniu i na początku wojny.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie (66) 6 zablokowanych
-
2022-06-05 14:02
I gdzie ta polityka historyczna?? (1)
Gdzie ten IPN na czele z tym prezesem
(czytałem, że zwiedza świat z TourIPN).
Dlaczego nasza "Stolica Kaszub" nie czci tych ofiar, nie postawiła żadnego pomnika,
(zwłaszcza za poprzedniego prezydenta)?
Jesteśmy jak barany nie pamiętający własnej historii i idący tam gdzie mam każą...
I jeszcze jedno: Oby to nie przerodziło się,
wrzask żebraków na czele z cwanymi papugami. "Dej, dej dej..." . To byłby wstyd
hańba i kolejna międzynarodowa żenująca awantura, jakie uwielbia nasza Przewodnia Siła Narodu. Może lepiej niech państwo się za to, nie zabiera.
Niech Pomorze pamięta i czci...- 4 10
-
2022-06-05 15:06
Jest artykuł, są komentarze, są ulice, jest pamięć.
Rzeczywiście lepiej żeby nie robić z tego warszawskiego spektaklu i poletka dla lizusów politycznych
- 7 1
-
2022-06-05 15:05
POwskie i komunistyczne rzady niemiały nic przeciwko Polskim obozom śmierci i nie reagowały na te kłamstwa (1)
A w TVn praktyvzie niebyło informacji o tych kłamstwach!
Dopiero pisoiwcy zaczeli reagowac i doprowadzili do zaprzestania tych klamstw.Wytoczyli sprawy karne !!- 17 12
-
2022-06-05 21:50
A może tak na temat
- 1 0
-
2022-06-05 16:16
Opinia wyróżniona
Polityka historyczna (1)
Niestety, bardzo niewiele wiemy o zbrodniach na grupach ludności polskiej, które kultywowały swą odrębność. Wiele lat pomniejszano cierpienia Kaszubów, Mazurów, a także Ślązaków często insynuując ich "ukrytą opcję niemiecką" tylko dlatego, że historia tych regionów była zbyt skomplikowana, by ją przedstawić zgodnie ze schematem "czarne-białe".
- 30 4
-
2022-06-05 23:30
ale to nie o tym artykul
- 0 2
-
2022-06-05 16:35
Polityka historyczna (1)
Przez całe dziesięciolecia pomniejszano cierpienia tych grup ludności polskiej, które wielowiekowo pielęgnowały swe odrębne tradycje i język. Tam nic nie było proste, a to nie pasowało do ulubionego przez polityków schematu "czarne-białe".
Przez dziesięciolecia uczyliśmy się jedynie o tym, co się działo od Warszawy do Kielc (ale już nie w stronę Suwałk), co potem zostało przedłużone dalej na wschód. Kaszubi, Ślązacy czy Mazurzy to były grupy, które przecież często miały członków rodziny za Łabą, a przez to podejrzane.
No i mamy tego wynik- 7 4
-
2022-06-06 20:35
Nie wiem czy w kontekście Piaśnicy można mówić o jakiś odrębnych grupach ludności. Mordowano tam głównie polską inteligencję, urzędników, nauczycieli, księży (głównie tych, którzy przybyli na Pomorze po traktacie wersalskim i są dzisiaj krytykowani przez niektórych za działalność w okresie międzywojennym), a także część rdzennych Pomorzan - tych którzy identyfikowali się z Polską. Niestety niektórzy mieszkańcy tych terenów identyfikowali się z Niemcami. Stąd biorą się stereotypy, przemilczenia i trudności w obiektywnym przedstawieniu zagadnienia. Nie zgodzę się, że Piaśnica, Szpęgawsk, Stutthof były przemilczane przez władze. U mnie w szkole w Gdańsku w latach 70. uczyli o tych miejscach martyrologii i organizowano nawet wycieczki.
- 1 0
-
2022-06-05 17:14
Jak moze istnieć skoro jeden z włodarzy Gdańska uwaza, ze to złe slowo Polaka sprowokowalo Niemców?
- 16 5
-
2022-06-05 21:00
Co z Lasem Szpęgawskim?
- 9 0
-
2022-06-05 21:46
Opinia wyróżniona
Pamiętają wyłącznie najstarsi, dotknięci zbrodniami (4)
Tak jest z Piaśnicą, II WŚ, a po wojnie zrywy społeczne 1956, 1968, 1970, 1971, 1976, 1980 i 1989 r. Już pokolenie 40-latków ledwo kojarzy co się przed ich urodzeniem wydarzyło, a młodsi dziwią się i pytają, o co z tym Wałęsą i Solidarnością chodzi. I nie jest to tylko wina rodziców, to państwo, władza i politycy zawinili. Znaczącą rolę w zacieraniu bądź rujnowaniu prawdy historycznej odgrywa też kościół. Historia najnowsza Polski jest traktowana wyłącznie instrumentalnie, a slogany o patriotyźmie brzmią jak brednie oderwane od rzeczywistości.
- 19 10
-
2022-06-06 06:38
(1)
Co to za głupoty? Kościół zaciera prawdę o Piaśnicy i II wojnie... Antyklerykalizm graniczący z obłędem.
- 7 3
-
2022-06-06 08:00
Nic nie zrozumiałeś z jego wypowiedzi. Zaczął wypowiedź od Piaśnicy, co nie znaczy, że ją miał na myśli w całej reszcie wypowiedzi. Ja rozumiem, że jak ktoś coś napisał na kościół, to or razu logiczne myślenie ci się wyłączyło?
- 3 6
-
2022-06-06 10:02
to jest opinia wybrana? Kto ją wybrał się pytam, bo to kpina jakaś
- 4 2
-
2022-06-07 09:45
Program szkolny też jest winien
Jestem z rocznika 1989, podczas lekcji omawialiśmy Egipt i starożytny Rzym dwa razy, za to ani razu nie doszliśmy z materiałem do drugiej wojny światowej a co mówić o latach powojennych. Ja się uczyłam sama i zdawałam maturę z historii, ale mnie się chciało, co ma powiedzieć reszta? Może w innych szkołach było z tym lepiej...
- 3 1
-
2022-06-05 22:08
Dlaczego Amerykanie walczą
Polska nie jest poligonem dla amerykańskich i Teresie.
Jeszcze II wŚ nie jest rozliczona i zadośćuczynienia Polakom- 2 3
-
2022-06-06 11:06
Warto odwiedzić to miejsce, poczytać tablice informacyjne, zapalić znicz
Można dojechać z Wejherowa piękną ścieżką rowerową. Zresztą las, w którym Niemcy popełnili tę zbrodnię też jest piękny. Zbrodnia większa od Katynia - równie perfidna, nastawiona na eksterminację każdej polskiej działalności - edukacji, samorządu, kultury, biznesu.
- 4 0
-
2022-06-06 13:03
Jak to nikt nic nie wie?
Jak ktoś się interesuje to wie o tym. Wybaczcie. Jak ktoś patrzy cały dzień w smartfon i przesuwa głupoty ...
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.