• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

GIWK chce przywrócić fontannę z Małego Błędnika

Rafał Borowski
28 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

Zobacz, gdzie znajdowała się zaginiona fontanna

Jeśli fontanna z Małego Błędnika zostanie odnaleziona, GIWK włączy się w jej przywrócenie na skwerze przy Targu Rakowym - deklaruje Jacek Skarbek, prezes spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Obiecał również, że na podstawie dokumentacji wodociągowej spróbuje określić dokładną lokalizację manierystycznego wodotrysku.



Czy masz nadzieję, że uda się odnaleźć fontannę z Małego Błędnika?

W niedzielę opublikowaliśmy artykuł o historii zaginionej fontanny, która do początku lat 70. zdobiła skwer pomiędzy Bramą Wyżynną a Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Publikacja spotkała się z żywym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników.

W komentarzach, które pojawiły się pod artykułem, czytelnicy zasugerowali również potencjalny obszar, na którym widzieli niegdyś wodotrysk, do złudzenia przypominający ten z Małego Błędnika. Mowa o ogrodach, okalających wille wzdłuż wrzeszczańskiego odcinka ul. Jaśkowa Dolina.

- Nie mogłem sobie przypomnieć, gdzie w 80-tych i 90-tych latach widziałem tę fontannę... I jak tu któryś z internautów wspomniał o ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu, to sobie przypomniałem. Mieszkałem przy skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Batorego i właśnie tam ją za dziecka widziałem. Nie pamiętam dokładnie na jakiej posesji, ale jadąc od al. Grunwaldzkiej w kierunku Moreny to będzie w głębi jakiejś wielkiej posesji po prawej stronie, na odcinku ok. półtora kilometra od skrzyżowania ulic Sobótki, Batorego i Jaśkówki. Szukajcie gdzieś tam, choć teraz jest pewnie cała zarosła krzakami - napisał czytelnik o pseudonimie "Kris".
Jeśli nie Wrzeszcz, to może Siedlce?

Fontanna z centrum Gdańska. Fontanna z centrum Gdańska.
Na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy również zdjęcie, na którym utrwalono jedną z fontann znajdujących się w centrum Gdańska. Nadawca zasugerował, że być może jest ona fragmentem zaginionego wodotrysku z Małego Błędnika. Niestety, naszym zdaniem oba obiekty nie mają ze sobą nic wspólnego. Różnią się zarówno kształtem, jak i proporcjami.

Z naszą redakcją skontaktował się również pan Stanisław, którego zdaniem zaginionej fontanny należałoby szukać w ogrodach zlokalizowanych przy ul. Skarpowej na Siedlcach. Jak twierdzi, jest w posiadaniu fotografii wykonanych w latach 80-tych, na których utrwalono manierystyczną zgubę. Wciąż oczekujemy na nadesłanie wspomnianych fotografii, aby zweryfikować te informacje.

Czytelnicy bardzo liczą na pomoc świadków

- Pamiętam tę fontannę doskonale! Tam właśnie umawiałem się z dziewczynami... Bardzo bolałem, gdy zniknęła. Potraktujmy człowieka ,który ją sobie wtedy przywłaszczył jako tego, który ją uratował od zniszczenia (...) No i apel do obecnego właściciela, kimkolwiek jesteś: prosimy, pomóż w powrocie fontanny! Gdańszczanie będą Ci wdzięczni - apeluje "MG42".
Inny czytelnik zwrócił uwagę, że podobne apele dotyczące zaginionej fontanny pojawiały się wielokrotnie w lokalnej prasie i niestety nie spotkały się z żadnym odzewem. Potwierdził również teorię o przywłaszczeniu obiektu przez lokalnego notabla.

- Pojawiły się artykuły w gdańskich gazetach na temat zaginięcia fontanny, m.in. w Wieczorze Wybrzeża czy Dzienniku Bałtyckim. Pamiętam ją dobrze, bo często tamtędy przechodziłem. Uważam, że trzeba podjąć działania, by odzyskać fontannę, którą - jak wtedy ludzie mówili - przywłaszczył sobie jakiś dygnitarz z Gdańska. Gdzie jest teraz, nie wiem, ale trzeba ją odszukać. Dokumentów z pewnością nie ma, ale można dotrzeć do świadków - widnieje nad tekstem podpisującego się "Jestem z Gdańska".
Konkretne deklaracje prezesa GIWK

Z naszą redakcją skontaktował się również prezes miejskiej spółki, który chce pomóc w ustaleniu dokładnej lokalizacji fontanny. W tym celu chce posłużyć się dokumentacją, na podstawie której można odtworzyć dokładny przebieg miejskich wodociągów.

- W nawiązaniu do artykułu o fontannie, chciałbym zadeklarować, że sprawdzimy mapy sieci wodociągowych, czy na ich podstawie nie da się ustalić, w oparciu o zaznaczony przebieg rur, dokładnej lokalizacji fontanny. W kilku miejscach takie rury widnieją na mapach i po ich charakterystycznym układzie można się zorientować o istnieniu kiedyś w tym miejscu fontanny. Tak jest np. przy wejściu do parku w Brzeźnie - napisał Jacek Skarbek, prezes zarządu Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
W załączonej do artykułu ankiecie, przytłaczająca większość czytelników - ponad 90 proc. - opowiedziała się za przywróceniem fontanny na dawnym Skwerze Polskich Harcerzy w Wolnym Mieście Gdańsku, jeśli jej poszukiwania zakończą się sukcesem. Nasz rozmówca również jest zwolennikiem restytucji zaginionego obiektu i złożył kolejne oświadczenie w tej sprawie.

- Składam deklarację, że w przypadku odnalezienia się fontanny, bądź jej elementów, GIWK włączy ją niezwłocznie do programu przywracania fontann w Śródmieściu. O ile to będzie możliwe, w tym samym miejscu - zapewnia Skarbek.
Wszystkie osoby, które mają wiedzę na temat zaginionej fontanny, są proszone o kontakt z redakcją.

Miejsca

Opinie (73) 10 zablokowanych

  • Zaginiona fontanna, zaginione kamienie. (1)

    Najgorsze w tym wszystkim że dużo takich rzeczy ginie. Wspomne np.stare kamienie z ulicy J.Slowackiego które po powodzi zaginely a stały naprzeciwko bramy wjazdowe do jednostki wojskowej koło kuchni wojskowej. Jakiś czas temu widzialem podobne kamieńie na prywatnej posesji miedzy Chelmem a górna Orunia. Też przytulone pewnie w dziwnych okolicznosciach. Mati

    • 3 0

    • I fragmenty ogrodzenia

      też gdzieś wsiąkły...

      • 0 0

  • GIWK w ramach promocji . . .

    gdy cena 1m3 wody wzrasta do 10.56zł , powinien wykazać się większą aktywnoscią.
    - Instalować w parkach fontanny i wodotryski.
    - Instalować poidełka dla spragnionych na szlaku turystycznym.
    - Dbać o infrastrukturę wodną i kanalizacyjną we wszystkich dzielnicach Gdanska !

    • 2 0

  • Oby się znalazła,

    śp. Jerzy Samp bardzo się o nią upominał, też zależało mu, żeby się odnalazła.

    • 0 0

  • A co z rzeźbami w Parku Oliwskim!!

    Kolejne poszukiwania, kto gdzie i co i jak. Miasto, Zarząd Dróg i Zieleni, Muzeum Narodowe Muzeum Miasta Gdańska, zawsze coś jeszcze stoi na przeszkodzie w bieżacym utrzymaniu obiektów. A rzeżby, fontanny giną lub są dewastowane (Bo narodem o wybitnej wrażliwości na sztukę jesteśmy przecież ) , Rzeźby na Żabiance z fontanna też w ruinie. Może oddajmy Gdańsk komuś kto będzie potrafił o niego zadbać nie tylko budować nowe rzeczy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7 (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak po wojnie nazywała się ta ulica Gdańska?

 

Najczęściej czytane