• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

169 lat Fabryki Karabinów: od produkcji broni po serwowanie jedzenia

bra
1 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Królewska Fabryka Karabinów w czasie rozkwitu. Zdjecie z 1888 roku. Królewska Fabryka Karabinów w czasie rozkwitu. Zdjecie z 1888 roku.

W czasach świetności produkowano tam nawet 500 sztuk broni dziennie. Dzisiaj działa tam klinika weterynaryjna i lokale gastronomiczne oraz organizowane są sezonowe imprezy. W lutym 1853 roku zaczęła działalność Królewska Fabryka Karabinów przy ul. Łąkowej 35/38Mapka.



Znałe(a)ś historię Fabryki Karabinów?

Co prawda broń w fabryce przy ul. Łąkowej była produkowana już wcześniej, ale dopiero w lutym 1853 roku, gdy ówczesny właściciel był zmuszony ogłosić bankructwo i sprzedał zadłużone przedsiębiorstwo władzom Królestwa Prus, w którego granicach znajdował się wówczas Gdańsk, powstała Królewska Fabryka Karabinów (niem. Königliche Gewehr-Fabrik).

Od tego momentu rozpoczął się jej intensywny rozwój.

Powiększona i zmodernizowana w roku 1857 i po pożarze w 1864, fabryka zajmowała obszar między Weidengasse (ul. Łąkowa) i Kolkowgasse (ul. Królikarnia) na północy oraz Schleusengasse (ul. Kieturakisa) od południa.

1200 pracowników



Od roku 1857 w fabryce produkowano nowoczesne karabiny odtylcowe i iglicowe konstrukcji Dreysego. Rocznie powstawało ich od 3 do 5 tys. sztuk.

Czytaj też:

Hotel w dawnym szpitalu na Dolnym Mieście



Karabin kawalerii pruskiej produkowany w gdańskiej Fabryce Broni. Karabin kawalerii pruskiej produkowany w gdańskiej Fabryce Broni.
Po zwiększeniu mocy maszyn parowych oraz liczby zatrudnionych, fabryka była w stanie produkować nawet 3 tys. karabinów miesięcznie.

W 1875 roku fabryka zatrudniała 1200 osób i zwiększyła produkcję do kilkudziesięciu tysięcy karabinów rocznie. Zaś 19 XI 1887 osiągnęła rekordową produkcję 500 karabinów na dobę.

450 tys. karabinów rocznie



W roku 1901 na linię produkcyjną trafił karabin typu Mauser, kalibru 7,9 mm, który był na wyposażeniu armii niemieckiej i produkowano go we wszystkich fabrykach zbrojeniowych Niemiec do końca I wojny światowej.

Podczas wojny fabryka działała pełną parą przez cała dobę, co pozwoliło na wytwarzanie 400-450 tysięcy karabinów rocznie.

Tak wyglądają obecnie budynki dawnej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej. Tak wyglądają obecnie budynki dawnej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej.

Z urządzeń skorzystał "Łucznik"



Po I wojnie światowej, decyzją Ligi Narodów Polska otrzymała fabrykę jako część reparacji wojennych.

Urządzenia techniczne przekazano w 1923 roku do Radomia, gdzie pomogły rozwinąć działalność działających do dzisiaj zakładów zbrojeniowych "Łucznik".

Miały być nowe biura



Wakacyjna impreza na terenie Fabryki Karabinów, która odbyła się w sierpniu 2020 roku. Wakacyjna impreza na terenie Fabryki Karabinów, która odbyła się w sierpniu 2020 roku.
Kilka lat temu pisaliśmy o planach adaptacji jednego ze skrzydeł Królewskiej Fabryki Karabinów na biura i sklepy. Co ostatecznie nie nastąpiło.

W zabytkowych budynkach działa od lat klinika weterynarii, a od 2019 roku bistro Łąka Bar. Latem organizowane są okolicznościowe imprezy.

Zobacz wnętrza Królewskiej Fabryki Karabinów. Film z 2018 roku

bra

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (59)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki gdański malarz był twórcą portretów książąt pomorskich oraz późniejszych władców Pomorza i Polski?

 

Najczęściej czytane