• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

100 tysięcy osób na Święcie Morza

Paweł Różyński
16 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Uroczysta defilada podczas Święta Morza w 1933 roku, ulica 10 Lutego. Uroczysta defilada podczas Święta Morza w 1933 roku, ulica 10 Lutego.

Na pierwsze w naszym kraju obchody Święta Morza, zorganizowane 31 lipca 1932 roku, przyjechało do Gdyni ponad 100 tysięcy ludzi, nie tylko z Polski. Przybyli nie tylko oficjele, ale i kieszonkowcy z całego kraju, którzy w tłumie gości zebrali obfity łup.



Święto Morza w 1934 roku. Święto Morza w 1934 roku.
Delegacja członków Ligi Morskiej i Kolonialnej na Święcie Morza w 1932 roku. Delegacja członków Ligi Morskiej i Kolonialnej na Święcie Morza w 1932 roku.
Nawet Górale przybyli pokłonić się polskiemu morzu, 1932 rok. Nawet Górale przybyli pokłonić się polskiemu morzu, 1932 rok.
Ostatnie przed wojną Święto Morza odznaczyło się wyjątkowo podniosłą atmosferą, Plac Grunwaldzki, czerwiec 1939 roku. Ostatnie przed wojną Święto Morza odznaczyło się wyjątkowo podniosłą atmosferą, Plac Grunwaldzki, czerwiec 1939 roku.
Baza noclegowa, zorganizowana na Grabówku dla gości Święta Morza w 1932 roku. Baza noclegowa, zorganizowana na Grabówku dla gości Święta Morza w 1932 roku.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz przyznanie części Pomorza Gdańskiego bez Gdańska w 1919 roku otworzyło przed naszym krajem możliwość prowadzenia niezależnej polityki morskiej. Wymagało to jednak wybudowania od podstaw portu morskiego, nowego miasta portowego oraz stworzenia struktur Marynarki Wojennej i wyposażenia jej w nowoczesny sprzęt.

Inwestycje te przebiegały szybko i sprawnie, a co ważniejsze, szybko zaczęły się zwracać w realnym dochodzie dla budżetu państwa. Uzmysłowiło to zarówno rządzącym, jak i wszystkim Polakom, rzeczywistą rolę gospodarki morskiej w funkcjonowaniu nowoczesnego Państwa.

Dlatego w formie docenienia tych wysiłków pojawiła się inicjatywa Andrzeja Wachowiaka (radny Gdyni, brat ówczesnego wojewody pomorskiego) i Juliana Rummla (wieloletni dyrektor "Żeglugi Polskiej"). Wspólnie z przewodniczącym Komitetu Honorowego - biskupem diecezji chełmińskiej, Stanisławem Okoniewskim - zaproponowali zorganizowanie Święta Morza, cyklicznej imprezy, promującej dokonania Polski w zakresie polityki morskiej.

Na pierwsze obchody Święta Morza, zorganizowane 31 lipca 1932 roku, przyjechało ponad 100 tys. ludzi, nie tylko z Polski. Wśród nich najwyższe władze Państwowe z Prezydentem RP Ignacym Mościckim na czele. Licznie przybyli także kuracjusze niemieccy, wypoczywający w Gdańsku i Sopocie, którzy mieli słuszne powody, by ze sporą zazdrością spoglądać na dynamicznie rozwijające się miasto i coraz większy port, który już wtedy tylko nieznacznie ustępował pod względem obrotów portowi gdańskiemu.

Podczas uroczystych obchodów prezentowano sprzęt wojskowy, zwiedzającym udostępniano statki marynarki handlowej, promowano kuchnię regionalną oraz prezentowano osobliwości z różnych stron świata, których w mieście portowym nigdy nie brakowało. Zachęcano także do wypoczynku nad polskim morzem i finansowego wspierania inicjatyw morskich. Wydarzenie to miało także przyciągać młodzież do licznych już wtedy organizacji, związanych ze szkoleniem kadr Marynarki Wojennej i marynarki handlowej.

Wśród gości pojawili się także mniej mile widziani przybysze - wraz z turystami, z całego kraju napłynęli także kieszonkowcy, którzy niejednemu uczestnikowi obchodów Święta Morza popsuli pobyt nad Bałtykiem. Na szczęście znaczną część drobnych złodziejaszków udało się wychwycić już w pociągach zmierzających nad morze, co zapewniło im kilkudniowy spokojny pobyt w celach na koszt państwa.

Przez kolejne 8 lat, aż do wybuchu II Wojny Światowej, Święto Morza (zwane także Dniami Morza) przyciągało rzesze turystów, których utwierdzało w przekonaniu o korzyściach, wynikających z posiadania własnego i niezależnego okna na świat. Najazd hitlerowski przerwał jednak na 6 lat tę tradycję.

W okresie PRL także organizowano podobne uroczystości, podkreślające związki Polski z morzem oraz promujące przemysł morski. Odbywały się one już nie tylko w Gdyni, ale także w Szczecinie, Kołobrzegu, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu, a nawet w Warszawie. Jednak często aspekt morski święta musiał ustępować pierwszeństwa politycznej propagandzie.

Do obchodów Święta Morza w ich przedwojennej formule powrócono w 1991 roku w Gdyni. Od tego czasu w ostatni weekend czerwca w jednym z nadmorskich miast organizowane są uroczystości o charakterze państwowym, połączone ze świętem Marynarki Wojennej.

Przygotowując artykuł, opierałem się na Rocznikach Gdyńskich oraz Encyklopedii Gdyni.

O autorze

autor

Paweł Różyński

- z wykształcenia ekonomista, hobbystycznie pasjonat dziejów Gdyni i najbliższych okolic. Szczególnie zainteresowany najstarszą historią miasta z morza i marzeń, gdy na terenach dzisiejszej Gdyni znajdowało się kilkanaście niewielkich wsi, zróżnicowanych gospodarczo i społecznie.

Opinie (62) 4 zablokowane

  • GDYNIA Morska Potega RP w latach 1918 - 1980

    GDYNIA Morska Potega RP w latach 1918 - 1980 . Od 1980 roku Gdynia to misto Upadle a po 1909 roku Gdynia to miasto Umarle - ta Morska Potega RP przy takich wladzach jak obecne tzn sprzedajnych , antypolskich , antygospodarczych , antyekonomicznych , antyprzemyslowych ,antyprodukcyjnych , antynarodowych juz nigdy nie zmartwywstanie

    • 6 1

  • to Panstwo upadnie jak to Miasto (1)

    to Panstwo upadnie jak to Miasto

    • 3 2

    • Reza

      Mnie się wydaje, że nie tylko to Państwo, ale cała gospodarka światowa upadnie, bo jest oparta na rabunku.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Katalog.trojmiasto.pl - Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku Gdynia stała się miastem?

 

Najczęściej czytane