• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Złoto na sklepieniach kaplicy przy kościele św. Józefa

Jakub Gilewicz
30 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Złocenia na żebrach sklepień pochodzą z XIX wieku. Złocenia na żebrach sklepień pochodzą z XIX wieku.

Średniowieczne zacheuszki na ścianach i złoto na żebrach sklepień odkryto podczas prac konserwatorskich w znanej ze spowiedzi Kaplicy Wieczystej Adoracji przy kościele św. Józefa w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. To jednak podobno dopiero początek odkryć, bo jak przyznaje jeden z konserwatorów: "co rusz jesteśmy mile zaskakiwani takimi niespodziankami".



Jeden z odkrytych zacheuszków. Jeden z odkrytych zacheuszków.
Z uwagi na kolejne odkrycia prace konserwatorskie ulegną najpewniej wydłużeniu. Z uwagi na kolejne odkrycia prace konserwatorskie ulegną najpewniej wydłużeniu.
A tak niegdyś wyglądała kaplica. A tak niegdyś wyglądała kaplica.

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek w Kaplicy Wieczystej Adoracji przy kościele św. Józefa?

- To jest koło, w które wpisany jest krzyż. Tu jest pierwsze ramię, a tu drugie - wskazuje palcem o. Tomasz Ewertowski, rektor kościoła św. Józefa.

Niepozorne i wyblakłe malowidło ukazało się na ścianie kaplicy po zdjęciu kolejnej warstwy tynku. Pierwszą niespodzianką był czas jego powstania, czyli prawdopodobnie XV wiek. Drugą - to, czym okazało się być malowidło.

- To średniowieczny zacheuszek, czyli jeden z dowodów konsekracji kościoła. A konsekracja to uroczystość, w czasie której biskup przyjeżdża w dane miejsce, namaszcza świętym olejem ołtarz i namaszcza zacheuszki czyniąc znak krzyża - wyjaśnia zakonnik.

Wedle tradycji, na ścianach kaplicy, powinno znajdować się dwanaście zacheuszków. Od czerwca, kiedy rozpoczęto prace konserwatorskie, odkryto ich już siedem.

- Kaplica kryje wiele ciekawostek. Na przykład zacheuszki wstępnie datowane są na XV wiek, a to stulecie, w którym budowano kościół św. Józefa. Tymczasem wiemy, że na długo przedtem, bo w XIV wieku, kaplica działała jako niezależny obiekt, więc być może konsekrowana została wcześniej - zastanawia się Dariusz Chmielewski, wojewódzki konserwator zabytków.

Czytaj także: Świątynia ekstremalnych spowiedników, czyli historia kościoła św. Józefa

O tym, że kaplica była niezależną świątynią, ma świadczyć również odkryty w piątek otwór. Badacze sądzą, że jest to pierwotne wejście. - W środku są średniowieczne tynki na ościeżach. Widać też ślady po zamurowaniu - analizuje Piotr Jabłoński, konserwator dzieł sztuki.

W kaplicy, gdzie przez wieki posługiwali karmelici, następnie księża diecezjalni, a po II wojnie światowej działają oblaci, odkryto także symbole na zwornikach sklepień. Wśród nich są m.in. symbol Baranka Paschalnego, Ducha Świętego oraz IHS. Zakończono ponadto analizę materiału, którym pokryte są żebra sklepień. - Okazało się, że to prawdziwe złoto. Ponadto podczas badań podkładów pod złoceniami, zidentyfikowany został konkretny pigment, który wynaleziono około 1830 roku - opowiada Piotr Jabłoński.

- Sprawa złoceń z tego czasu, jest o tyle dziwna, że był to okres między kasacją zakonu karmelitów, a powstaniem w 1840 r. parafii, w której posługiwali księża diecezjalni - zastanawia się o. Tomasz.

- Co rusz jesteśmy miło zaskakiwani takimi niespodziankami - komentuje Janusz Tarnacki. Miejski konserwator zabytków nie kryje radości, ale też zdaje sobie sprawę, że kolejne odkrycia wydłużą zaplanowane prace: - Zakładaliśmy, że do końca roku uda się odsłonić wcześniejsze tynki i polichromie, uzupełnić ich braki i przygotować się do przyszłorocznych rekonstrukcji. W obecnej sytuacji, trudno powiedzieć, kiedy zakończą się prace.

- Oczywiście, chcielibyśmy jak najszybciej zaprezentować finalny efekt mieszkańcom miasta i turystom, ale są to na tyle ważne odkrycia, że trzeba tu działać z dużą ostrożnością i na pewno pośpiech nie jest wskazany - tłumaczy Dariusz Chmielewski.

Wierni odwiedzający Kaplicę Wieczystej Adoracji - a takich osób było dziennie od kilkuset do 1,5 tysiąca - będą musieli uzbroić się w cierpliwość. W związku z pracami konserwatorskimi od lata br. spowiedź i adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w kościele św. Józefa i tak pewnie będzie przez dłuższy czas. - Godziny, w których posługujemy, nie zmieniły się: od szóstej rano do godziny 18 - zaprasza o. Tomasz.

Materiał archiwalny

Zobacz kościół i kaplicę, gdzie posługują oblaci.

Miejsca

Opinie (63) ponad 10 zablokowanych

  • to

    sprytny biskup ukrył złoto przed plebsem

    • 1 1

  • często modle się w kaplicy terza w kościele

    tak prawie codziennie bywam tam w kościele

    • 1 0

  • pewnie zeskrobią całe złoto i pomalują jakąż zwykła farbą w kolorze złota

    a prawdziwe złoto przetopią i kolejny maybach w garażu...

    • 2 2

  • a ja tam miałem własny ślub

    :):):):)

    • 0 0

  • Czyżby Amber Gold?

    Zakitrane złoto wreszcie odzyskane.

    • 1 0

  • złote a skromne ;-)

    złote a skromne ;-)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Co znajdowało się wcześniej w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się parking przy Centrum Handlowym Batory?

 

Najczęściej czytane