• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia powinna przypomnieć historię bulwaru

Patryk Szczerba
22 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Bulwar to doskonałe miejsce do spacerowania, ale też dobry punkt obserwacyjny. Bulwar to doskonałe miejsce do spacerowania, ale też dobry punkt obserwacyjny.

Niewielu wie, że historia gdyńskiego bulwaru sięga lat przedwojennych. Jej ślady wciąż są widoczne. O jednym z nich poinformował nas nasz czytelnik, który proponuje, by umożliwić mieszkańcom zaznajomienie się z dziejami promenady. Urzędnicy zapewniają, że rozważą tę propozycję.



Czy historia gdyńskiego bulwaru jest warta przypomnienia spacerowiczom?

Za kilkanaście miesięcy to miejsce przejdzie kolejne przeobrażenie. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu. Na bulwarze zobacz na mapie Gdyni powstaje punkt gastronomiczny, w którym będzie warzone piwo marki Port Gdynia. Obok minibrowaru stanie restauracja. Czynny cały rok obiekt zajmie 1,5 tys. m kw. powierzchni. Inwestycja podzieliła mieszkańców na zwolenników i tych, którzy pomysły, by zabudować promenadę oceniają negatywnie. Są i tacy, którzy wskazują, że mogłaby przyczynić się do przypomnienia gdynianom i turystom historii miejsca.

- Obserwowałem ostatnio postęp prac. Jakież było moje zdziwienie, kiedy ujrzałem odkryty z pierwszej warstwy ziemi zarys pozostałości po przedwojennym bulwarze. Zakładam, że zostanie niestety rozbity, ale może warto byłoby zachować w jakiś sposób ten fragment, albo zaprezentować przy okazji inwestycji dzieje bulwaru, które przecież nie wszystkim są znane - opowiada pan Jerzy.

Te sięgają lat międzywojennych. W latach 20. dla wygody spacerowiczów zbudowano wzdłuż nabrzeża piaszczystą ścieżkę na małym nasypie, a lata 30. i roboty publiczne dały początek promenadzie w dzisiejszym kształcie.

W połowie lat 30. powstała pierwsza opaska betonowa, wysoka zaledwie na 80 centymetrów. Między nią a zboczem Kamiennej Góry ciągnęła się żwirowa ścieżka, szeroka na kilka metrów. Betonowe umocnienie przetrwało wojnę, ale pokonał je sztorm w 1949 roku. W 1958 r. w Gdyni powstał Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego.

Dzięki niemu w ciągu 11 lat powstała promenada o długości 1,5 km, która uroczyście została otwarta w 1969 roku przy okazji Dni Morza. Dziś pełni nie tylko funkcje spacerowe - chroni również Kamienną Górę przed sztormami.

Urzędnicy przyznają, że promenada nie ma dużej wartości historycznej, zatem nikt do inwestora o specjalną ochronę się nie zwracał. Na zachowanie wydobytych przedwojennych elementów nie ma więc większych szans.

- To obiekt, który przechodził wiele przeobrażeń. Dziś pełni funkcję typowo użytkową, nie mając w naszej ocenie walorów historycznych. Na pewno ciekawym pomysłem jest, by przypomnieć mieszkańcom jego historię i będziemy się nad tym chcieli w najbliższym czasie zastanowić - zapewnia Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków.

Otwarci na propozycje są inwestorzy, którzy podkreślają, że już rozpoczęli starania, by przy okazji inwestycji pojawiły się również elementy infrastruktury związane z portami w Gdyni i Gdańsku,.

- Poczyniliśmy już pewne starania w tym zakresie. Sam jestem miłośnikiem historii i na pewno pomysł, by upamiętnić w formie zdjęć, czy też innej także przedwojenny bulwar na naszej działce to świetny pomysł - wyjaśnia Piotr Żółtek z firmy Browar Portowy.

Przy okazji powraca temat remontu całej nawierzchni, na który w budżecie Urzędu Morskiego, zarządzającego terenem, nie ma jednak środków. Dwa lata temu udało się wyremontować najbardziej narażony na podmywanie pomost.

Konieczna była wtedy wymiana żelbetowego pala podtrzymującego podstawę, który był nadłamany. W nie najlepszym stanie były także pozostałe słupy. Przed korozją zabezpieczono również stropy. Prace pochłonęły nieco ponad 600 tys. zł.

Opinie (127) 3 zablokowane

  • Tak, proszę Państwa! Oto na naszych oczach dzieje się historia - wyprzedaż i zabudowa miejsc od zawsze związanych w wodą,

    będących chlubą i podstawą Gdyni.
    Zabudowa Skweru, Bulwaru w imię... zysku dla miasta. Zabudowa, która niebawem zamknie dostęp do nielicznych przestrzeni nad zatoką dostępnych dla każdego, za darmo.

    • 4 4

  • zbiorka

    Gdy zorganizować jakąś zbiórkę kasy na remont - uzbieralibyśmy przecież

    • 1 1

  • BULWAR...czyt.spacer...wypoczynek

    1/2 roku wstecz na początku bulwaru miał powstać naj naj nowocześniejszy potrzebny dla ludzi po kawce,po piwku PRZYBYTEK.....pisaliście,chwaliliście,że to 1 nagroda w konkursie projekt WC ,że bajery i och i ach i ,że to Gdynia będzie pierwsza..........i co? może ten temat REDAKTORZE????...bo piwosze z browaru to wiadomo...a pozostali
    emerytka z Gdyni

    • 1 1

  • Wszystkim mieszkańcom Gdyni uważającym, że Wojtek Szczurek to najlepszy prezydent proponuje zobaczyć

    jak w ciągu ostatniej kadencji zmienił się Gdańsk i porównać z tym co zmieniło się przez ostatnie 4 lata w Gdyni

    gdansk.pl/gra

    • 4 1

  • I postawić kolejny zbędny pomnik

    • 0 1

  • Gdzie ja teraz będę z dziećmi na spacery CHODZIĆ,tak chodzić. nie jeździć.

    • 2 0

  • oby zmiana nawierzchni była w stylu Rio (chyba Copo Cabana) lub Barcelony

    a nie zwykłe wylanie betonu

    jak juz cos robić to estetycznie

    • 0 0

  • ...drobiazg...

    ...a kto w koncu pomysli o remoncie???...bulwar wyglada jak po bomardowaniu...wizytowka miasta !...miejsce spacerow i wypoczynku gdynian !...brzydki i ponury...ta kafejka bedzie tam pasowala jak rzep do ogona...

    • 2 0

  • bulwar (1)

    to już nie jest promenada,to jarmark proznosci wladzy

    • 2 0

    • Jarmark to tam jest w sezonie,

      gdy otwierają się budy z piwem i śmierdzącymi z daleka frytkami lub "rybką" smażoną na oleju nie wymienianym od doby. Ten bulwar od lat sopocieje.

      • 0 0

  • "... i tych, którzy pomysły, by zabudować promenadę oceniają negatywnie"

    Obiekt o powierzchni 1500 m2 znacząco wpłynie na widok na Klif od strony Molo Południowego i od strony Zatoki. De facto skróci się długość Bulwaru o te 100-150m od północy, bo trudno nazwać atrakcją spacer wzdłuż piwiarni.

    A w pierwszej wiadomości o tej "inwestycji" typowe już: "Już dwa lata temu zdecydowano, że krajobraz bulwaru też warto zmienić." Krótko mówiąc już dawno "zdecydowano", "postanowiono", "ustalono", a mieszkańców faktycznie tylko "poinformowano" po tym, gdy wbito już łopatę. Typowe dla obecnej ekipy rządzącej, niezmienne od kilkunastu lat.

    "Przy okazji powraca temat remontu całej nawierzchni, na który w budżecie Urzędu Morskiego, nie ma jednak środków."
    Gdy buduje się nowy hipermarket, ten musi zrobić zrzutę na przebudowę sąsiadujących traktów komunikacyjnych. Dlaczego inaczej miałoby być z alkoholopojami, które korzystają z okolicznej infrastruktury? Czy ich nie dotyczy premia lokalizacyjna i odpowiedzialność za utrzymanie okolicy w co najmniej takim stanie funkcjonalnym (czytaj: drożność i komfort przemieszczania się), jak przed "inwestycją"?

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7 (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym mieście Trójmiasta po raz pierwszy w historii zorganizowano pierwszy pokaz wzlotu balonu na rozgrzane powietrze?

 

Najczęściej czytane