• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dodaj historię, czyli pomóż Muzeum Miasta Gdyni w stworzeniu nowej wystawy

Rafał Borowski
19 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Film promujący akcję "Dodaj historię"


Podczas tegorocznej "Nocy Muzeów", władze Muzeum Miasta Gdyni zobacz na mapie Gdańska ogłosiły kampanię społeczną pod hasłem "Dodaj historię". Akcja, w której może wziąć udział każdy, ma na celu stworzenie nowej wystawy stałej "Gdynia - dzieło otwarte", której inaugurację zaplanowano na koniec 2016 roku.



Czy weźmiesz udział w akcji "Dodaj historię"?

Budowa Gdyni była jednym z oszałamiających sukcesów przedwojennej Polski. W ciągu zaledwie kilkunastu lat nikomu nieznana wieś nad brzegiem Bałtyku przemieniła się w tętniące życiem miasto i nowoczesny port.

W latach II wojny światowej Gdynia stała się przykładem barbarzyńskiej polityki okupacyjnej hitlerowskich Niemiec. Niemcy przekształcili miasto w bazę swojej marynarki wojennej, Kriegsmarine. W konsekwencji brutalnie wysiedlili stąd większość mieszkańców, aby na ich miejsce sprowadzić niemieckich kolonistów. Część gdynian nigdy już nie powróciła do rodzinnego miasta.

Czytaj także: Oksywie oczami przedwojennych mieszkańców


Gdynia była świadkiem krwawych wydarzeń grudnia 1970 roku. To tutaj, od kul wystrzelonych na rozkaz komunistycznej władzy, ponieśli śmierć protestujący robotnicy. Jedną z ofiar był Zbyszek Godlewski, który za sprawą słynnej "Ballady o Janku Wiśniewskim", pod tym właśnie nazwiskiem przeszedł do historii.

Zobacz także: Gdynia upamiętnia Janka Wiśniewskiego.

Gdynia to także okno na świat w okresie PRL-u. Powracający z rejsu marynarze opowiadali swoim rodzinom, co widzieli w "wielkim świecie" i szmuglowali do kraju niedostępne w Polsce towary. Wielu gdynian wspomina te czasy z nieskrywanym sentymentem.

To tylko niektóre z wydarzeń trudnej historii XX wieku, które składają się na tożsamość Gdyni. W Gdyni, w przeciwieństwie do sąsiedniego Gdańska (gdzie wraz z końcem II wojny światowej nastąpiła niemal całkowita wymiana ludnościowa), wiele rodzin mieszka od pokoleń, nierzadko od początków istnienia miasta, i zna wspomniane wcześniej wydarzenia z autopsji. Zespół Muzeum Miasta Gdyni postanowił to wykorzystać.

Na koniec 2016 roku planuje się otwarcie w muzeum nowej wystawy stałej "Gdynia - dzieło otwarte". Ekspozycja ma być wspólnym dziełem muzealników i mieszkańców Gdyni. Wszyscy gdynianie, zarówno dawni jak i obecni, mogą przekazać placówce ciekawą, osobistą historię związaną z dziejami swojego miasta. Mogą również przekazać albo wypożyczyć materialne pamiątki.

Muzeum chce ocalić od zapomnienia wszystko, co przyczyni się do poszerzenia wystawy o punkt widzenia mieszkańców Gdyni. Cytując za muzealnikami, są to przede wszystkim:
- historie osobiste i rodzinne, opowieści o losach gdynian uwikłanych w trudną historię XX wieku;
- przedmioty, które ilustrują historię Gdyni, są świadectwem codziennego życia mieszkańców Gdyni i wydarzeń niezwykłych;
- fotografie gdyńskich budynków oraz związane z Gdynią projekty urbanistyczne i architektoniczne;
- elementy wyposażenia gdyńskich mieszkań, szkół, urzędów, zakładów pracy;
- materiały o gdyńskiej przedsiębiorczości - rozwijających się w Gdyni firmach i instytucjach;
- dokumenty życia społecznego, np. plakaty i ulotki dotyczące różnych gdyńskich środowisk.

Kampania "Dodaj historię" niemal od razu spotkała się ze sporym zainteresowaniem.

- Już podczas "Nocy Muzeów" zgłosiło się do nas kilkanaście osób, które opowiedziały nam fantastyczne, osobiste historie związane z dziejami Gdyni. Nie spodziewaliśmy się tak spektakularnego początku akcji. Pierwszy dzień kampanii dał nam nadzieję, że z pomocą gdynian, na pewno uda nam się stworzyć wspaniałą wystawę -
powiedziała Olga Długokęcka z Działu Promocji Muzeum Miasta Gdyni.

W jaki sposób można przekazać swoją historię lub pamiątkę?

Wszyscy zainteresowani są proszeni o kontakt pod numerem telefonu: (58) 66 20 928 lub o kontakt drogą mailową: dodajhistorie@muzeumgdynia.pl Każdy zgłaszający może mieć pewność, że jego fatyga nie pójdzie na marne. Pracownik muzeum skrupulatnie zanotuje przyjęte zgłoszenie, a następnie przekaże je zespołowi zajmującemu się merytorycznym opracowaniem wystawy. Szczegóły akcji "Dodaj historię" są dostępne na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni.

Miejsca

Opinie (25) 6 zablokowanych

  • Bez przesady...

    co Wy tacy sfrustrowani tuitaj jesteście?
    Robią dobrą robotę! Sam bym coś oddał, ale nie jestem stąd.
    Nie ma co hejtować.

    • 3 1

  • neo-nepotyzm???

    Dziekan Wydziału Historii UG, Prof. dr hab. Wiesław Długokęcki jest ojcem pani Olgi Długołęckiej - i jednocześnie szefem pana Jacka Frydrycha, który jest wykladowcą na Wydziale Hist. UG (instytut historii sztuki) i jednocześnie Dyrektrem Muzeum Miasta Gdyni, w ktorym to od niedawna pracuje Pani Olga...:D wszystko super - oby tak dalej!!!

    • 3 0

  • 2017

    -

    • 0 0

  • Bank Pocztowy Kredyt Hipoteczny | 0g

    Czesc chlopcy szybka gotowka bocian, pozyczki prywatne ogloszenia i Bank Pocztowy Kredyt Hipoteczny

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7 (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spacer

Vivat Gdańsk! Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

pokaz, spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Co się dzieje w Gdyni w ramach uczczenia pamięci ofiar wydarzeń przy Węźle Ofiar Grudnia '70?

 

Najczęściej czytane