• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykonali współczesne wersje XIX-wiecznego portretu

Rafał Borowski
17 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zdjęcie z realizacji niezwykłej sesji. Zdjęcie z realizacji niezwykłej sesji.

Wykonany w drugiej połowie XIX wieku portret czterech kobiet stał się inspiracją do niebanalnego pomysłu. Pasjonaci lokalnej historii, skupieni w stowarzyszeniu Opowiadacze historii Dolnego Miasta w Gdańsku, stworzyli współczesne wersje historycznej fotografii. Jedna z nich przedstawia kobiety wystylizowane na dawne gdańszczanki, które trzymają w rękach... przedmioty jednoznacznie kojarzące się ze współczesnością, np. tablet czy smartfon.Czy masz w domu przedwojenne zdjęcia?

Opowiadacze historii Dolnego Miasta w Gdańsku to stowarzyszenie, które zostało założone w 2013 r. Jak sama nazwa wskazuje, zrzesza pasjonatów lokalnej historii. Wyszukują oni ciekawostki i dzielą się nimi na swojej stronie internetowej www.opowiadaczehistorii.pl czy biorą udział w różnego rodzaju imprezach dzielnicowych, np. corocznym festynie Retro Dolne Miasto.

Z okazji Dnia Kobiet na wspomnianej stronie internetowej opublikowano krótki artykuł dotyczący historii zdjęcia wykonanego pod koniec XIX wieku. To portret czterech kobiet, który znajduje się w kolekcji członków stowarzyszenia.

Zakłady fotograficzne w Trójmieście


XIX-wieczny portret, który stał się inspiracją do sesji. Został on wykonany w zakładzie fotograficznym, który mieścił się przy ul. Żabi Kruk. XIX-wieczny portret, który stał się inspiracją do sesji. Został on wykonany w zakładzie fotograficznym, który mieścił się przy ul. Żabi Kruk.
- W poszukiwaniu tematu artykułu na 8 marca przypomniałem sobie o tym zdjęciu i spróbowałem zgłębić jego historię. Wprawdzie nie udało mi się ustalić, kim są te cztery damy, ale ustaliłem całkiem sporo o fotografie, który je wykonał. Ustaliłem jego imię i nazwisko, adres, a nawet reklamę, którą zamieścił w prasie. Co ciekawe, fotograf oferował nie tylko robienie zdjęć, ale także sprzedaż sprzętu do fotografowania. To o tyle zaskakujące, że mówimy przecież o końcu XIX wieku. Używając dzisiejszego języka, był także przedstawicielem handlowym jednej z niemieckich firm, która produkowała taki sprzęt - mówi Jacek Górski, prezes stowarzyszenia.
Czytaj również: Zobacz najstarsze zdjęcia Gdańska sprzed 160 lat

Artykuł o historii portretu zainspirował należące do stowarzyszenia kobiety do niecodziennego pomysłu. Otóż wpadły one na pomysł, aby wykonać... współczesną wersję XIX-wiecznego zdjęcia. Wykonano ją w dwóch wersjach. Pierwsza była możliwie zbliżona do pierwowzoru, zaś druga miała stanowić nieco "uwspółcześnioną" wersję.

Czytaj również: 5,5 tys. dawnych zdjęć Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pomorza on-line

- Nasze koleżanki uczestniczą w różnych inscenizacjach, więc dobór stroju nie stanowił większego kłopotu. To drugie, uwspółcześnione zdjęcie miało stanowić zabawną formę dialogu historii ze współczesnością. Stąd właśnie pomysł, by nasze koleżanki miały w rękach przedmioty, które kojarzą się z XXI wiekiem, np. tablet czy smartfon. Kobiety ze starego zdjęcia zapewne także były mieszkankami Dolnego Miasta, podobnie jak nasze koleżanki. Mamy nadzieję, że będzie to humorystyczna pamiątka dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszej dzielnicy. Natomiast dla nas była to ciekawa odskocznia od dość ponurej rzeczywistości w dobie pandemii koronawirusa - kontynuuje Górski.
O szczegółach dotyczących powstania tej niezwykłej sesji zdjęciowej można przeczytać także w artykule Cztery kobiety ze zdjęć, którego autorką jest Danuta Płuzińska-Siemieniuk - jedna z biorących udział w sesji. Kto wie, być może wykonane w tym tygodniu fotografie staną się za kolejne sto lat inspiracją do napisania artykułu przez przyszłych pasjonatów historii Dolnego Miasta?

  • Współczesne wersje dawnego portretu, wykonane przez pasjonatów skupionych w stowarzyszeniu Opowiadacze historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
  • Współczesne wersje dawnego portretu, wykonane przez pasjonatów skupionych w stowarzyszeniu Opowiadacze historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
  • Współczesne wersje dawnego portretu, wykonane przez pasjonatów skupionych w stowarzyszeniu Opowiadacze historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Quiz Trójmiasto nieznane Średni wynik 49%

Trójmiasto nieznane

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile zakładów produkujących słodycze znajdowało się w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 20. XX wieku?

 

Najczęściej czytane