• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Średniowieczna plakietka miłosna odkryta w Żurawiu

ms
13 lutego 2024, godz. 15:15 
Opinie (17)
Średniowieczna plakietka z łacińskim napisem "Miłość wszystko zwycięży" jest jednym z artefaktów odkrytych podczas prac remontowych i konserwatorskich w Żurawiu. Średniowieczna plakietka z łacińskim napisem "Miłość wszystko zwycięży" jest jednym z artefaktów odkrytych podczas prac remontowych i konserwatorskich w Żurawiu.

"Amor Vincit Omnia", czyli "Miłość zwycięża wszystko" - takiej treści łacińska inskrypcja znajduje się na średniowiecznej cynowej plakietce w kształcie turkawki, odkrytej podczas prac archeologicznych na terenie remontowanego Żurawia.Plakietka miała dwa uchwyty, obecnie urwane, które służyły do zawieszania jej na łańcuszku lub przypięcia do szaty. To nie pierwsza tego typu ozdoba znaleziona podczas prac archeologicznych na terenie Gdańska.

- O używaniu podobnych ozdób przez średniowiecznych gdańszczan świadczą liczne znaleziska. Moda na plakietki miłosne dotarła do Gdańska z Europy Zachodniej, na co wskazuje znaczna liczba tego typu zawieszek odkrytych w XIV-XV wiecznych miastach Holandii i Anglii - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku: aktualne wystawy i atrakcjeTurkawka, czyli symbol miłości i wiernościInskrypcji nieprzypadkowo towarzyszy wizerunek turkawki, czyli niewielkiego ptaka, określany czasami jako dziki gołąb.

- Ponieważ ptaki te często tworzą stałe pary, w wielu tradycjach kulturowych turkawka jest symbolem wierności i wiecznej miłości. Ich lojalność i troskliwość względem partnera i potomstwa czyni je idealnym symbolem miłości i rodziny - dodaje Anna Rembisz-Lubiejewska z Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Motyw tego ptaka był często wykorzystywany w dziełach literackich, między innymi przez Williama Szekspira, który opisał ludzi jako "turkawki zakochane, para nierozłączna i we dnie, i w nocy" (cytat z dramatu "Król Henryk VI").

Kochasz i jesteś kochana(y)? Zobacz propozycje na Walentynki w Trójmieście


Miłosna plakietka trafi na wystawęOczyszczona już i poddana konserwacji plakietka będzie jednym z elementów nowej wystawy w Żurawiu, która zostanie odsłonięta po zakończeniu kończących się już prac remontowych i konserwatorskich w obiekcie. Ma to nastąpić do 30 kwietnia 2024 r.

Średniowieczną plakietkę odkryto w ziemi podczas prac prowadzonych przy fundamentach i w dolnych częściach konstrukcji Żurawia. Średniowieczną plakietkę odkryto w ziemi podczas prac prowadzonych przy fundamentach i w dolnych częściach konstrukcji Żurawia.
Koszt remontu Żurawia to blisko 18 milionów złotych, z czego niemal 13 mln pochodzi z funduszy EOG utworzonych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię, ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM to ponad 2,5 miliona złotych.
ms

Miejsca

  • Żuraw Gdańsk, Szeroka 67/68

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czerwcowe spacery historyczne - stocznia

20 zł
spacer

D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zbudowano żaglowiec, od 1930 znany jako "dar Pomorza"?

 

Najczęściej czytane