• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Posłuchaj historii o zapomnianych kolejach w Gdyni

Michał Sielski
22 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
To nie fotomontaż, to dawna bocznica kolejowa na Grabówku. To nie fotomontaż, to dawna bocznica kolejowa na Grabówku.

W niektórych miejscach widać jeszcze ich ślady, w innych pozostały już tylko wspomnienia najstarszych mieszkańców. W poniedziałek o godz. 17 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni będzie można posłuchać opowieści o zaginionych gdyńskich szlakach kolejowych.



Znasz historyczne ciekawostki o swoim mieście?

Dla starszych osób to jeszcze wspomnienia, dla młodych najczęściej zupełne zaskoczenie. Koleje w Gdyni były tam, gdzie zupełnie byśmy się ich nie spodziewali. Jak choćby przy ul. Rdestowej zobacz na mapie Gdyni. Jest też zaginiony przystanek kolejki przy Chwaszczynie i wiele innych nieużywanych dawno obiektów infrastruktury kolejowej.

Dzięki pasji Michała Miegonia będzie można się o tym dowiedzieć już w poniedziałek. W ramach spotkań z historią, organizowanych z okazji obchodów 90-lecia Gdyni w Laboratorium Innowacji Społecznych, tym razem będzie można posłuchać wykładu o zapomnianej, kolejowej historii miasta.

- Tematem wykładu będą zaginione gdyńskie tory i szlaki kolejowe. Historie i ciekawostki związane m.in. z torami na Działkach Leśnych, linią kolejową przy ul. Hetmańskiej czy SKM-kowym połączeniem z Oksywiem przedstawi Michał "Goran" Miegoń, muzyk, producent i wielki miłośnik Gdyni - mówi Aleksandra Dylejko z Laboratorium Innowacji Społecznych.
Najmłodszy członek Koła Starych Gdynian, prowadzący internetowy blog, gdyńskie strony na portalach społecznościowych i popularyzujący wiedzę o Gdyni często przedziera się przez trudno dostępne miejsca, by dotrzeć do śladów historii. Dzięki temu zgromadził niebagatelną wiedzę i mnóstwo anegdot, które potrafi ciekawie opowiedzieć.

Laboratorium Innowacji Społecznych mieści się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni przy al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IV, na parterze) zobacz na mapie Gdyni. Wstęp jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Wydarzenia

Zapomniane szlaki kolejowe Gdyni

spotkanie

Miejsca

Opinie (78) 3 zablokowane

  • ble

    oj strasznie krytykujecie poczynania Gdyni zobaczcie lepeiej co zrobił i robi Gdańsk tez szkoda gadać nawet bardziej szkoda jakiś stadion jakies esc... itd same pasozyty i co ?

    • 1 1

  • ul Jana z Kolna w Gdańsku (1)

    Witam czy ktoś pamięta pociąg jadący torami tramwajowymi do Stoczni Gdańskiej? Ja pamiętam choć mam dopiero .... lat.

    • 2 0

    • a pamiętam.

      Pamiętam i to bardzo dobrze. Przez te wzdłużne tory w asfalcie ul. Jana z Kolna kilka razy "Komarkiem" zaliczyłem glebę.

      • 1 0

  • Pamietam ze wspomnień starszych... i swoich.

    O przystanku kolejowym koło Chwaszczyna nie słyszałem, chyba że chodzi o "POLIFARB" Linię wybudowano na odcinku Osowa - Polifarb w drugiej połowie lat siedemdziesiątych a w dziewięćdziesiątych zdemontowano! Ale była kiedyś stacja kolejowa w Wysokiej Tartak - dziś Gdańsk-Osowa ul. Nowa. Linia kolejowa kilkaset metrów przed dzisiejszą ul. Kielnieńską od strony Gdyni skręcała w kierunku dzisiejszej ul. Komandorskiej i przebiegała pomiędzy dzisiejszymi ul. Komandorską a Kielnieńską i po trasie dzisiejszej ul. Wodnika ( jeszcze miejscami widoczne są ślady dawnej "sztreki") i od wysokości ul. Meteorytowej przebiegała po trasie zachowanej dzisiejszej linii kolejowej do lotniska w Rębiechowie. Oczywiście linia biegła dalej przez Firogę, teren dzisiejszego lotniska, za którym się rozgałęziała w kierunku Wrzeszcza (dzisiejsza PKM) i przez Kokoszki w kirunku Starej Piły i łączyła się z linią Pruszcz Gd. - Borkowo- Dzierżążno- Kartuzy - Sierakowice...

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Katalog.trojmiasto.pl - Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku w Gdyni powstał pierwszy kościół?

 

Najczęściej czytane