• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niecodzienna lekcja historii w bokserskim ringu

Łukasz Stafiej
24 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Inscenizacja walki bokserskiej promowana jest m.in. zdjęciem obozowego pasiaka i munduru esesmańskiego. Zawodnicy w tych strojach na ringu oczywiście nie wystąpią. Inscenizacja walki bokserskiej promowana jest m.in. zdjęciem obozowego pasiaka i munduru esesmańskiego. Zawodnicy w tych strojach na ringu oczywiście nie wystąpią.

Więzień z Auschwitz i obozowy kapo zmierzą się na ringu bokserskim podczas inscenizacji, która w sobotę wieczorem odbędzie się w klubie bokserskim Ring3City zobacz na mapie Gdańska na terenie dawnej stoczni. To jedno z wydarzeń imprezy przypominającej postać przedwojennego wicemistrza Polski w boksie Tadeusza Pietrzykowskiego, którą organizuje Muzeum II Wojny Światowej.



Inscenizacji walki bokserskiej więźnia i kapo z Auschwitz jest:

Tadeusz Pietrzykowski to postać znana prawdopodobnie wyłącznie największym fanom historii i sportu. "Teddy" - bo taki miał pseudonim - zapisał się w historii nie tylko jako przedwojenny bokserski wicemistrz Polski i mistrz Warszawy w wadze koguciej, ale przede wszystkim jako uczestnik wielu walk, które odbyły się w obozie Auschwitz, gdzie był więziony. Jedną z walk, którą nota bene wygrał, był pojedynek z Niemcem Walterem Duningiem, pełniącym funkcję obozowego kapo.

Jak mówi Aleksander Masłowski, historyk i rzecznik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które jest organizatorem imprezy upamiętniającej postać Pietrzykowskiego, walki bokserskie organizowane przez esesmanów w obozach koncentracyjnych nie były rzadkością. Dlatego jednym z elementów wydarzenia będzie inscenizacja tego bokserskiego meczu.

- Więźniowie oczywiście nie mieli prawa odmówić, a często stawali do walki w bardzo złym stanie fizycznych, wycieńczeni nieludzkimi warunkami obozowymi, pracą i głodem - tłumaczy Masłowski. - Zdarzało się jednak - tak jak w starciu Pietrzykowskiego z Duningiem - że ofiara wygrywała z katem. Organizujemy tę inscenizację, aby pokazać, że silna wola i sportowy duch potrafiły triumfować nawet w tak potwornych sytuacjach oraz przypomnieć bohaterstwo Pietrzykowskiego w tej nierównej walce.
Tadeusz Pietrzykowski zapisał się w historii nie tylko jako przedwojenny wicemistrz Polski i mistrz Warszawy w wadze koguciej, ale przede wszystkim jako uczestnik wielu bokserskich pojedynków w obozie Auschwitz. Tadeusz Pietrzykowski zapisał się w historii nie tylko jako przedwojenny wicemistrz Polski i mistrz Warszawy w wadze koguciej, ale przede wszystkim jako uczestnik wielu bokserskich pojedynków w obozie Auschwitz.
Inscenizacja przedstawiająca mecz bokserski z Auschwitz pt. "Walcz albo umieraj" odbędzie się w sobotę o godz. 19 w klubie bokserskim Ring3City. Spektakl jest tylko na zaproszenia (które są już niedostępne) i będzie składał się nie tylko z walki, ale również kilku scen towarzyszących, pokazujących otoczkę całego wydarzenia.

Na profilu facebookowym Ring3City promuje je zdjęciem obozowego pasiaka i esesmańskiego munduru, co już zdążyło wywołać kontrowersje wśród części komentujących.

Masłowski tłumaczy: - W trakcie walki uczestnicy nie będą oczywiście ubrani, ani w pasiak, ani w mundur. Te stroje to symbole tej chorej rozrywki, w której esesmani zmuszali więźniów do walk. Spektakl skupi się na walce, w której kapo został pokonany przez Pietrzykowskiego, ale ma też za zadanie szerzej pokazać triumf ofiary nad oprawcą, czyli esesmanami organizującymi te pojedynki.
W ramach imprezy upamiętniającej polskiego boksera odbędzie się także kilka innych wydarzeń. W piątek o godz. 12 na poziomie -3 w Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska otwarta zostanie wystawa pt. "Bokserzy w piekle obozów", poświęconej bokserom z obozów koncentracyjnych. Natomiast w piątek o godz. 15 w kinie muzealnym będzie można obejrzeć film z 1962 roku pt. "Bokser i śmierć" w reżyserii Petera Solana, który będzie poprzedzony rozmową z udziałem dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, filmoznawcy prof. Krzysztofa Kornackiego oraz Marcina Marczaka, zawodowego boksera, właściciela Ring3City. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Wydarzenia

Wydarzenie upamiętniające Teddy - Bokser z Auschwitz (1 opinia)

(1 opinia)
projekcje filmowe, wykład / prezentacja, wystawa

Miejsca

Miejsca

Opinie (61) 8 zablokowanych

  • Kolejna beznadziejna lekcja historii według Nawrockiego - jak Panu nie wstyd łączyć smierć w obliczu wojny z ringiem bokserskim do którego ludzie wychodzą żeby leczyć własne ego ! Mierny ale wierny - fuuuuu

    • 11 1

  • Była też historia innego boksera z Grecji, który też walczył w Auschwitz

    Film z Willemem Defoe. Nie pamiętam niestety tytułu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7 (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spacer

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto był sponsorem tytularnym Klubu koszykarskiego Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia w 1995r?

 

Najczęściej czytane