wiadomości

Znika dawny budynek Instytutu Psychologii UG w Jelitkowie

artykuł historyczny

Zobacz z lotu drona wyburzanie dawnej siedziby Instytutu Psychologii UG

Przy ul. Pomorskiej 68Mapka w Gdańsku trwa rozbiórka dawnej siedziby Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Na zwolnionej działce jej obecny właściciel - spółka Doraco Nieruchomości - zamierza wybudować mieszkania. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków znajdujące się obok wyburzanego budynku piwnice nieistniejącego dworu Konradshammer muszą zostać zachowane.Gdybyś mógł/mogła wybrać, co twoim zdaniem powinno znaleźć się na opisanej działce?

mieszkania 21%
hotel 12%
biurowiec 2%
siedziba instytucji publicznej 8%
supermarket 3%
parking 3%
teren zielony 51%
zakończona Łącznie głosów: 2079
Przypomnijmy: w maju 2017 r. informowaliśmy o sprzedaży działki przy ul. Pomorskiej 68 w Jelitkowie, na której znajdowała się niegdyś siedziba Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Nieruchomość została kupiona od uczelni przez dewelopera Doraco, a wartość umowy opiewała na 11,6 mln zł.

Czytaj więcej: Deweloper kupił dawny Instytut Psychologii UG

Sprzedaż działki nie była żadnym zaskoczeniem. Instytut Psychologii funkcjonował pod wspomnianym adresem do roku 2008, kiedy to został przeniesiony do nowo budowanego gmachu Wydziału Nauk Społecznych. Zgodnie z prowadzoną od wielu lat przez władze uczelni polityką na terenie Bałtyckiego Kampusu w Oliwie zostały skomasowane niemal wszystkie wydziały i instytuty, z wyjątkiem Wydziału Ekonomicznego w Sopocie oraz Instytutu Oceanografii w Gdyni.

Czytaj więcej: Czterdzieści pięć lat minęło. Jubileusz Uniwersytetu Gdańskiego

Dawna siedziba Instytutu Psychologii UG została wybudowana w latach 30. XX wieku. Jej obecny wygląd, który znacznie odbiega od pierwotnego, to efekt przeprowadzonej w latach 70. przebudowy.
Dawna siedziba Instytutu Psychologii UG została wybudowana w latach 30. XX wieku. Jej obecny wygląd, który znacznie odbiega od pierwotnego, to efekt przeprowadzonej w latach 70. przebudowy. fot. Małgorzata Zimnoch/Trojmiasto.pl

Korzyści dla obu stron umowy kupna-sprzedażyInnymi słowy, dalsze utrzymywanie przez UG działki w Jelitkowie nią miało żadnego uzasadnienia. Środki z jej sprzedaży zostały zresztą zainwestowane w racjonalny sposób, czyli w rozbudowę wspomnianego wcześniej kampusu. Natomiast deweloper poszerzył swój portfel inwestycyjny o niezwykle atrakcyjną nieruchomość. Znajduje się ona bowiem w odległości zaledwie kilkuset metrów od brzegu Bałtyku, na skraju parku Przymorze i parku Nadmorskiego im. Reagana. Uroku dodaje również przylegający do niej zbiornik wodny na Potoku Oliwskim.

Warto wspomnieć, że sąsiedztwie nieruchomości ma przebiegać Droga Zielona, która połączy już istniejące odcinki, znajdujące się przy tunelu pod Martwą Wisłą oraz Ergo Areną. Dodatkowo, od al. Hallera do ul. Pomorskiej wzdłuż drogi ma przebiegać linia tramwajowa. Realizacja inwestycji to jednak kwestia bliżej nieokreślonej przyszłości. W tym celu niezbędne będzie bowiem pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej lub/i z budżetu centralnego.

Czytaj więcej: Droga Zielona. Najpierw nowy plan zagospodarowania

Instytut Psychologii UG został ulokowany w wyburzanym właśnie budynku po 1990 r. Funkcjonował tam do 2008 r., kiedy to został przeniesiony do nowo wybudowanego gmachu Wydziału Nauk Społecznych na terenie kampusu w Oliwie.
Instytut Psychologii UG został ulokowany w wyburzanym właśnie budynku po 1990 r. Funkcjonował tam do 2008 r., kiedy to został przeniesiony do nowo wybudowanego gmachu Wydziału Nauk Społecznych na terenie kampusu w Oliwie. fot. Małgorzata Zimnoch/Trojmiasto.pl

Jakie są plany dewelopera?Nasi czytelnicy poinformowali, że na terenie nieruchomości przy ul. Pomorskiej 68 pojawił się niedawno ciężki sprzęt budowlany, którego operatorzy wyburzają opustoszały budynek Instytutu Psychologii UG. Zgodnie z harmonogramem rozbiórka powinna zakończyć się w ciągu ok. trzech tygodni. Przedstawiciel inwestora nie chce jeszcze zdradzać szczegółów na temat tego, co właściwie powstanie na zwolnionej działce.

- Prace rozpoczęły się 15 listopada, planujemy zakończyć rozbiórki z końcem roku. Rozbiórki wykonywane są zgodnie z wydanym pozwoleniem na rozbiórkę. Na działce powstanie pieczołowicie zaprojektowana i współgrająca z naturalnym otoczeniem inwestycja, pełna wspaniale zaaranżowanej zieleni i pomysłowo zagospodarowanych, użytecznych części wspólnych. Planowane zakończenie inwestycji na III kwartał 2022 r. - informuje Jan Kulczycki, dyrektor sprzedaży w spółce Doraco Nieruchomości.
Jednak wszystko wskazuje na to, że chodzi o inwestycję mieszkaniową. Jak informowaliśmy w październiku 2018 r., spółka podjęła już wcześniej próbę zbudowania na działce dwóch budynków wielorodzinnych w oparciu o tzw. ustawę lex deweloper. Złożono wniosek o zgodę na budowę 4-5-piętrowych bloków z garażami podziemnymi, w których miałoby powstać od 43 do 138 mieszkań. Gdański magistrat, który próbował chronić przestrzeń miejską przed skutkami ustawy, znalazł sposób, by zgody nie wydać.

Czytaj więcej: Gdańsk odrzucił dwa wnioski w ramach Lex deweloper. Argument przedszkolny

Wyburzany budynek stanowił niegdyś skrzydło dworu Konradshammer. Jego piwnice znajdują się pod stropem, który widać na pierwszym planie zdjęcia. Decyzją konserwatora zostały one wpisane do rejestru zabytków.
Wyburzany budynek stanowił niegdyś skrzydło dworu Konradshammer. Jego piwnice znajdują się pod stropem, który widać na pierwszym planie zdjęcia. Decyzją konserwatora zostały one wpisane do rejestru zabytków. fot. Małgorzata Zimnoch/Trojmiasto.pl

Zabytkowe piwnice zostaną zachowaneNa naszych oczach otwiera się nowy rozdział miejsca, które posiada bogatą historię. Działka przy ul. Pomorskiej 68 w Jelitkowie wchodziła niegdyś w skład majątku Kuźnica Konradich (niem. Konradshammer). Jego historia została szczegółowo opisana w Gedanopedii. Jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów posiadłości był wybudowany w XVII w. dwór, przebudowany w kolejnym stuleciu na modłę klasycystyczną. Wyburzana właśnie dawna siedziba Instytutu Psychologii była jego skrzydłem, które zostało dobudowane w latach 30. XX w.

Z bliżej nieznanych przyczyn - choć nietrudno domyślić się, że zapewne chodziło o fatalny stan techniczny - dwór został rozebrany na początku 1974 r., a pochodzące z jego rozbiórki cegły otrzymali pracownicy Politechniki Gdańskiej na budowę swojego osiedla. W tym samym okresie przebudowano wyburzane obecnie skrzydło, m.in. poprzez zlikwidowanie spadzistego dachu. Co ciekawe, zachowane piwnice dworu zostały wpisane do rejestru zabytków. Tym samym deweloper ma obowiązek je zachować dla kolejnych pokoleń.

- Na terenie nieruchomości znajduje się kilka piwnic. Część z nich pochodzi z przełomu XVII i XVIII w., pozostała z przełomu wieku XVIII i XIX w. Zostały one objęte ochroną konserwatorską i nie wolno ich wyburzyć. Inwestor jest tego świadomy. Zresztą wykonał już studium konserwatorskie i zinwentaryzował starsze piwnice. Wykonanie studium oraz inwentaryzacji młodszych, jak i kwestia zaadaptowania całości jest właśnie przedmiotem ustaleń z naszym urzędem - komentuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Opinie (212) ponad 20 zablokowanych

 • Powinni bardziej przyłożyć się deweloperzy do nowych budynków (17)

  Kiedyś to budowali nie róbmy wstydu swemu pokoleniu

  • 133 12

  • Tak, kiedyś to budowali. (8)

   Najpierw kamienice z obrzydliwej cegły, potem falowce...

   • 6 33

   • (7)

    a teraz XXI wiek i ściany papierowo gipsowe, lane niedzielone stropy co przenoszą hałas na całe piętro , plastikowe rurki do wody i wszystko elektryczne bo kabel jest najtańszy do tego miejsce parkingowe dobre na małego fiata za 60 tysięcy w promocji z komórką 1,5m na 2 m - szczyt rozwoju technicznego ! czy może minimalizacja kosztów i maksymalizacja zysku bez jakichkolwiek norm przyzwoitości

    • 37 4

    • (2)

     To prawda. To, że w swoim mieszkaniu słyszę, jak sąsiedzi uprawiają seks, to jeszcze. Ale słyszę nawet, jak sąsiad chrapie...

     • 21 1

     • Sąsiedzi (1)

      pod warunkiem, że sąsiedzi to mąż z żoną... (a nie mąż z mężem)

      • 1 0

      • a ciesz się, że nie masz za sąsaida banasia

       wtedy agencja by tam działała 24/7... i wtedy dopiero by był PiSk

       • 0 1

    • Ale ktoś to jednak kupuje. (1)

     • 5 3

     • tylko na papierze

      • 3 2

    • A wiesz skąd się wzięła w Rosji moda na dywany na ścianach? (1)

     Nic nie przenosi hałasu tak świetnie jak wielka płyta.

     Do tego stalowe rury z których z herbatą codziennie pijesz rdzę, aluminiowa elektryka grożąca samozapłonem i ściany pod losowo wybranymi kątami...

     Na deser, nawet jak byś chciał zapłacić, miejsca parkingowego brak, bo nawet trawniki pozastawiane...

     • 4 4

     • brednie brednie brednie

      stara wielka płyta to był lany ciężki beton z kamulcami - i nie przenosił prawie nic
      to teraz budują ścianki z cegieł-szklaków i 2cm kartongipsów

      • 2 1

  • Tacy teraz architekci (4)

   chyba po wieczorówkach

   • 16 7

   • kaska. musi być tanio i ciasno żeby zysk był większy (2)

    • 18 2

    • chodzi o to że developerzy maja kłopoty (1)

     • 3 6

     • kłopoty jak ksiądz Rydzek - jak na koncie suma spada poniżej miliona to zaczyna lament jaki on biedny i zyje w niedostatku i zaczyna zbierac datki , tak samo developer - jak ma mniej niż 10 milonów na koncie to źle mu się dzieje - pazerność króluje - wincej wincej wincej

      • 8 2

   • architekt nie ma nic do powiedzenia, realizuje co deweloper sobie zyczy

    • 10 2

  • (1)

   i**otyzm. Wyburzają zabytek zbudowany na jeszcze starszym fundamencie.

   • 10 4

   • Sfend przestań stale minusować mądrych ludzi

    • 0 7

  • Osiedle na 50 tysięcy ludzi i 100000 opli astra?
   Zobacz jak dobra ta cegła była...

   • 5 3

 • W 2017 r. Ministerstwo wyraziło zgodę aby uczelnia mogła sprzedać teren (12)

  Kupił deweloper. Uczelnia dzięki temu dostała "zastrzyk gotówki". Dziwne że nikt z radnych miasta i
  lokalnych posłów partii rządzącej nie protestował? Ministerstwo zamilkło.

  • 101 20

  • (4)

   dlaczego nikt nie wspomina że za komuny tam był nowoczesny ośrodek szkolenia kadr kierowniczych PRL - gdzie szkolił się zarówno Kwaśniewski jak i miler ale także Jarek Kaczyński, w 1984 roku otwarto tam pierwszą nowoczesna pracownie komputerową , ponadto znajdował się tam Hotel , korty tenisowe dla prominentów PRL oraz boisko do koszykówki

   • 35 1

   • (3)

    nowi wladcy wygumkowuja ten okres naszej historii, porownania zbyt niebezpieczne

    • 13 2

    • (2)

     ale ja mam zdjęcie z prezesem z tamtych czasów - 35 lat trzymam je w piecu jak babcia kazała

     • 5 2

     • (1)

      Faktycznie. Tam była partyjna szkoła. Ale teraz, to trochę takie odludzie. Strach będzie wracać wieczorem z buta będąc młodą kobietą.

      • 3 0

      • teraz luz - w latach 80 tych był w tym parku stary bunkier - miejsce libacji lokalnych pijaczków - wtedy był strach chodzić przez park .... tysiąclecia nie była lepsza zwłaszcza blok vis a vis kotłowni

       • 1 0

  • no właśnie, czemu taki Płażyński nie zadbał żeby ten teren (4)

   przekazać pod mieszkania plus?

   • 12 12

   • (1)

    bo u pisiaków wszystko kończy się na gadaniu , nie zauważyłeś jeszcze ? nawet głupi już to zauważył l

    • 12 9

    • Tak nisko się oceniasz?

     • 2 1

   • bo PIS już wybudował

    3 mln mieszkań jak obiecywał Jarosław Zbawiciel , Stocznia gryfia właśnie zwodowała ostatni z 4 promów , zakończono przyjmować przedpłaty na pierwszy kontyngent polskich samochodów elektrycznych ,,Mateocar" i w zasadzie wszystko co prawdomówny premier obieał zostało wykonane.

    • 14 6

   • Kto inny zadbał

    żeby PRL dalej robił interesy

    • 6 1

  • Jakim cudem teren i budynek znalazl się włesnością UG a nie np, kowalskiego z sopotu.Dostali za darmo a spoprzedali za miliony!

   Jakim cudem teren i budynek znalazl się włesnością UG a nie np, kowalskiego z sopotu.Dostali za darmo a spoprzedali za miliony!!1 To była prywatyzacja za Balcerowicza!1

   • 4 1

  • gdzie jest poPiSowy Konserwator zabytków?

   że TU pozwolił zniszczyć tak historyczny budynek,,, a gdzie indziej zabrania usuwać willli-ruiny

   • 0 1

 • ... i znowu betonowNie. (7)

  Kto na to zezwala? Kiedy developerzy zaczną sadzić drzewa zamiast je wycinać.

  • 152 45

  • Cały czas sadzą. (1)

   Przecież żęby dostać pozwolenie na wycięcie drzewa, trzeba posadzić nowe...

   • 15 11

   • Nic nie trzeba.

    • 2 1

  • w mieście buduje się domy

   drzewa rosną w lesie

   • 18 19

  • Wycięli drzewa?

   Pewnie rosły na dachu rozbieranego budynku.

   • 11 14

  • A może wyburzyć twój dom i posadzić drzewa?

   Ulepisz sobie lepiankę z mchu i błota i możesz mieszkać wśród zieleni. Trójmiasto jest otoczone TPK i na dodatek leży przy zatoce, inne rejony mają gorzej.

   • 13 8

  • (1)

   Deweloper sadzi na betonie. Trawka z rolki ,2 cm ziemi i krzaki, które schną. Albo sądzi w donicach jakieś drapali.

   • 5 4

   • Trawka z rolki"

    Za to wszystko zapłacą nowi właściciele mieszkań. Tak to już jest wkalkulowane. Deweloper nie ma problemu. Później, to już będą dbać o krzak czy drzewko właściciele

    • 2 0

 • Zasadzić peralgonie !!!! (2)

  • 52 14

  • kadra UG nie ma potrzeby tam trwac.

   Niech UG sprzeda swoje dzialki w Oliwie
   Zrobi sie tam klitki dla koroposzczurow i zlikwiduje korki.

   • 0 1

  • Lepiej chryzantemy i jakiś ładny cmentarz zrobić.

   • 1 0

 • Znowu bloki i gdzie?, w Parku (3)

  Rozjeżdżają i zasmrodzą okolicę. Budowanie w Parku to barbarzyństwo. Wydawanie zgody na budowę w Parku jest jeszcze większym barbarzyństwem i brakiem poszanowania miejskich terenow zielonych a także mieszkańców. Aktywiści gdzie jesteście, dlaczego nikt nie protestuje w sprawie niszczenia terenów zielonych.

  • 163 38

  • Ten budynek UG jest terenem zielonym? (2)

   Na miejscu jednego budynku powstanie inny, gdzie widzisz problem? Może swoje mieszkanie wyburzysz i posadzisz palmy?

   • 9 16

   • Będzie zakłócanie spokoju

    Był jeden budynek I wjazd samochodami był dla nielicznych. Postawią bloki i wszyscy będą jeździć w kółko. Wokół budynku jest sama zieleń. Będzie zakłócanie spokoju

    • 7 4

   • Chciałbyś zrywać kokosy

    Lepiej idź prostuj banany z takim umysłem.

    • 1 6

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

  STOP (13)

  Gdańsk jest przeludniony.
  Powinien zostać wydany zakaz budowy nowych osiedli.
  Można budować poza Żukowem.
  W tym miejscu powinien powstać teren zielony.

  • 191 71

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

   A tak, a potem płacz że korki i nie ma gdzie parkować. (1)

   Chcesz mieć Żukowo w Gdańsku, to po prostu przeprowadź się do Żukowa :)

   • 23 14

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

    a korki to przypadkiem nie biora sie wlasnie z takiego glupiego przeludniania.

    bez pomyslu i zachowania proporcji w infrastrukturze.

    • 7 4

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

   Przeludniony? To co mają powiedzieć na Manhattanie (8)

   Trómiasto jest strasznie rozlane i postępuje suburbanizacja. Z tego się biorą korki i zanieczyszczenia. No i roszczenia o więcej parkingów. A to nie parkingi tworzą miasto.

   • 21 9

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

    Na Manhattanie masz biura i nikt tam nie mieszka. (5)

    Dojezdzaja ludzie czesto godzine rano do pracy czy to z Detroit czy to New Jersey.

    • 11 16

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

     ty chyba byłeś w Wąchocku a nie na Manhattanie (4)

     • 12 4

     • Opinia do filmu

      Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

      Nie on po prostu widział tylko główne ulice (3)

      A tak jak wspomniałeś jest tak też sporo bloków mieszkaniowych i mieszka tam sporo ludzi. Jednakże rzeczywiście gro dojeżdża ale ilość osób tam pracujących jest ogromna, ponadto wielu amerykanów uwielbia mieszkać w niższych budynkach, a nawet domkach i tu ma racje komentujący, że w stanach poza centrum także jest bardzo małe zaludnienie, a miasta się wręcz rozlewają na wiele ......

      • 10 1

      • Opinia do filmu

       Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

       No dobra, ale w stanach dojazd 2h do pracy nie jest niczym dziwnym... (2)

       • 3 4

       • Opinia do filmu

        Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

        Same Stany są dziwne.

        • 4 0

       • Opinia do filmu

        Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

        ale co mnie obchodzą Stany ?? to jest moje życie i nie mam ochoty marnować codziennie 2 godziny na pobyt w aucie ?? ok mogę sobie kupić dom w Bytowie za mieszkanie w Gdańsku ale po co mam sobie życie komplikować i czas marnować, kiedy ja będę korzystał z uroków miejsca jak i z domu .... w dzisiejszych czasach czas jest najcenniejszy

        • 1 1

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

    (1)

    Rozlane banane.
    Trójmiasto to zalesione moreny i doliny, byłe granice, morze i rzeki. To nic ... rozlezione.
    Spaliny
    Hahahaha
    Żebyś chociaż miał coś do powiedzenia

    • 3 4

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

     Sfend znajdź se hobby i nie minusuj mądrych ludzi!

     • 1 1

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

   Świat jest przeludniony

   więc lepiej mniej dzieci robić. Nie będzie korków i takiego zanieczyszczenia. A tutaj budują przecież w miejscu innej likwidowanej budowli, a nie w nowym. Lepiej wg ciebie zabudowywać Kaszuby i dziką przyrodę za miastem?

   • 6 4

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Znika dawny bydynek psychologii UG w Jelitkowie

   To juz bylo widac w 2006 ze zrobia z normalnego sredniego miasta nieproporcjonalnie zabudowania

   na modle warszawki.

   • 3 3

 • Znając wygląd budynków doraco (2)

  obawiam się, że nowe może być brzydsze niż ten zaniedbany budynek UG.

  • 154 21

  • Hahaha. Dokładnie tak (1)

   A wjazd do budyków jak do tego molocha na Słowackiego. Brat tam mieszka to szału dostają. Wystarczą 3 auta i robi się zator. Taksówki nie mają gdzie poczekać więc odjeżdżają. Awantury jakieś. Brama otwiera się za wolno. Porażka

   • 3 0

   • współczesne getta tylko ludzie zamiast uciekać to sami się tam pchają

    • 0 0

 • Psychologia nie jest nauką (28)

  Dziwne że to przenieśli.
  Utrzymywanie czegoś takiego na uczelniach nie ma sensu. To jest potrzebne tylko ludziom którzy w to zabrneli oraz osobom z problemami które myślą że ta nienauka im pomoże.
  Brak jakichkolwiek podstaw naukowych. Brak jakiejkolwiek powtarzalności badań nawet na tej samej osobie. Brak merytoryczności.
  Ściema na maksa!

  • 72 142

  • Witam (12)

   Czegos takiego na uczelniach...a szanowny Pan jaki kierunek ukonczyl?

   • 35 8

   • Zaprzeczysz że mamy całą listę nikomu niepotrzebnych kierunków? (7)

    W tym jak najbardziej psychologia, nauką jest psychiatria :)

    • 26 36

    • Tej psychiatrii byłbym jeszcze mniej pewny (3)

     niż psychologii.

     • 9 24

     • o, znawca (2)

      miło poznać

      • 20 1

      • Nie znawca tylko pacjent :-)

       • 28 0

      • Głównie internetowy:)

       • 3 0

    • Zależy co komu pomogło. (1)

     Co nie? Wiesław?

     • 4 0

     • barani

      Co, tak?

      • 0 0

    • powiedz to np dzieciom i rodzinom chorych onko dzieci, oni maja oparcie właśnie w psychokolgach a nie psychiatrach klinicznych.

     zanim się wypowiesz, to sprawdź, bo zasada wypowiem się choć nie wiem, już jest passe

     • 3 0

   • Pewnie teologia u Rydzyka. (2)

    • 15 5

    • Przynajmniej ma podstawy opart o źródła

     I tysiące lat doświadczeń

     • 5 11

    • Ten Rydzyk cię prześladuje, co ? Zalicz wizytę u psychologa, to nie boli. Najwyżej kosztuje.

     • 1 4

   • Witam,

    ten sam, co pani.

    • 0 0

  • Ciekawe co dusisz w sobie

   Mam nadzieję że sobie z tym poradzisz sam....

   • 21 3

  • Abstrahując od psychologii.. (1)

   ..zapewne nie kończyłeś też filologii, biorąc pod uwagę interpukcję.

   • 25 3

   • Nauka o przecinkach ?

    Przecież to też nie nauka.

    • 10 5

  • I pewnie na psychologię idą ci co chcą pomóc samym sobie? :D

   A tak poza tym nawet udany trolling - trochę osób się złapało :)

   • 9 4

  • Ignorancja to sila!

   • 4 2

  • To nie nauka a domysły i przekonania

   Za tym stoją chore ideologie.

   Do tego masa osób cierpi z powodu podpięcia ich pod jakiś stygmatyzujący zestaw charakterystyki

   • 12 13

  • Fakt.

   To jest pewna sztuka i umiejętność. Dorabianie do tego naukowej otoczki m a się nijak do rzeczywistości.

   • 7 7

  • Powinna zniknąć razem z tym budynkiem.

   • 5 4

  • Frustrat

   Chyba autor posta się nie dostał bo po wypowiedzi można wywnioskować ogromny żal do świata

   • 10 4

  • Musisz zweryfikować swoją definicję nauki, bo wg tej oficjalnej psychologia jest nią jak najbardziej

   • 7 4

  • (2)

   Brak jakichkolwiek podstaw naukowych? Hahaha. Psychologia jest nauką empiryczną, ale Ty nie wiesz co to znaczy. Myślisz, że psychologia to siedzenie w fotelach i gadanie z ludźmi? Pewnie nieudane terapie za Tobą? Zajrzyj do chociaż jednego podręcznika akademickiego. Choć nie, nie ma sensu. I tak nic nie zrozumiesz.

   • 9 6

   • a co,gadacie z tymi ludzmi na stojaco? (1)

    przeciez ,poza gadaniem nic innego nie robicie.Psychologia to sciema dla zagubionych ludzi.

    • 0 2

    • co za niedouczony dzban

     • 0 0

  • dzieki psychologii poznajemy tajemnice umyslu

   a ten umysl co wytworzyl tego posta to dopiero wdzieczny przedmiot badawczy :)

   • 3 0

  • Na maksa..

   to Ty będziesz pędził do psychologa jak Ci się życie zawali, albo dziecko podejmie próbę samobójczą...wtedy człowiek chwyta się psychologa jak rzep i nijak nie potrafi stanąć bez niego na nogi ! mimo, że psychologia to "nie nauka"...

   • 2 0

 • Gdański magistrat, który próbował chronić przestrzeń miejską przed skutkami ustawy, znalazł jednak sposób, by zgody nie wydać. (2)

  Co za chory kraj, pozwolenie nie zależy od przepisów ale od urzednika, ktory moze znalezc sposob aby pozwolenia nie wydac. I my sie do tego przyzwyczailismy. Pisze sie o tym ot tak, przeciez nic sie nie stało. Smutne.

  • 64 16

  • Psychologia magistratu (1)

   Jeżeli nienawiść do rządu przewyższa miłość do deweloperów, a zwłaszcza do Doraco ( przypominam pomnik lwa, przekazanie terenu przedszkola przy parku) to znaczy że ta nienawiść musi być skrajna

   • 8 7

   • Polecam sprawdzić kto wprowadził Lex deweloper.

    • 6 3

 • (3)

  Powinni tu zbudować cos z projektu mieszkania + Kaczynskiego. Oczywiście po dwa tysie za metr, jak obiecali.

  • 35 20

  • (2)

   obiecali brak podwyżek prądu i oszukali wszystkich Polaków

   • 10 4

   • Kogoś jeszcze dziwi, że oni kłamią? (1)

    • 8 4

    • kłamią bo nic nie potrafią poza uleganiu pokusom

     • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

1905 Rozbiórka XVIII - wiecznego pałacu Mniszchów opis Przy Długich Ogrodach 88/89 rozpoczęła się rozbiórka XVIII- wiecznego pałacu Mniszchów. Budynek w XIX wieku służył jako siedziba pruskiego generała - gubernatora Gdańska.

Sprawdź się

Pierwsza regularna linia pasażerska łączyła Gdynię z...