wiadomości

Zima nad morzem? Tylko w wagonie motorowym!

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Barki z lisami, żołnierze i koniec sezonu. Taki był wrzesień 1935 r.

Początek roku 1935 zawitał na Wybrzeże z dość lekką zimą, nie zwiastując fali mrozów, która wkrótce potem skuła lodem całą Polskę.Chociaż, zdaniem "Gazety Gdańskiej", był to mróz co najwyżej "średni", wystarczająco skuteczny, by uwięzić "port i zatokę gdańską w okowach lodu", zaś młodzieży szkolnej dać wielkie nadzieje na niespodziewane przedłużenie "wakacyj zimowych".

"Skutkiem silnego mrozu w ostatnich dniach zamarzł całkowicie" nie tylko "port gdański", przez co "komunikacja towarowa uległa ograniczeniu", tym bardziej że i na Wiśle ustała "zupełnie żegluga rzeczna, tak pasażerska, jak i towarowa".

I tylko Gdynia zdawała się zupełnie nie przejmować niekorzystną aurą, bo "pomimo silnych mrozów port gdyński pracował bez przeszkód".

Może dlatego, że gdynian (zwłaszcza tych zaangażowanych w inwestycje "mające znaczenie dla miasta i portu Gdyni") rozgrzewała radosna perspektywa kolejnych zwolnień podatkowych?

Albo spirytus ze wschodu: wszak "statki sowieckie w Gdyni widywało się coraz częściej..."?

Mrozy dawały się też we znaki "naszym rybakom na morzu": kuter rybacki "Gdynia 90" wskutek fatalnych warunków atmosferycznych osiadł na mieliźnie w pobliżu Helu.

Z pomocą uwięzionej w lodowych okowach załodze "został wysłany z Gdyni holownik "Ursus" i statek badawczy "Ewa", jednak akcji ratunkowej nie ułatwiało "wzburzone morze" i "warstwy lodu, jakie okryły kuter".

Trudne warunki panowały również na lądzie, o czym boleśnie przekonał się - na dworcu kolejowym w Gdańsku - "radca pocztowy J. Michoń, zamieszkały w Sopotach", który zdążając "do pociągu podmiejskiego w kierunku Sopotu, wskutek gołoledzi poślizgnął się i upadł, nadwyrężając rękę".

Lód był jednak bardziej pechowy dla rybaka Rudolfa Schneidera - choć to raczej nie mróz stał się przyczyną jego śmierci.

Ofiarą zimy (i również niebezpośrednio mrozu) padł też pewien 13-latek z Orłowa, który - zamiast, tak jak inne dzieci, cieszyć się ślizgawką - kradł węgiel z wagonów. Oczywiście nie dla przyjemności...

Tymczasem Gdańsk, rozgrzany karnawałową gorączką, nie bacząc na mrozy i nie przejmując się paraliżem portu, świętował "piętnastą rocznicę bytu Wolnego Miasta".

Dobrym pretekstem do przypomnienia tej ważnej dla gdańszczan rocznicy była też wizyta "prezydenta Senatu Gdańskiego" Arthura Greisera w Warszawie).

Choć tak naprawdę z tego powodu radowali się przede wszystkim gdańszczanie narodowości niemieckiej, natomiast Polonia, chcąc jak najdłużej cieszyć się świąteczną atmosferą, najzwyczajniej w świecie kolędowała.

Ale i gdynianie również wciąż mieli w pamięci ostatnie święta - choć nie mogli o nich zapomnieć głównie "dzięki" cytrusowym spekulantom.

Nic więc dziwnego, że w tej sytuacji woleli wsiąść do pociągu (nie byle jakiego, motorowego!); bo czyż nie jest przyjemnie patrzeć, jak wszystko zostaje w tyle...?


Źródło: "Gazeta Gdańska" nr 10 z 11 stycznia 1935 r, "Dziennik Bydgoski" nr 9 z 11 stycznia 1935 r., "Ilustrowany Kurier Codzienny" nr 11 z 11 stycznia 1935 r. oraz "Ilustracja Polska" nr 2 z 13 stycznia 1935 r. Skany pochodzą z Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej oraz Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Opinie (8) 1 zablokowana

 • Super archiwalia.

  • 20 0

 • Ówczesna "kronika kryminalna" (1)

  bardzo uboga w stosunku do dzisiejszej, pokazuje skalę zmian, jakie zaszły - na niekorzyść współczesności.

  • 9 2

  • Kolędowanie i Boże Narodzenie

   miały kiedyś swój urok i czar. A teraz, po kościelnych skandalach...

   • 11 2

 • Wilno -31... Powinno się sprawdzić ile było w Szczecinie, żebyśmy mogli ocenić, czy zmiana granic była dla nas korzystna, czy nie.

  • 4 4

 • Fajnie się czyta (3)

  taką przedwojenną polszczyznę, mam wrażenie, że dbałość o język była wtedy o niebo większa niż obecnie. I te takie drobiazgi "pomarańcz", "polskiem", "inwestycyj", itd...

  • 24 0

  • (1)

   To się nazywa archaizmy. Dbałość dawniej była dokładnie taka sama jak dziś, czego dowodem są zaistniałe w ciągu wieków wyrównania analogiczne. Najnowszym wyrównaniem analogicznym będzie "poszłem" do "poszłam" zamiast "poszedłem" wobec "poszłam".

   • 0 4

   • "Poszłem" nie jest formą prawidłową

    nie ma aprobaty normatywnej... forma "poszłem" używana jest przez osoby niewykształcone, najczęściej na wsi.

    • 9 1

  • Ale korekta była taka sobie. "Skrzyki pomarańcz" brzmi co najmniej dwuznacznie :D

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1867 Ignacy Kraszewski przybył do Gdańska opis Z dwudniową wizytą do Gdańska przybył znany pisarz Ignacy Kraszewski. W warszawskim czasopiśmie Kłosy opublikowano reportaż z odwiedzin.

Polecane wydarzenia

Sprawdź się

Jak nazywany był pracownik przytułku dla bezdomnych i sierot odpowiedzialny za wyszukiwanie ich na ulicach?